Kurumdaki çiçek sulama işini bile özelleştirdiler!

Kurumdaki çiçek sulama işini bile özelleştirdiler!
Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Başkanlığı’nın, Cumhuriyet tarihinin en ilginç hizmet alımını gerçekleştirdiği ortaya çıktı
Yabancı yatırımcıları Türkiye’ye çekmek için yaklaşık altı yıl önce kurulan Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Başkanlığı’nın, Cumhuriyet tarihinin en ilginç hizmet alımını gerçekleştirdiği ortaya çıktı.
 
Başkanlığın, Ankara ve İstanbul’daki hizmet binalarında yer alan çiçekleri sulama işini “özelleştirdiği” belirlendi. Bu çerçevede, sadece bir yıllık dönemde makam odaları ve diğer birimlerdeki çiçekleri sulamak için, özel firmalara 6 bin lira ödendi.

Denetçiler de şaşırdı
Taraf gazetesinin haberine göre, Yatırım Ajansı’ndaki ilginç hizmet alım işini, kurumun 2011 yılı hesaplarını denetleyen Sayıştay Başkanlığı’na bağlı denetçiler ortaya çıkardı. Sayıştay’ın, henüz TBMM’de ele alınmayan taslak raporunda yer alan bilgilere göre, kurum Ankara ve İstanbul’daki hizmet binalarında bulunan “iç mekân bitkilerinin” bakımını özel firmalara yaptırdı. Bu çerçevede, Ankara’daki hizmet binasında başta makam odaları olmak üzere kurum içinde bulunan çiçeklerin bakımı ve sulama işlemleri için, bir çiçek firmasına, 2011 yılı içinde 531 lira üzerinden 10 ayrı ayda hizmet bedeli ödemesi yapıldı. Aynı yıl içinde firmaya toplam 5 bin 310 lira ödeme yapılırken, başkanlığın İstanbul’da bulunan hizmet binasındaki çiçekler içinde ayrı bir firma ile anlaşıldı. Söz konusu firmaya da bir yıllık dönem için 649 liralık ödeme yapılırken, başkanlığın sadece bir yıllık dönemde çiçek bakımı ve sulama işlemi için ödediği tutar 5 bin 959 liraya ulaştı.

Temizlik personeli eleştirisi 
Sayıştay denetçileri, başkanlığın hizmet binalarında bulunan çiçeklerin sulama ve bakım işlemleri için özel firmalardan hizmet satın alınmasını sert bir dille eleştirdi. Taslak raporda, kurumun Ankara’da bulunan hizmet binasında üç, İstanbul’da bulunan temsilciliğinde de bir temizlik görevlisinin daimi olarak çalıştığı vurgulanarak, sulama işinin bu personel aracılığı ile yapılması tavsiyesinde bulunuldu. Taslak raporda, “Ajans, Başbakanlık bütçesine konulan tamamı buradan aktarılan ödenekle hizmetle faaliyetini yürüten bir kurum olup kamu kaynağı kullandığı dikkate alınarak kaynaklarını verimli etkin ve tutumlu kullanmak mecburiyetindedir. Temizlik personeli eliyle rahatlıkla yerine getirilecek bir hizmet için ilave bakım hizmeti alınmasında kamu yararı bulunmamaktadır” dendi. Sayıştay’ın uyarısı üzerine, çiçeklerin sulama ve bakım işini kurum personelinin yapmaya başladığı öğrenildi.

Altı yıl önce kuruldu
KURUM içindeki çiçekleri sulama ve bakım işini, hizmet satın alma yöntemiyle gerçekleştiren Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Başkanlığı, ekonominin gözde kurumları arasında yer alıyor. Halen Başbakanlığa bağlı olarak faaliyet gösteren başkanlık, yaklaşık altı yıl önce yabancı yatırımcıları Türkiye’ye çekmek için kurulmuştu. Ajansın başkanlığını ise İlker Aycı yürütüyor.

Danışmanına 30 bin lira maaş
İlker Aycı daha önce Başdanışmanı’na, brüt 51 bin, net 30 bin TL maaş ödemesi ve Audi marka makam aracını özensiz ve savurganca kullanmasıyla gündeme gelmiş Etik Kurulu tarafından uyarı cezası almıştı. (SBK)

 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com