Kürtçe savunma isteyen KCK'lının Kürtçe bilmediği ortaya çıktı

Kürtçe savunma isteyen KCK'lının Kürtçe bilmediği ortaya çıktı
Israrla anadilde savunma yapma talebinde bulunan ve AKP'nin düzenlemesiyle anadilde savunma hakkı verilen KCK sanıklarının "Kürtçe bilmediği" ortaya çıktı

Israrla anadilde savunma yapma talebinde bulunan ve AKP'nin düzenlemesiyle anadilde savunma hakkı verilen KCK sanıklarının "Kürtçe bilmediği" ortaya çıktı. Erzurum'daki KCK Davasının ilk duruşmasında, sanıklarından Beritan Doğan' mahkeme 2'inci duruşmada Kürtçe savunma yapmasına izin verdi. Anacak Doğan, bu kez Türkçe savunma yapmak istedi. KCK tutuklusu Doğan, aslında Kürtçe bilmediğini, arkadaşları için bu talepte bulunduğunu ifade etti.

PKK talep etti, AKP çıkardı. KCK davasında yargılanan ve "Ana dilde savunma" yapmak isteyen sanıkların Kürtçe bilmediği ortaya çıktı.

Bunun örneklerinden biri de Erzurum'da görülen KCK davasında yaşandı. İlk duruşmada "Kürtçe savunma" talep eden Beritan Doğan'a, ikinci duruşmasında yasal düzenlemeyle "Kürtçe savunma" hakkı tanındı.

Ancak Beritan Doğan, kararından vazgeçti. Türkçe savunma yapmak istedi. Doğan, "Kürtçe bilmediğim için savunmama Türkçe devam etmek istiyorum" dedi.

Savunmasını Türkçe yapan Beritan Doğan dün tahliye edildi.

KCK davalarında geçen hafta da tercümanlar nedeniyle sorunlar yaşanmıştı. KCK tutukluları Aydın Alkan, Kürtçe başladığı savunmasına, delilere sıra gelince yanlış anlaşılabilir gerekçesiyle Türkçe devam etti. Sanık Metin Yaşik de tercüman vasıtasıyla alınan savunmanın sağlıklı olmadığını düşünerek savunmasını baştan sona Türkçe olarak yaptı. (BCK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com