Kurtulmuş'tan İktidara Sert Sözler!

Kurtulmuş'tan İktidara Sert Sözler!
HAS Parti büyük kongre heyecanı yaşıyor. HAS PARTİ lideri Kurtulmuş Başbakan Erdoğan ve muhalefet partisi liderlerini ağrı dille eleştirdi...
Saadet Partisi'nde olaylı bir şekilde ayrılan Numan Kurtulmuş ve arkadaşları yeni kurduğu HAS Parti'nin ilk kongresini yapıyor. Aralarında sosyalistlerin de bulunduğu kurucularla dikkat çeken parti kongresinde bu durum pankartlara da yansıdı.

Nazım Hikmet'in şiirinden esinlenilerek hazırlanan "Akın var akın güneşe akın, güneşin doğuşu yakın" pankartı açıldı. "Şafak devrim vaktidir" gibi pankartların yanı sıra Kurtulmuş da konuşmasında Pir Sultan'ın "Dönen dönsün ben dönmezem yolumdan" dizelerini okudu.

Atatürk Spor Salonu'nda yapılan kongre için Türkiye'nin dört bir tarafından yüzlerce kişi geldi. Davul zurnalarla karşılanan partiler “Herkes için adalet, özgürlük, refah”, “Halkın Sesi iktidara”, “Biz yerliyiz, Türkiye'liyiz, tüm halkın sesiyiz”, “Sen, ben, biz kardeşiz hepimiz halkın sesiyiz” yazan pankartlarla süslenmiş salona yerleşti.

Kongre salonunda geçmiş Saadet Partisi uygulamalarında olduğu gibi harem-selamlık bir oturma düzeni dikkat çekti. Ancak aralarda çok az sayıda kadının erkeklerle birlikte oturduğu görüldü.

KİMLER KATILDI?

Kongre için aralarında komünist dünya liderlerinin de bulunduğu 18 bin kişiye davetiye gönderilmişti. Kongreye ilk gelenler Pakistan İslam Partisi Genel Başkan Yardımcısı Muhammet İbrahim, Fas Adalet ve Kalkınma Partisinden Suaiyibani El Habib, İran'ın Ankara Büyükelçisi Nebil Maruf, Gürcistan'ın Ankara Büyükelçisi Tariel Cebamiti, Kürdistan Demokratik Partisinden Oman Merdusi oldu.

Kongreye AK Parti'den Genel Başkan Yardımcısı Abdulkadir Aksu, CHP'den Genel Başkan Yardımcısı Mesut Değer katıldı. Saadet Partisi'nden ise katılan olmaması dikkat çekti.

KUTAN'DAN BAŞARI MESAJI

Saadet Partisi eski genel başkanı Recai Kutan el yazısı ile gönderdiği mesaj ile Kurtulmuş ekibine başarı dileğinde bulundu.

KURTULMUŞ'UN EŞİ DE KONGREDE

Kongre salonuna girdikten sonra Kurtulmuş kendisine ayrılan yere oturdu. Kurtulmuş'un yanında eşi Sevgi Kurtulmuş yer aldı.

Filistin Büyükelçisi'nin anons edilmesiyle birlikte bütün salon “Kahrolsun İsrail” diye slogan atmaya başladı.

ENGELLİLER UNUTULMADI

HAS Parti kongresinde bir ilk de yaşandı. Kongreyi izlemeye gelen işitme engelliler unutulmadı. Sahnede genç bir kadın kongreyi izleyenlere işaret dili ile anlattı.

KONGREYİ MAVİ MARMARA ŞEHİDİ DE İZLİYOR!

Gazze'ye yardım gemisinde İsrail'in saldırısı sonrası hayatını kaybeden Fahri Yaldız'ın yakınları da kongreye katıldı. Yaldız'ın kardeşleri Kurtulmuş'a şehit olan kardeşlerinin bir fotoğrafını verdi. Fotoğraf Kurtulmuş'un önüne kongre salonuna dönük şekilde yerleştirildi.

KURTULMUŞ'TAN MUHALEFETE AĞIR SÖZLER

Sakin kongrede yaklaşık bir saat süren bir konuşma yapan Kurtulmuş uzun uzun HAS Parti'nin kuruluş nedenini, diğer partilerden farkını anlattı. CHP'yi iyi muhalefet yapmamakla eleştiren Kurtulmuş ekran yasağı getiren bir partinin demokrat olamayacağını savundu. Kurtulmuş'un hedefinde Başbakan Erdoğan da vardı. Erdoğan'ın füze kalkanıyla vuran Kurtulmuş, Erdoğan'ın "Katile katil deriz" sözlerini hatırlatarak, "Irak'ta katil kim, Afganistan'daki katile ne diyeceğiz" diye sordu.

İktidar ve muhalefet partilerinin referandumdaki yüzde 58-42 oy üzerine hesap yaptığını anlatan Kurtulmuş, "Biz yüzde 100'e talibiz" dedi.

Kurtulmuş'un konuşmasında dikkat çeken unsurlar şöyle:

KİTABIN ORTASINDAN KONUŞACAĞIZ : Gerici ilerici, sağ sol, muhafazakar sosyal demokrat kavramlarının hiçbir anlamı, karşılığı kalmamıştır. Aslında Halkın Sesi Partisi kurulmuş bir partiydi. Biz sadece bunu resmiyete dönüştürüyor. Ete kemiğe dönüştürüyoruz. Üslubumuz derleyici toparlayıcı olacak. Bütünleştiren tarzda konuşacağız. Kitabın ortasından konuşacak ama asla ve asla yapamayacağımız şeyleri söylemeyerek, programımızı milletin önüne koyacağız.
 
HEM İKTİDARA HEM MUHALEFETE AĞIR SÖZLER: İki farklı siyaset tarzı oldu. Biri CHP'nin İttihat Terakki'den miras alarak getirdiği toplumu adam etme anlayışındaki siyaset tarzıdır. Bunlar tepeden inme bir şekilde 150 senedir bu topraklarda milleti yöneteceklerini zanneden bir gruptur. Bir de bunların karşısında zannederek milletin oy verdiği bir güruhtur. Milletten oy alıp, Ankara'da yerli ve küresel egemenlerin önünde boyun eğerler. Bu tür siyaset yapanlardan 'Siyaset hizmet yarışıdır' diye duyarsınız. Siyaset, emanettir, vekalettir sadece ve sadece halkın temsilidir. Yıllardır Ankara'da Karagöz Hacivat oyunu oynarlar, Yıllardır sesiniz Ankara'ya gelmeden duvarlara çarpar döner. IMF'den geri döner bazen füze kalkanında çarpar geri döner. Halkın Sesi Partisi, milletin sesi Ankara'da yankılansın diyen bir parti. Onun için biz siyaseti ne milleti adam etme ne de millete hizmet etme işi olarak görmüyor. Halkın sesini yönetim ve karar süreçlerine yansıtmak olarak görüyoruz.

ERBAKAN'A GÖNDERME: HAS Parti ne benim ne de kurucular kurulundaki herhangi birinin partisi değildir. bir azınlığını bir avuç seçkinliğin partisi değildir. Halkın Sesi Partisi, bütün dünyanın mazlumlarının, sömürülenlerinin partisidir.

BİZİM HESABIMIZ YÜZDE 100 ÜZERİNDEN: Kendileri siyasi hesaplarını yüzde 58'in ya da yüzde 42'nin üzerine kuruyorlar. Kimi 42'yi paylaşamıyor kimi de 58'i anlamıyor. Biz referandumda istenenleri gerçekleştirmek için yola çıkıyoruz. Yüzde 42'nin korkularını, endişelerini de anlıyoruz. Biz yüzde 100'ün üzerinden hesap yapıyoruz.

SAHNEDE ROL BEKLEMİYORUZ: CHP ve MHP'nin yaptığı gibi acaba sıra bize ne zaman gelir, egemenler bize ne zaman siyaset yolu açar diye beklemiyoruz. Biz sahnede rol beklemiyoruz. Biz bu oyunu değiştirmek için siyaset yapıyoruz. Güçlü olanın zayıfı ezmemesi için siyaset yapıyoruz. Bir elle üç-beş kuruş yardım dağıtılırken, diğer elinin de öpülmesi için uzatılmasını insanlık dışı saydığımız için siyaset yapıyoruz.
 
PAZAR GÜNÜ REFERANDUM YAPALIM: Gelin füze kalkanı konusunu gelecek hafta pazar günü referanduma götürelim. Batının ileri karakolu olmayı kabul ettiniz. Peki butona kim basacak. 130 bin kere Irak'ın Afganistan'ın üzerine atılan bombaların butonuna kim bastıysa, Allah korusun bundan sonra da onlar basacak.

MECLİS'TE OLSAK FÜZE KALKANI GEÇMEZDİ: Size yemin ediyorum ki biz Parlamento'da olsaydık, bu füze kalkanı meselesi 1 Mart tezkeresi gibi geçmezdi.

ERDOĞAN'A AĞIR GÖNDERME: Lübnan'daki konuşmasını açık söylüyorum zevkle izledim. Başbakan “Katile katil deriz “ diyor. Peki Afganistan'daki Irak'taki katile ne diyeceğiz.

CHP MUHALEFET YAPAMIYOR: CHP ne yazık ki bu konularda ciddi muhalefet yapamıyor. Umarım derin CHP'nin refleksleri, Sayın Kılıçdaroğlu'nun "Yeni CHP"sini gerçekleştirmeye müsaade eder. Ama sosyal demokrat olduğunu iddia edip, grupta konuşma yasağı konularak demokratik olunmaz. Demokrat olduğunu iddia edenler il binasında kaçak çalıştırmaz.

GENELKURMAY MSB'YE BAĞLANSIN: Askerlerin görevden alınmasına CHP, "bu bir sivil darbe" diyor. MHP de aynı görüşte. Birisi de şunu söylesin. Niçin Türkiye'deki askeri ve sivil yargı iki başlılığını ortadan kaldırmadınız. Niçin anayasa değişikliğinde Genelkurmay Başkanını Milli Savunma Bakanı'na bağlamadınız. Acaba Genelkurmay Başkanı Milli Savunma Bakanı'na bağlı olmayan bizden başka NATO ülkesi var mı?

TRENE MAKAS DEĞİŞTİRECEĞİZ: HAS Parti bütün sorunları nasıl çözecek. Trene makas değiştireceğiz. 72 milyonu trene bindirmişler. Onların iliklerini kemiklerini sömürüyorlar. Trenin rotasını, makasını değiştireceğiz. Bunu yaparken firavunlaşmayacağız, karunlaşmayacağız, belamlaşmayacağız.

 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com