Kurtuluş ateşinin yandığı şehri Osmanlı mirasıyla tanıtacaklar

Kurtuluş ateşinin yandığı şehri Osmanlı mirasıyla tanıtacaklar
Atatürk'ün silah arkadaşlarıyla 19 Mayıs 1919'da ayak basarak Anadolu'nun kurtuluş ateşini yaktığı Samsun'da, Osmanlı döneminden kalan konaklar, taşhan, bedesten ve diğer tarihi yapılar, Osmanlı mirası kıyafetlerle tanıtılacak

SAMSUN (AA) - İLYAS GÜN - Anadolu'nun kurtuluş ateşinin yakıldığı Samsun'da Osmanlı döneminden kalan konaklar, taşhan, bedesten ve diğer tarihi yapılar, Osmanlı mirası kıyafetlerle tanıtılacak.

Samsun Kültür ve Turizm Müdürü Yüksel Ünal, AA muhabirine, Samsun Olgunlaşma Enstitüsünün Osmanlı İmparatorluğu döneminde padişahların, kadınların ve sarayda yeniçerilerin kullandığı giysilerden oluşan koleksiyon hazırladığını anımsattı.

Toplam 35 parçadan oluşan ve Türk el sanatlarını yansıtan Osmanlı kıyafet koleksiyonunu şehrin tanıtımı için kullanacaklarını belirten Ünal, şöyle konuştu:

"Samsun'un özellikle ilçelerinde Osmanlı döneminden kalan konaklar, taşhan, bedesten, ahşap camiler ve çamaşırhane gibi pek çok tarihi yapı bulunuyor. Bunların turizme kazandırılması için Samsun Valiliğinin öncülüğünde çalışma başlattık. Samsun'un dünyaya tanıtılması için çeşitli materyaller hazırlayacağız. Hazırlanan Osmanlı kıyafeti koleksiyonunu mankenlere giydirerek Osmanlı döneminden kalan tarihi yapıların içinde ve dışında tanıtım fotoğrafları çektiriyoruz."

- "Koleksiyon ile tarihi mekanlarda yapılan çekimler çok güzel uyuştu"

Fotoğraf çekimlerini ücretsiz olarak Ondokuz Mayıs Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ata Yakup Kaptan'ın yaptığını kaydeden Ünal, şunları söyledi:

"Osmanlı'nın renk kültürünü her bir motifle taşıyan koleksiyon ile tarihi mekanlarda yapılan çekimler birbiriyle çok güzel uyuştu. Kıyafetler çok güzel, tarihi mekanlar çok güzel, ikisi birleşince çok daha güzel oldu. Tanıtım materyallerini hazırladığımız zaman Samsun'un tarihi yerlerinin turistler tarafından daha fazla ziyaret edileceğini düşünüyoruz."

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com