Kürtaj yasağı sokaklara döktü!

Kürtaj yasağı sokaklara döktü!
İspanyol hükümeti, sertleştirilen yeni kürtaj yasasını kabul etti. Sokaklara dökülen binlerce protestocu ise yasanın Ortaçağ’a geri dönüş olduğunu savunuyor

İspanya’da Mariano Rajoy başbakanlığındaki hükümetin sertleştirilen yeni kürtaj yasasını kabul etmesi tepkilere neden oldu.

Muhafazakar kesimler tarafından da eleştirilen yasa tasarısı nedeniyle cuma akşamı ülke çapında binlerce kişi sokaklara döküldü.

Başbakan Rajoy’un ülkeyi Ortaçağ’a geri götürmek istediğini söyleyen protestestocular, tasarının geri çekilmesini talep ediyor.

Başkent Madrid’de Adalet Bakanlığı ve iktidardaki Halk Partisi binasının önünde toplanan kadınlar “Benim göbeğim bana ait“ şeklinde sloganlar atarak Adalet Bakanı Alberto Ruiz-Gallardón’un istifasını istedi. Protestocular, Bakan’ın kadınları yasadışı kürtaja zorladığı suçlamasında bulundu.

Tartışmalara neden olan yeni yasa tasarısı, kürtajın sadece tecavüz durumunda ve hamileliğin annenin sağlığını tehdit etmesi halinde yapılmasına izin veriyor. Yasanın yürürlüğe girmesi için parlamentonun da onayında geçmesi gerekli.

YÜRÜRLÜKTEKİ YASA

İspanya’da 2010 yılında yürürlüğe giren ve şu anda geçerli olan yasaya göre, anne herhangi bir gerekçe göstermeden hamileliğin 14′üncü haftasına kadar kürtaj olabiliyor.

16 yaşın altındaki genç kızların ise kürtaj için ailelerinden onay alması gerekiyor. Ayrıca riskli bir cenin tespit edilmesi ve bu annenin fiziksel ve psikolojik sağlığı açısından risk yaratıyorsa bu durumda da 22′inci haftaya kadar hamileliğin sonlandırılmasına izin veriliyor.

“SEÇİM VAADİ”

Muhalefet partileri, bazı muhafazakâr kesimler ve kadın örgütleri tarafından sert bir şekilde eleştirilen yasa tasarısıyla ilgili Başbakan Mariano Rajoy ise dün Brüksel’de bir açıklama yaptı.

Liderler zirvesi nedeniyle Brüksel’de bulunan Rajoy, kürtaj yasasında değişikliğe gidilmesinin partisinin seçim vaatleri arasında olduğunu söyledi.  (LAK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com