Kürtaj yasağı nüfus artırmaz

Kürtaj yasağı nüfus artırmaz
Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Temsilcisi Dr. İkbal Şah, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın kürtajla ilgili getirmeyi planladığı yasaklamalara karşı uyarılarda bulundu.

Şah, “Doğurganlık hızını artırmak için kürtajın yasaklanması gerekir diye düşünülüyor ama bu düşünce yanlış. Yasaklamalar bir ülkede nüfus artışını etkilemez, doğurganlık artmaz. Tersine yoksul kadınların hayatı tehlikeye girer” dedi.

Şah, Başkent ve Hacettepe üniversiteleri ile DSÖ’nün işbirliğinde düzenlenen konferansta kürtaj tartışmalarıyla ilgili ilginç açıklamalarda bulundu. Dünya genelinde yapılan isteğe bağlı düşük yani kürtajların yarısının güvenli, diğerlerinin güvensiz koşullarda yapıldığını söyleyen Şah, gelişmekte olan ülkelerdeki düşüklerin çoğunun güvensiz olduğunu kaydetti. DSÖ’nün 40 yıl önce de güvensiz düşük sorununa dikkat çektiğini kaydeden Şah, “Bugün de bu konuyu tartışıyoruz, tablo değişmedi. Güvensiz düşüklerin devam etmesi önemli bir konudur. Dünya genelinde sırasıyla kadının hayatını kurtarmak, fiziksel ve ruhsal sağlığın korunması, tecavüz ve ensest sonucu yaşanan hamilelik ile ekonomik ve sosyal nedenlerle kürtaj yapılmakta. Bazı ülkeler ise yasalarla sınırlamaya gidiyor. Örneğin isteğe göre kürtajlar yasaklanınca, kürtaj yaptıran kadınların azalacağı düşüncesi hâkim. Ama aksi bir durum söz konusu. Düşüğün yasal olarak izin verilmediği ülkelerde, kürtaj daha da artıyor. Dolayısıyla kürtaj hızını azaltmak istiyorsak, serbest bırakmalıyız. Bir ülkede yeterli aile planlaması hizmetleri sunulduğunda ve kürtajın güvenli ortamlarda yapılmasına olanak sağladığında çok daha başarılı olunuyor” dedi.

Kürtajın yasaklanmasıyla birlikte yaşanabileceklere de dikkat çeken Şah, nüfusu artırmak için yapılması planlanan kürtaj yasaklamalarına değindi. “Doğurganlık hızını artırmak için kürtajın yasaklanması gerekir diye düşünülüyor ama bu düşünce yanlış” diyen Şah, şunları kaydetti: “Örneğin Malta’da her durumda kürtaj yasak. Malta’daki bu yasaklamanın nüfusa bir katkısı olmamıştır. Polonya’da ise 1993 yılında yasal sınırlama getirilmiş, doğurganlık hızı artmadığı gibi düşmüştür. Dolayısıyla doğurganlık arttırılmak isteniyor ise başka yöntemler bulunmalı. Kürtajın yasaklanması hastalıklara ve ölümlerin artmasına neden oluyor. Kürtaj hizmeti almak isteyen kadın, yasak olduğu için yasal olmayan yollara başvuruyor ya da yeterince yetkin olmayan insanlara operasyon yaptırıyor. Bu da çok önemli risklere ve ölümlere neden oluyor. Tabii maddi durumu iyi bir kadın kürtaj için yurtdışına gidebilecekken, yoksul kadın gidemeyecek. İşte buradaki sorun da yoksullar için daha büyük. Güvenli kürtaj hizmetine ulaşamayacakları için ciddi sağlık riskleri ile karşılaşacaklar” dedi. (NSK)

Cumhuriyet

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com