Kürtler özerklik için ilk resmi adımı attı!

Kürtler özerklik için ilk resmi adımı attı!
Suriye'nin Kuzeyini elinde bulunduran Kürtler, İsviçre benzeri geçici bir yönetim şekli oluşturdu.

Kamışlı'da ilan edilen geçici yönetim, Rojava (Batı) denilen Kürt bölgesini Afrin, Kobani ve Cizir olmak üzere 3 ayrı kantona ayırdı. Geçici yönetim ilk etapta yerel seçimler yasasını hazırlayacak.

Rojava'nın en büyük kenti olan Mardin'in Nusaybin İlçesi karşısındaki Kamışlı kentinde 2 gün devam eden toplantıdan sonra Rojava'da Kürt, Arap, Çeçen ve Hıristiyan temsilcilerinden oluşan 82 kişilik geçici genel meclis kuruldu. Alınan kararla meclis divanı belirlendikten sonra konuşan yöneticilerden Hekem Xelo, Abdullah Öcalan'ın önerisiyle kurulan PYD tarafından verilen projeye göre, Rojava'nın 3 özerk bölgeye ayrıldığını söyledi. Xelo, Afrin, Kobani ve Cizir bölgelerinde yaşayanların kendi meclislerini oluşturduktan sonra genel meclise ise temsilci gönderecekleri belirtti.

'SEÇİM YASASI HAZIRLANACAK'

Genel Meclis Kurulu bünyesinde geçici yönetim denetleme ve tertip konseyi oluşturulduğunu da belirten Xelo, bu konseyin ise Kürt, Arap, Çeçen ve Hıristiyanlardan 61 kişi tarafından oluşturulduğunu söyledi. 13 Kişiden oluşan Genel Meclis Kurulu'nun Dar Komitesi oluştuğunu kaydeden Xelo, bu komitede ise Afrin'den 2, Kobani'den 2 Cizire bölgesinden ise 9 temsilcinin yer aldığını açıkladı. Kamışlı'da ilan edilen yönetimin geçici olduğunu kaydeden Xelo, geçici yönetiminin görevinin yerel seçimler yasası hazırlığı, seçim hazırlıkları ve yasa tasarının hazırlığı olduğunu da belirti. Xelo, Rojava'da aynı zamanda savunma, siyasi ve ekonomik sorunlarla da bu geçici yönetimin ilgileneceğini söyledi.(MUE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com