Kürtçe Vardır Ve Bunu Hepimiz Biliyoruz!

Kürtçe Vardır Ve Bunu Hepimiz Biliyoruz!
Bakan Günay, Kürtçe ve İstiklal Marşı'na dair açıklamalarda bulundu...

Kürtçe aşk hikâyesini anlatan Mem-u Zin'in Kürtçe olarak basılmasını onaylayan Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, KCK davasında mahkeme heyetinin Kürtçe için 'bilinmiyen bir dil' ifadesi için "Bir dilin bir adı vardır. Bu dili de hepimiz biliyoruz" dedi.

Malatya'daki Film ve Kültür Festivali'ne katılmak üzere havayolu ile Elazığ'a gelen Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Malatya'ya hareketi öncesi havaalanında basın mensuplarını gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Kemal Türkler davasının 30 yıl sonra karara bağlanmadan düşmesiyle ilgili "Hukuk adına yüz kızartıcıdır" diyen Bakan Günay, Diyarbakır'da görülen KCK davasında mahkeme heyetinin Kürtçe için 'bilinmeyen bir dil' ifadesi için ise şunları söyledi:

"Yargının her yaptığına 'hükümetin tasarrufudur' değerlendirmesi yaparsak kuvvetler ayrılığı sistemini bilmiyoruz demektir. Ben hukuk eğitimi gördüm. Yazılı kurallar çerçevesinde baktığı için yargı dünyayı biraz geriden takip eder. Ne yazık ki. Bizim ülkemizde de bu yaşanıyor. Yargı bazı konularda adalet duygusunu pekiştirecek olan bir takım adımlar atıyor, ama bu arada hayatın gerisinden geldiği toplumun gelişmesine ayak uyduramadığı birçok noktada oluyor, o yüzden KCK davasında Türkiye'de yaygın bir şekilde konuşulan bir dile 'bilinmeyen bir dil' tabiri ancak dünyanın nereye gittiğini bilmeyen yargıçlar da demeyelim ama bir takım insanlar tarafından telaffuz edilebilir. Bir dilin bir adı vardır, bu dili de hepimiz biliyoruz" dedi.

"İSTİKLAL MARŞI'NIN TELİF EKSİĞİNİ GİDERİYORUZ"
Bakan Günay, İstiklal Marşı'nın telifi konusundaki soruya ise gülerek, "İstiklal Marşı ile ilgili bir telif sorunu varmış şimdiye kadar. Maalesef kaydedilmemiş. Şimdi bu eksikliği gideriyoruz. Bugünlerde genel müdürlüğümüz bu konuda bir çalışma yapıyor" dedi.

Kültür Bakanı Ertuğrul Günay, Wikileaks internet sitesinin yaptığı yayına "Dedikodu üzerinden dünya siyasetini sürdüreceksek vah halimize diye düşünürüm. Çünkü çeşitli ülkelerdeki istihbarat elemanlarının sokakta duyduklarını rapor etmişler, o da bir biçimde şu anda bir sızıntı halinde dünyaya yayılıyor. Bunun üzerinden dünya ve insanlar ilişkilerini sürdürecekse dünyayı çok büyük bir sıkıntı bekler diye düşünüyorum" diye konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com