Kuş Cenneti Yok Olmak Üzere

Kuş Cenneti Yok Olmak Üzere
150 kuş türüne ev sahipliği yapan Kuş Cenneti, yok olma tehlikesiyle karşı karşıya.

Van Gölü Havzası'nın en önemli sulak alanlarından biri olan ve yaklaşık 150 kuş türüne ev sahipliği yapan Van Kalesi sazlıklarında av yasağı olduğu halde bilinçisiz avcılar hergün çok sayıda kuşu öldürmenin yanında sazlıkları ateşe vererek sazlıkları yok ediyor.

Çevreciler Kuş cenettenin yok olmasına seyirci kalınmaması için Çevre Orman Müdürlüğü ekiplerinin daha caydırıcı önlemler almasını istedi.

Doğa Gözcüleri Derneği Başkanı Prof.Dr. Mustafa Sarı, dünyanın hiçbir kentinde yaşamla bu kadar iç içe bir kuş cennetinin olmadığını belirterek, "Burası kuşlar ve bizim için cennet gibidir. Bu cenneti, cehenneme çevirmeyelim" dedi.

Van kent merkezine 3 kilometre uzaklıktaki Van Kalesi arkasında bulunan ve birçok kuş türünün yaşadığı sazlıklar her geçen gün biraz daha küçülüyor. Çevre Orman Müdürlüğü tarafından koruma altına alınıp, ava kapatılan bölgede buna rağmen bilinçsiz avcılar avlanmalarını sürdürüyor.

150 kuş türünün yaşadığı sazlıklarda hergün onlarca kuş avlanırken, bazı bölgelerde ateşe veriliyor.

Doğa severler kuş cennetini andıran bölgenin alınacak caydırıcı önlemlerle korunması gerektiğini vurguladı. Doğa Gözcüleri Derneği Başkanı Prof. Dr. Mustafa Sarı, Van Kalesi sazlıklarının Türkiye'deki 65 önemli sulak arazilerin arasında gösterildiğini belirterek, şöyle dedi:

"Van Gölü Havzası'nda 15 sulak arazi bulunurken, bunların içinde de 300 kuş türü yaşıyor. Van Kalesi sazlıkları 150 kuş türünü içinde barındırıyor. Ancak, bu kadar önemli bir yer sadece asılan bir tabelayla korunmaya çalışılıyor. Ne zaman bu sazlıklara gidersek eli silahlı avcılar bu bölgede dolaşıyor. Bugün dünyanın hiçbir yerinde kentin içinde doğal bir kuş cenneti yoktur. Buranın kıymetini bilelim burası kuşlar ve bizim için cennet gibidir bu cenneti cehenneme çevirmeyelim. Burayı eğer korursak hem Vanlılar için hem de kuşlar için bir cazibe merkezi olur.'

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com