Kurtulmuş Ne İçin Söz Verdi?

Kurtulmuş Ne İçin Söz Verdi?
HAS Parti lideri Kurtulmuş, sadece anayasayı değil, tüm anti demokratik yasaları değiştirmeye kendilerini adadıklarını belirterek en büyük hedeflerini açıkladı...

Kurtulmuş, ''Çünkü 12 Eylül ile hesaplaşabilmek, Kenan paşayı Marmaris'teki evinden alıp mahkemenin karşısına çıkarmak değildir, 12 Eylül'ün anayasasını çöp tenekesine atmaktır'' dedi.

Kurtulmuş, partisinin İstanbul İl Başkanlığınca, Cevahir Otel Kongre Merkezi'nde düzenlenen Genişletilmiş İl Divanı Toplantısında yaptığı konuşmada, HAS Parti'nin kurulmasından sonra 30'a yakın ili kendisinin, 70'e yakın ili de parti yönetiminin ziyaret ettiğini söyledi.

''HAS Parti halkın sesi olmuştur. Halkın sesi yükseliyor. Tez bir şekilde geliyoruz'' diyen Kurtulmuş, partililerin verdiği güç ve sarf ettikleri emek sayesinde partinin bu kadar hızlı ve güçlü bir şekilde kurulduğunu kaydetti. Kurtulmuş, şöyle devam etti:

''HAS Parti, ihtiyaç duyulduğu için bu kadar çabuk kuruldu. Yeni Türkiye'nin yeni bir sese, yeni bir yola ihtiyacı var. Bu ses halkın sesidir. HAS Parti Türkiye'de büyük sentezi oluşturuyor. Ezberleri bozuyor. HAS Parti; 'Şu solcu, bu sağcı, bu ilerici, bu gerici, bu dindar, bu laik, bu Alevi, bu Sünni, bu Kürt, bu Türk' diyenlerin siyasetine son vermek için geliyor. HAS Parti takım tutar gibi siyaset yapma tarihini kapatmak için geliyor. HAS Parti Türkiye'nin vicdanıdır, irfanıdır, aklıdır, insafıdır. Bunun için bu büyük sentezi oluşturduk.''

Ezberleri bozmak, kibir kulelerini yıkmak, kamplaşmayı ortadan kaldırmak için HAS Parti'ye ihtiyaç olduğunu ifade eden Kurtulmuş, HAS Parti'nin hiçbir zaman unutulmayacağını, sadece Türkiye'nin değil, dünya siyasetinin gidişatını değiştireceğini söyledi.

Gençlerin kamplaştırılmaya çalışıldığını, bu bariyerleri birer birer yıkacaklarını kaydeden Kurtulmuş, ''Partinin sesini İstanbul'dan en yükseğe çıkaracağız. İki ay zaman kaldı. Pazartesi gününden itibaren canla başla çalışacak, bu partinin sesini halkın sesi yapacaksınız. İki ay sonra da Meclis'te sesiniz çıkacak'' dedi.

-''ANAYASA MECLİSİ MECBURİ''-

HAS Parti'nin birinci önceliğinin Türkiye'de siyasi ve hukuki reform sürecini başlatmak olduğunu belirten Kurtulmuş, şunları kaydetti:

''Bunun başlangıcı yeni bir anayasadır. Yeni bir anayasa yapılması için yıllardır söylediğimiz bir 'anayasa meclisi' mecburidir. Yani halk tarafından eşit bir şekilde seçilen temsilcilerle hazırlanan yeni bir anayasadan bahsediyoruz. Tanzimat'tan beri bu ülkedeki siyasetin bir numaralı sorusu 'Anayasayı kim yapar?' sorusudur. Biz Tanzimat'tan beri gelen bu soruna son vermek istiyoruz. Türkiye'nin yeni bir anayasa ihtiyacı var. Bu anayasayı millet kendisi yapacaktır. Sadece anayasa değil, Siyasi Partiler Yasası, Seçim Yasası gibi tüm anti demokratik yasaların hepsini değiştirmeye kendimizi adadık. Çünkü 12 Eylül ile hesaplaşabilmek, Kenan paşayı Marmaris'teki evinden alıp mahkemenin karşısına çıkarmak değildir, 12 Eylül'ün anayasasını çöp tenekesine atmaktır. 12 Eylül 2010 referandumunda '12 Eylülcülere hesap soracağız' denmedi mi? Niçin 7-8 ay geçmesine rağmen bir adım atılamadı? Biz 28 Şubat'ın da hesabını soracağız. Yeni Türkiye'nin yeni siyaseti sadece 12 Eylül'le olmaz.''

Ülkenin ekonomi politikasını da değiştireceklerini ifade eden Kurtulmuş, ''Ekonomi, 2000 yılından beri Derviş-AKP programıyla yürüyor. Bu programın sonunda büyük bir borçlanma ortaya çıkmıştır. Bu modeli değiştirmeden halkın ekonomik olarak gelişmesi asla mümkün olmayacaktır. Biz makası değiştireceğiz, yalana son vereceğiz, AKP modelini yırtıp çöp tenekesine atacağız'' dedi.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com