Kurtuluşun 87. Yıldönümü

Kurtuluşun 87. Yıldönümü
Uşak Barosu Başkanı Avukat Rıza Albay, Uşak'ın düşman işgalinden kurtuluşunun 87. yıl dönümü nedeniyle Uşaklıların kurtuluş bayramını kutladı. Albay yaptığı yaptığı yazılı açıklamada” Bugün özgür birer Türk vatandaşı olarak yaşadığımız bu topraklar

Uşak Barosu Başkanı Avukat Rıza Albay, Uşak'ın düşman işgalinden kurtuluşunun 87. yıl dönümü nedeniyle Uşaklıların kurtuluş bayramını kutladı. Albay yaptığı yaptığı yazılı açıklamada” Bugün özgür birer Türk vatandaşı olarak yaşadığımız bu toprakları, başta Başkomutan Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere Kurtuluş Savaşı kahramanlarına, milis kuvvetlerine ve Anadolu halkına borçluyuz”dedi.
Türk ulusuna Sevr sözleşmesini kabul ettirmek ve uygulatmak isteyen emperyalist devletlerin Anadolu'yu işgal ettiğini ifade eden Avukat Rıza Albay, Uşak'ın da Yunan askerlerince 29 Ağustos 1920 günü işgal edildiğini ve 1 Eylül 1922 tarihine kadar, Uşak'ın 2 yıl 2 gün düşman işgali altında kaldığını söyledi. Bugün 87. yıl dönümünü kutladıkları kurtuluş sevincini gelecek nesillere aktarmak istediklerini Türkiye üzerinde geçmişte olduğu gibi bugün de bir takım oyunların oynandığını kaydeden Rıza Albay, “Türk Ulusu, vatan toprağının son parçası olan Anadolu'yu savunmak, düşman işgalinden kurtarmak ve bağımsızlığını elde etmek için, var gücüyle savaştı. 26 Ağustos 1922'de Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün Başkomutanlığını yaptığı TBMM ordularının başlattığı Büyük Taarruzun içerisinde 1 Eylül 1922 tarihinde ilimiz, Yunan Orduları Başkomutanıda esir alınarak esaretten kurtuldu. Bugün özgür birer Türk vatandaşı olarak yaşadığımız bu toprakları, başta TBMM orduları Başkomutan Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere Kurtuluş Savaşı kahramanlarına, milis kuvvetlerine ve Anadolu halkına borçluyuz. Bu vatanın ve özgürlüğün kolay kazanılmadığı hiçbir zaman akıllardan çıkmamalı ve gelecek kuşaklara mutlaka öğretilmelirdir”dedi.
Son yıllarda özelleştirme adı altında ülkenin bir çok değerinin yabancılara satıldığını da anlatan Rıza Albay sözlerini şöyle tamamdadı; “Sanayi kuruluşlarının, şirketlerin, bankaların, sigorta şirketlerinin, maden ve, toprakların yabancılara satışının arttığı bir dönem yaşıyoruz. Bu vatanın, sahip olduğumuz özgürlüğün, egemenliğin kısacası bağımsızlığımızın nasıl kazanıldığı ve bunu nelere borçlu olduğumuzun daha iyi hatırlamamız ve anlamamız gerekiyor. Vatanımızın bağımsızlığı ve onuru için gözlerini kırpmadan ölüme giden Kurtuluş Savaşı kahramanlarımızı minnetle anıyoruz ve aziz anıları önünde saygıyla eğiliyoruz. Uşak'lıların Kurtuluş Bayramını yürekten kutluyoruz”

- YUNAN ORDULARINI TUZAĞA DÜŞÜREN ÇECELİ KARAMURAT MEZARI BAŞINDA ANILDI-
- Uşak'ın düşman işgalinden kurtuluşunun 87. yıl dönümü kutlamalarına Göğem Köyü Zafer Anıtı ve Çeceli Kara Murat'ın mezarının ziyaret edilmesiyle devam edildi.
Uşak'ın düşman İşgalinden kurtuluşunun 87. yıl dönümü etkinlikleri kapsamında Yunan orduları komutanı General Trikopis'in esir düştüğü Göğem Zafer Anıtı'nda bir tören düzenlendi. İki yıl önce yeniden düzenlenen Göğem Zafer Anıtı'ndaki törene Uşak Valisi Özdemir Çakacak Uşak Belediye Başkanı Ali Erdoğan, İl Garnizon Komutanı İsmail Özcan, İl Emniyet Müdürü Cafer Şahin, daire müdürleri ve öğrenciler ile köylüler katıldı. Kurtuluş Savaşı'nda Yunan orduları komutanı General Trikopis'i ve silah arkadaşlarını esir alarak Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'e teslim eden Büyük Taarruz Kafkas Tümen Kurmay Albay Komutanı Halit Akmansu ile askerlerinin anıldığı törende duygulu anlar yaşandı. Jandarma Kıdemli Yüzbaşı Özden Özgen, törende yaptığı konuşmada Göğem Zafer Anıtı'nın Uşak'ın düşman işgalinden kurtuluşunda önemli bir yere sahip olduğunu ifade ederek, “ Trikopis ve silah arkadaşları 2 Eylül 1922 tarihinde Kurmay Albay Halit Akmansu tarafından burada esir alınarak bugün Atatürk Müzesi olarak kullanılan konağa Ulu Önder'in huzuruna götürülmüştür. Trikopis ve askerleri bu bölgeye Çeçeli Kara Murat'ın yönlendirmesiyle gelmiş ve tuzağa düşmüşlerdir. Yunan orduları kendilerini tuzağa düşüren Çeçeli Kara Murat'ı Aşağı Karacahisar Köyü'nde şehit etmişlerdir”dedi. Halk oyunları gösterisi saygı atışı ile Göğem Zafer Anıtı'ndaki kutlama sona erdi.
Ardından Çeçeli Kara Murat, Aşağı Karacahisar Köyü'ndeki mezarı başında anıldı.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com