KÜRTÜN, TIBBİ VE AROMATİK BİTKİ YETİŞTİRİCİLİĞİ İÇİN KOLLARI SIVADI

KÜRTÜN, TIBBİ VE AROMATİK BİTKİ YETİŞTİRİCİLİĞİ İÇİN KOLLARI SIVADI
KÜRTÜN, TIBBİ VE AROMATİK BİTKİ YETİŞTİRİCİLİĞİ İÇİN KOLLARI SIVADI

GÜMÜŞHANE - Gümüşhane’nin Kürtün ilçesinde yürütülen “Örümcek Ormanlarında İlkbahar” projesi kapsamında orman köylülerine tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliği konusunda uygulamalı eğitim verildi.
Bölgesel Gelişme Faaliyetlerini Destekleme Derneği’nin yürüttüğü ve Coca-Cola Hayata Artı Vakfı, Yaşama Dair Vakıf (YADA) ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ortaklığıyla yürütülen Hayata Artı Gençlik Programı tarafından desteklenen “Örümcek Ormanlarında İlkbahar” projesinin Uluköy pilot uygulama alanındaki etkinlikleri gerçekleştirildi.
Orman köylüleri için ağaç kesiminin dışında alternatif geçim kaynağı oluşturmayı hedefleyen projede, tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliği konusunda ilk atölye çalışması tamamlandı.
Uluköy’de 2 gün süren tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliği atölye çalışmasına 10 orman köylüsü katılırken, eğitim etkinliklerinde; tıbbi adaçayı, limon kekiği, sarı kantaron, rezene, sater ve biberiyenin içinde bulunduğu tıbbi ve aromatik bitki türlerinin dikimleri gerçekleştirildi.
Çalışma sırasında dikimi gerçekleştirilen 18 bitki türü hakkında orman köylülerine yönelik bilgilendirme yapıldıktan sonra uzmanlar tarafından sulama, gübreleme, yabancı ot mücadelesi gibi bitki bakımına yönelik teknik ve yöntemler de köylülere aktarıldı.
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na bağlı Tarla Bitkileri Merkez Araştırma Enstitüsü seralarında yetiştirilen 18 tıbbi ve aromatik bitki türü, proje kapsamında Kürtün İlçesi Uluköy’de yer alan pilot alanına transfer edilerek, dikim işlemi gerçekleştirildi. Dikim öncesi bitkiler, bölge ekolojisine uyum sağlaması için yaklaşık 1 ay boyunca kasalarda bekletildi.
Uluköy pilot uygulama alanına dikilen tıbbi ve aromatik bitkilerin hasat işlemleri Temmuz ayındaki çiçeklenme döneminde gerçekleştirileceği, hasadı yapılan tıbbi ve aromatik bitkilerin uygun kurutma koşullarında kurutulmasının sağlanarak, Tarla Bitkileri Merkez Araştırma Enstitüsü laboratuarlarında uçucu yağ analizlerinin yapılacağı bildirildi.
Kaynak: İHA

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Dikkat! Bu yollar 2 gün kapalı02 Ocak 2015 Cuma 14:37
 • Zabıta ceza değil ödül dağıttı26 Aralık 2014 Cuma 15:50
 • İzmir yeni yıla 'Özlem'le girecek26 Aralık 2014 Cuma 15:48
 • İstanbul'da taksici eylemi26 Aralık 2014 Cuma 10:39
 • İstanbul’da 12 saatlik su kesintisi24 Aralık 2014 Çarşamba 13:00
 • Sis bir çöktü bir daha kalkmak bilmedi08 Aralık 2014 Pazartesi 14:56
 • Trafik polisine ceza kesildi01 Aralık 2014 Pazartesi 10:27
 • İçme suyuna kanalizasyon atığı karıştı!27 Kasım 2014 Perşembe 11:03
 • AKP'li başkandan tarihi itiraf!26 Kasım 2014 Çarşamba 09:34
 • Çeşme’nin ölüm fermanı19 Kasım 2014 Çarşamba 08:22
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com