"Kürtaj turizmi" yasaklandı!

"Kürtaj turizmi" yasaklandı!
Kürtaj yasağı tartışmaları üzerine başta Kıbrıs olmak üzere kürtajın yasal olarak yapıldığı ülkelere turlar başlatan şirketlerden birine yasak geldi. Kültür ve Turizm Bakanlığı "Kürtaj Turizmi" düzenleyen Baracuda Turizm'in acenta belgesini iptal etti.
“Kürtaj Dahil 299 Euro 3 gece - 4 gün” diyerek kampanya düzenleyen Baracuda Turizmi'n haberleri basında yer alınca harekete geçen Kültür ve Turizm Bakanlığı, şirketin acenta belgesini iptal etti. 
 
Bakanlıktan yapılan açıklamada, "Basında Baracuda Turizm Seyahat Acentası tarafından 'Kürtaj Turizmi' adı altında turlar düzenlediğine ilişkin haberler yer almaktadır. Bakanlığımızca olaya süratle müdahale edilmiş ve büyük emekler verilerek önemli bir seviyeye getirilen ülke turizmi için talihsizlik olarak nitelendirilecek söz konusu olayın gerek turizm anlayışımıza ve etik kurallara aykırı olması gerekse de ülke imajımıza ve turizmimize zarar vermesi dikkate alınarak adı geçen acentanın belgesi bugün itibariyle iptal edilmiştir" denildi.
 
30 yıldır sağlık turizmi yaptığı ifade edilen şirketten, müşterilerden gelen talep üzerine, yasal bir sakıncası bulunmadığı için bu turların başlatıldığı açıklaması yapılmıştı. Kıbrıs, Yalta, Bosna, Kırım ve İngiltere’de hastanelerle anlaşmalı oldukları haberlerde yer alan şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Cem Polatoğlu, "Kırım’da yarı özel 3 hastaneyle anlaşmamız var. Ve Kırım’da sağlık hizmetleri ister vatandaş olun, ister yabancı uyruklu, ücretsiz. Sadece hastane ‘kürtaj olabilir’ raporu istiyor. Biz turun ortalama ücretini çıkardığımız için 3 gece 4 gün 299 euro dedik, yani kürtaj için ayrıca ücret talep edilmiyor. Bizim zaten böyle bir talebimiz olamaz, doktor değiliz. Yani biz müşterimizi Kırım’a götürürüz, kürtaj olup olmaması kendi tercihi” demişti. (EAK)

CNN Türk
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com