Kütahya 'Aile İçi Şiddet' konusuna ilgisiz kaldı

Kütahya 'Aile İçi Şiddet' konusuna ilgisiz kaldı
Kütahya İl Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Büro Amirliği tarafından sonuncusu düzenlen ''Aile İçi Şiddet ve Kadının Şiddetten Korunması'' konulu konferans Kütahya Belediyesi Kültür Sarayı'nda gerçekleştirildi. Konferansa beklenen katılımın olmadı

Aile İçi Şiddettin anlamını açıklayan  Kütahya İl Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Büro Amirliği yetkilileri; kişinin eşine, çocuklarına, annesine, babasına, kardeşlerine, veya yakın akrabalarına yönelik her türlü saldırgan davranışın aile içi şiddet kavramı içerisinde değerlendirileceğini açıkladılar.
Kütahya Belediyesi Konferans Salonunda gerçekleştiren  son konferansa, Kütahya İl Emniyet Müdür Yardımcısı Ali Sarıkaya, Kütahya İl Sağlık Müdürlüğün'den Yunus Genç, Dumlupınar Üniversitesi'nden Yrd. Doç. Dr. Nida Bayındır,  Avukat Naciye Özaydın, Sosyal Hizmet Uzmanı Aylin Şenoğlu, Psikolog Halil Aydın  ve Toplum Destekli Polislik Büro Amiri Nesrin Erik katıldı.
Yapılan konuşmalarda konferansa katılan vatandaşlara aile içi şiddetin nedenleri, meydana geliş aşamaları, sonuçları ve son olarak da verilen cezalar hakkında katılımcılar bilgilendirildi.
Konferansa katılan Yrd. Doç. Dr. Nida Bayındır Aile İçi Şiddetin nedenlerinin çok değişik boyutlarda ele alındığına dikkat çekerek şiddet olaylarının başında iletişimsizliğin  geldiğini belirterek, meydana gelen bu iletişimsizliğin boyutlarının  ise  kendini farklı boyutlarda gösterebileceğine dikkat çekti. İletişimsizlik nedeniyle aileler arasında kıskançlık olyalarının meydana geldiği bu kıskançlık olaylarını ise  iletişim ile  çözemeyen bireylerin şiddete başvurduklarına değinerek ailede facilarının meydana geldiğinin altını çizdi.
Psikolog Halil Aydın ise aile içi şiddetten kadının çok etkilendiğinin yadsınamayacağını; ancak aile içi şidetten asıl çocukların olumsuz bir şekilde etkilendiğine dikkat çekerek, anne veya baba her ne sebeple olursa olsun çocukların yanında olumsuz hareketlerde bulunmamaları gerektiğine değindi.
Sosyal Hizmetler Uzmanı Aylin Şenoğlu ise kadın sığınma evleri hakkında katılanlara bilgiler vererek, Kadın Sığınma Evleri, kocaları veya arkadaşları tarafından dövülen veya hakaret edilen kadınlara çocuklarıyla birlikte barınma imkanı sağladığını ve kadınların güvenli bir şekilde barınabilecekleri bir yer olduğunu ifade etti. Annelerin çocuklarıyla birlikte yeni bir ev bulana kadar  Kadın Sığınma Evlerinde kalabileceklerine dikkat çeken Şenoğlu, sığınma evinde anneye çocuklarıyla birlikte kalabilecekleri özel bir odanın da verildiğini belirtti.
Avukat Naciye Özaydın ise yaptığı konuşmada aile içi şiddete maruz kalan erkek veya kadının Aile Mahkemelerine veya savcılığa başvurarak kendilerini koruma altına alabileceklerini vurguladı.
 Yaklaşık 50 Kütahyalının katıldığı konferansın konuşmacılar açısından vasat geçtiği gözlerden kaçmadı.  (M.AKSU)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com