Kütahya 6. Tarım Hayvancılık Seracılık ve Süt Endüstrisi Fuarı

Kütahya 6. Tarım Hayvancılık Seracılık ve Süt Endüstrisi Fuarı
TZOB Genel Başkanı Bayraktar:

KÜTAHYA (AA) - Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, ''Tarımı koruyalım. Türk çiftçisinin refahına katkı sağlayalım ama çok önemli olan tarım topraklarını imara açmayalım. Çünkü bu topraklar gelecek olan nesillerin, çocuklarımızın istikbali olacaktır'' dedi.

Bayraktar, Kütahya 6. Tarım Hayvancılık Seracılık ve Süt Endüstrisi Fuarı'nın açılış töreninde yaptığı konuşmada, çiftçilerin yeni bilgi ve teknolojiyle buluşmasını sağlamak amacıyla fuarları desteklediğini söyledi.

Onun için fuarları çok önemli bulduklarını belirten Bayraktar, şöyle konuştu:

''Tarım sektörü, çok zor ve meşakkatli bir sektör. Bunu da biliyoruz. Özellikle bugünlerde bazı bölgelerimizde kuraklık devam ediyor. Bugün Eskişehir'de yağmur duası var. Bazı bölgelerimizde don felaketi, ürünlerimize fevkalade zarar verdi. Tarımı koruyalım. Türk çiftçisinin refahına katkı sağlayalım ama çok önemli olan tarım topraklarını imara açmayalım. Çünkü bu topraklar gelecek olan nesillerin, çocuklarımızın istikbali olacaktır.''

Seçimlerin bittiğini hatırlatan Bayraktar, siyaset kurumundan da beklentileri olduğunu dile getirdi.

Şu an bir felaket yaşandığını, Türkiye'nin her tarafında tarım sektörüne bir yangın düştüğünü iddia eden Bayraktar, şu ifadeleri kullandı:

''Alev düştüğü yeri yakar. Özellikle İç Anadolu, Karadeniz, Ege, Güneydoğu ve Doğu Anadolu bölgelerimizde maalesef doğal afetler tarım sektörünü fevkalade olumsuz etkiledi. Şimdi seçimler bitti ama siyaset kurumuna düşen bir görev var. Lütfen 'seçimler bitti' diye çiftçimizi ihmal etmeyelim. Çiftçimizin siyaset kurumuna ilgi ve alakasına ihtiyacı var. Muhakkak suretle çiftçimize destek vermemiz lazım. Bu sektörün zarar görmesi sadece çiftçimize değil esnafımıza da sanayicimize de tüccarımıza da ihracatçımıza da sonuç itibariyle tüketicimize de zarar vermektedir. Eğer çiftçimizi biz bu sene koruyamazsak, ayağa kaldıramazsak, yaptığımız yardımlarla tarımda sürdürülebilir üretim noktasında tutamazsak, önümüzdeki yılın üretimin düşmesi halinde sadece çiftçilerimiz değil tüm tüketicilerimiz de zarar görecektir.''

Kütahya Valisi Şerif Yılmaz da tarım alanlarının tarım dışı kullanımlarını önlemek amacıyla birtakım çalışmaların yapıldığını dile getirdi.

Bu nedenle Toprak Koruma Kurulu Kanunu çıktığını hatırlatan Yılmaz, ''Çok şükür konuyla ilgili belli bir düzenleme geldi. Devletin kaynakları kullanılmak suretiyle yapılan sulama tesisleri atıl kalmaktan kurtarıldı. Çiftçimize gerekli alanlar tahsis edilmeye başlandı" diye konuştu.

Etkinliğe, Kütahya Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, Kütahya İl Jandarma Komutanı Albay Cengiz Akçay, Kütahya Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) İl Koordinatörü İhsan Kaymak ile çiftçiler katıldı.

Kütahya-Eskişehir karayolunun 1. kilometresinde, belediyeye ait fuar alanında, yaklaşık 170 firma stant açtı. 

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com