Küstahlar Türk Bayrağı yaktı!

Küstahlar Türk Bayrağı yaktı!
1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarının 97. yıldönümünü anmak için dün Ermenistan’ın başkenti Erivan’da yürüyüş düzenleyen Ermeniler, Türk bayrağını ateşe verdi. Meşalelerle 1915 yazısı yazan Ermeniler ayrıca Türkiye karşıtı sloganlar da attı.

Ermenistan'ın başkenti Erivan'da, sözde Ermeni soykırımını anmak amacıyla Ermeni Soykırım Anıtı önünde resmi tören düzenlendi. Törene, Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, Parlamento Başkanı Samvel Nikoyan, Başbakan Tigran Sarkisyan, Anayasa Mahkemesi'nden Gagik Harutunyan, Tüm Dünya Ermenileri ruhani lideri 2. Karekin, bakanlar, milletvekilleri, askeri ve dini yetkililer ile binlerce kişi katıldı.

Tören, Sarkisyan ve yetkililerin anıta çelenk bırakmasıyla başladı. Sarkisyan ve yetkililer daha sonra ortasında alev yanan anıta gelerek beyaz karanfil bıraktı. Ardından, anıtın başında 2. Karekin tarafından yönetilen bir ayin düzenledi. Ayinden sonra törene katılanlar anıta karanfil ve çiçek bıraktı.

HAYATLA MÜCADELE GÜNÜMÜZ

Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarının anma günü olan 24 Nisan'da yaptığı konuşmada bugünün hayatla mücadele günü olduğunu söyledi.

Dünyadaki pek çok insan gibi soykırım kurbanlarının hatırasını saygıyla selamladıklarını anlatan Sarkisyan, şöyle konuştu: "Kelimelerle anlatılamayacak bu korkunç olay yaşandığı için, Tsitsernakaberd tepesine çıktık. Anıt duvarlarına bir şey yazmadık, çünkü hiçbir söz neler yaşadığımızı anlatmaya yetmezdi. Ermeni soykırımı kurbanlarını andığımız şu gün, sadece ulusal acımızı değil, ayrıca hayat için mücadelemizi ve erdemli karakterimizi anma günüdür. 1918'de Ermenistan'ın özgürlüğü ve bağımsızlığı için Sardarapat'ta kazandığımız zafer güçlü geçmişimiz sayesinde gerçekleşmiştir."

"2015 yılında sadece Ermeni soykırımının 100. yılını anmayacağız, bu yıldönümünde ayrıca bizim hatıramızın ve daha binlerce yıl daha yaşama azmimizin damga vuracağı gün olacak" şeklinde sözlerine devam eden Ermenistan Cumhurbaşkanı Sarkisyan, Ermeni kurbanların hatırası adına Erivan'da Aziz Şehitler Kilisesi'nin inşa edileceğini söyledi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com