"Kurulun kararı şike kararıdır"

"Kurulun kararı şike kararıdır"
KESK Genel Başkanı Lami Özgen, 30 Nisan’da başlayan toplu sözleşme sürecinin bugün gelinen noktada iflas ettiğini vurgularken, “Hakem Kurulu’nun kararı bir şike kararıdır. Bizim tarafımızdan kabul edilmeyecektir” dedi.
Özgen, Kamu Görevlileri Hakem Kurulu’nun zam kararını değerlendirirken, 30 Nisan’da başlayan toplu sözleşme sürecinin bugün gelinen noktada iflas ettiğini söyleyerek, bunu 4688 sayılı kanunun yasalaşması sürecinde defalara ifade ettiklerini dile getirdi.

Hükümetin, bilinçli ve kasıtlı olarak yasa döneminde toplu sözleşmenin kapsamını daralttığını savunan Özgen, aynı zamanda tarafların itiraz, imza yetkisini teke indirgediğini söyledi.

Özgen, 30 Nisan’da başlayan toplu sözleşmenin gerçek anlamda bir toplu sözleşme olmadığını dile getirerek, “Kamu çalışanlarının ekonomik, sosyal, mesleki özlük, demokratik ve siyasal hakları hiçbir şekilde toplu sözleşme döneminde ele alınmadı. Bugün bile yüzlerce hizmetli, 4-C’li mailler göndermek suretiyle ek ödemelerinden tutun unvan değişikliklerine kadar taleplerini bize ilettiler ve iletmeye devam ediyorlar” dedi. Özgen, bu taleplerin ise hiçbir şekilde iktidar yetkilileri tarafından dikkate alınmadığını sözlerine ekledi. 
 
"KURUL HÜKÜMETİN GÖLGESİ ALTINDA"
 
Kamu Görevlileri Hakem Kurulu toplantılarının 5 gündür devam ettiğine dikkat çeken Özgen, kurulun yapısı itibariyle irade ortaya koyacak bir noktada olmadığını kurulun, kendilerine “hükümetin tekliflerinin dışında diğer teklifler değerlendirme ve karar alma yetkisine sahip olmadıklarını” ifade ettiğini söyledi.

Hakem Kurulu’nun bugün verdiği kararın, toplu sözleşme masasında hükümetin kamu çalışanlarına buçukluk artışlardan öteye gidemediğini söyleyen Özgen, bu kararın kabul edilebilir bir karar olmadığını ifade etti. 2012 yılı için aldığı yüzde 4+4’lük zam kararının kamu çalışanlarını ekonomik ve sosyal açıdan rahatlatacak bir oran olmadığını söyleyen Özgen, aynı zamanda Hakem Kurulu’nun hükümetin gölgesi altında olduğunu ifade etti. 
 
“KARARLARA ŞERH KOYACAĞIZ”
 
KESK olarak bugünkü görüşmeye 3 konfederasyon olarak katılmama çağrısı yaptıklarını anımsatan Özgen, saat 15.00 itibariyle Memur-Sen’in görüşmelere katılması ve toplantı çoğunluğunun sağlanması nedeniyle kendilerinin de toplantıya katıldıklarını belirtti. O toplantında çoğunluk esasına dayalı olarak alınan kararların kendileri tarafından reddedildiğin söyleyen Özgen, alınan kararların hepsine şerh koyacaklarını söyledi.

Kamu çalışanlarının 23 Mayıs’ta ortaya koyduğu iradenin Hakem Kurulu tarafından görmezlikten gelindiğini dile getiren Özgen, “Her ne kadar görmezlikten gelinse dahi biz KESK olarak kamu çalışanlarının haklı taleplerine uygun bir şekilde bu görüşmelerde koymamız gereken tutumu ortaya koyup şerhlerimizi yazacağız” diye konuştu.

Hakem Kurulu kararının kendilerine zorla kabul ettirilme istendiğini söyleyen Özgen, “Hakem Kurulu’nun kararı bir şike kararıdır. Bizim tarafımızdan kabul edilmeyecektir. Hükümet buna sığınmasın yani Hakem Kurulu kararının nihai ve bağlayıcı olduğunu söylemek suretiyle buna sığınmasın. Hükümetin, Hakem Kurulu’nun bu şekilde şekillenmesi ve hareket etmesini sağladığını biz biliyoruz” şeklinde konuştu. 
 
EYLEMLER SÜRECEK
 
KESK olarak karar ne olursa olsun bundan sonraki süreçte buna karşı pratik eylem tutumlarını sürdüreceklerini açıklayan Özgen, aynı zamanda hükümetin çoğunluğa dayanarak çıkardığı bu yasaya karşı da mücadelelerini sürdüreceklerini dile getirdi. (EAK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com