Kurumayan dere kalmadı

Kurumayan dere kalmadı
Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu'nun HES yüzünden herhangi bir derenin kurumadığı açıklamasına DEKAP'tan sert açıklama geldi.
Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, bir soru önergesine verdiği yanıtta “HES projesinden dolayı kuruyan herhangi bir dere bulunmamaktadır” dedi. DEKAP’tan yapılan açıklamada, Salarha deresinin HES üretime başladıktan 2 saat sonra kuruduğu anımsatılarak “Eroğlu hangi ülkenin bakanı?” denildi.
 
Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu’nun soru önergesine verdiği yanıtta, 2002-2013 yılları arasında 286 adet HES’in işletmeye alındığını, 179 adet HES’in ise inşaatının devam ettiğini belirtti. Eroğlu, “HES projesinden dolayı kuruyan herhangi bir dere bulunmamaktadır” dedi.
 
Derelerin Kardeşliği Platformu’ndan yapılan açıklamada ise HES’ler nedeniyle birçok derenin kuruduğu anımsatılarak Eroğlu’nun kamuoyunu yanılttığı belirtildi. DEKAP’tan yapılan açıklamada şunlar kaydedildi:
 
“Sayın Bakan yine laf ebeliği yaparak HES projelerini şirin göstermeye, yaşanan gerçekleri saklayıp yargı kararlarını yok saymaya ve kamuoyunu yanıltmaya çalışıyor.
 
HES projesi için açılan davalar, bir önceki dönemde kendi sorumluluğundaki, zamanın Çevre ve Orman Bakanlığı’na karşı açılmış olan davalardır ki; bu davaların tümünde bağımsız yargı organları ‘yürütmeyi durdurma ve iptal’ kararları vermiştir.
 
Eroğlu, ülke genelinde ÇED raporları sebebiyle mahkemelere intikal eden 66 adet HES bulunduğunu ifade ediyor. Oysa HES projelerinin gündeme geldiği 1996 yılından bugüne kadar 110’un üzerinde HES projesine dava açılmış ve bunların 106’sında yürütmeyi durdurma ve iptal kararları alınmıştır.
 
Anlaşılan odur ki, sayın bakan bu kararlar ile birlikte hazırlanan bilirkişi raporlarının hiçbirini okumamıştır.”
 
 
Salarha 2 saatte kurudu
 
Bakan Eroğlu’nun söylediklerinin aksine HES’ler nedeniyle birçok derenin kuruduğu anımsatılarak şöyle denildi: “Cevizlik HES başta olmak üzere İkizdere Vadisi’ndeki HES projeleri, Güneysu Kale ve Ada HES projeleri, Senoz Vadisi’ndeki HES’ler, Solaklı Vadisi’ndeki HES projeleri bulundukları vadileri katlederek dereleri kurutmadı mı? Bunları da görmedi mi sayın bakan? Daha 2 ay öncesinde köylülerin feryat ettiği Salarha Deresi, HES projesinin üretime başlamasıyla 2 saat içerisinde kurumadı mı? HES projelerinin üretime geçmesiyle İkizdere deresi kurumadı mı? Güneysu’daki 2 HES projesinin kuruttuğu Gürgen Deresi ile Senoz’daki Çatal derenin kuruması, Rize’nin diğer derelerinde yaşanan balık ölümleri HES’lerin eseri değil mi?” (SBK)
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com