Kurtulmuşlu: “Bal ormanları kuracağız”

Kurtulmuşlu: “Bal ormanları kuracağız”
Orman Genel Müdürü Mustafa Kurtulmuşlu, ''bal ormanları'' kuracaklarını, sosyal ormancılık faaliyetleriyle ceviz, vişne, kiraz, kestane fidanlarının dikimi ve aşılanması, mantar üreticiliği konusunda katkı sağlayacaklarını belirterek, ''Bugün 3.5 mi

Orman Genel Müdürü Mustafa Kurtulmuşlu, ''bal ormanları'' kuracaklarını, sosyal ormancılık faaliyetleriyle ceviz, vişne, kiraz, kestane fidanlarının dikimi ve aşılanması, mantar üreticiliği konusunda katkı sağlayacaklarını belirterek, ''Bugün 3.5 milyar lira olan ekonomik katkımızı 5-10 yıl sonra 100 milyar liraya çıkarmalıyız'' dedi.
Kurtulmuşlu, ilk görev yeri olan Kütahya'nın Emet ilçesini ziyaret ederek, Emet Orman İşletme Müdürlüğünde orman bölge müdürlerinin katılımıyla düzenlenen toplantıya katıldı.
Mesleki kariyerine başladığı yeri ziyaret etmekten duyduğu mutluluğu dile getiren Kurtulmuşlu, Türkiye'nin 3'te birinin ormanlarla kaplı olduğunu, bunun 22 milyar hektar alana karşılık geldiğini bildirdi.
Avrupa'nın en büyük orman sahasının Türkiye'de olduğuna işaret eden Kurtulmuşlu, şöyle konuştu:
''Bizler ormanlarımızı kendimiz için değil vatandaşlarımız için koruyoruz. Çünkü orman alanlarının bulunduğu bölgelerde vatandaşlarımız, önemli gelir kaynakları besicilik, arıcılık başta olmak birçok alanda geçimlerini sağlamaktadır. Bundan dolayı ormanlarımızı vatandaşlarımızla birlikte koruyacağız.
Bizim üç asli görevimiz var. İlki, güzel ve yeşil çevre yaratmak, ikincisi ormanlarımızın korunması, iyileştirilmesi ve geliştirilmesi, üçüncüsü ise ülke ekonomisine katkı sağlamaktır. Ormanlarımızdaki yenileme çalışmalarımızı hızla artırarak sürdüreceğiz. Ağaçlarımızı çürütmeyi değil ekonomimize kazandırmayı amaçlıyoruz. Ormanlarda devamlılık esastır. Kesim çalışmalarımızı vatandaşa iyi anlatmalıyız. Elbette anıt ağaçlarımızı ve korulukları, kent ormanlarını, vatandaşlarımızın rahatlıkla dinlenebilecekleri parkları da koruyacağız.''

-BAL ORMANLARINDAKİ BAL ÜRETİMİNDE YÜZDE 80 ARTIŞ HEDEFİ-

Geçimini hayvancılıktan sağlayan köylülere yeni imkanlar yaratarak, çağdaş ormancılık yapacaklarına dikkati çeken Kurtulmuşlu, şunları kaydetti:
''Bal ormanları kuracağız. Halkın ormandan çok yönlü faydalanması için arıcılığı teşvik edecek, halkın gelirlerini artırmak için akasya, kestane, ıhlamur ağaçları dikimi ve ağaçların bakımlarını yaparak bal üretiminde yüzde 80 oranında artış sağlayacağız. Sosyal ormancılık faaliyetlerimizle ceviz, vişne, kiraz, kestane fidanlarının dikimi ve aşılanmasına, mantar üreticiliğine önemli katkılarımız olacak. Ormancılığın Türk ekonomisine neler getirdiği ortaya koymalıyız. Köylülerimize ne gibi katkılar yaptığımızı ve ne kadar ekonomik katkı sağladığını göstermeliyiz. Bugün 3.5 milyar lira olan ekonomik katkımızı 5-10 yıl sonra 100 milyar liraya çıkarmalıyız.''
Kurtulmuşlu, orman bölgelerinde keçi besiciliği yapanlar için keçi otlak alanları oluşturacaklarını dile getirerek, ormanlık alanlardaki köylerde sınır ihtilaflarını ortadan kaldırmaya çalışacaklarını belirtti.
Orman yangınları için programlı çalışmalar yürüteceklerini vurgulayan Kurtulmuşlu, tam donanımlı 7 helikopter alarak yangınlara anına müdahale edeceklerini sözlerine ekledi.
Kurtulmuşlu, daha sonra Hisarcık ilçesine geçerek, Orman İşletme Şefliğinin bahçesinde eski dost ve arkadaşlarıyla buluştu.
1974-1978 yılları arasında Emet Tetik Orman İşletme Şefliği, 1978-1981 yılları arasında Emet Orman İşletme Müdür Yardımcılığı yapan Kurtulmuşlu, ''Hisarcık, Emet ve Kütahya benim ilk göreve başladığım yerler. Genel Müdür olur olmaz da önce buradaki eski dostları ve arkadaşları ziyaret etmek ve buradaki ormancılık faaliyetlerini yerinde görmek üzere geldim. Yıllar önce burada yaptığımız işlerin, güzelliklerin devam ettiğini görünce de mutlu oldum'' diye konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com