Küstüm dediği işadamına 500 milyon ödeyecek

Küstüm dediği işadamına 500 milyon ödeyecek
46 milyona aldıkları yer için devlet 500 milyon ödeyecek

İstanbul'un siluetini bozdukları için Başbakan'ın traşlanmasını istediği  “OnaltıDokuz İstanbul” projesi binalarının kamulaştırma çalışması yapıldığı takdirde bedeli devlet tarafınddan ödenecek.

Kamulaştırma için yapılan hesaplamada binaların yıkılmasına karar verilirse tutarın 400-500 milyon civarında olacağı belirtildi. Buna göre TMSF’nin 46 milyon lira bedelle sattığı arsa, devlete 500 milyon lira ile geri dönmüş olacak.

Proje için çözüm yollarını aranırken traşlama ve kamulaştırma seçenekleri üzerinde duruluyor. İlk etapta, gökdelenlerle ilgili yargı sürecinin tamamlanması beklenecek. Her iki seçenekte de, bedeli devlet ödeyecek. Traşlama yapılması halinde, traşlanacak bölüme göre bedel düşük kalacak. Ancak tamamen yıkımı yönünde bir karar çıkması halinde ise, gökdelenlerin faturası da ağır olacak.

KENDİ BAKANI UYARMIŞTI

Başbakan'ın sınradan tepki gösterdiği projeye İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ile Zeytinburnu Belediyesi izin vermiş, Erdoğan'a sorulduğunda ise “Her şeyden haberim olmuyor” açıklamasını yapmıştı. Ancak eski Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın binanın inşaat aşamasında ruhsatı veren İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ile Zeytinburnu Belediyesi’ni defalarca uyardığı ortaya çıkmıştı.

Mahkemeden şimdilik nasıl bir karar çıkacağı belli değil fakat her iki seçenek de bütçeye önemli ölçüde yük getirmiş olacak.(MRE)
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com