"Kütahya- Anqing Kardeşliği İki Kente de Fayda Sağlayacak"

"Kütahya- Anqing Kardeşliği İki Kente de Fayda Sağlayacak"
Kütahya Belediyesi ile kardeş şehir anlaşması bulunan Çin Halk Cumhuriyeti'nin Anhui eyaletine bağlı Anqing kentinden gelen heyet, Kütahya'da bir dizi temaslarda bulundu. Önce Kütahya Belediye Başkanı Mustafa İça'yı ziyaret eden heyet daha sonra Kütahy

Kütahya Belediyesi ile kardeş şehir anlaşması bulunan Çin Halk Cumhuriyeti'nin Anhui eyaletine bağlı Anqing kentinden gelen heyet, Kütahya'da bir dizi temaslarda bulundu. Önce Kütahya Belediye Başkanı Mustafa İça'yı ziyaret eden heyet daha sonra Kütahya Valisi Şükrü Kocatepe'yi makamında ziyaret ederek bilgi alış verişinde bulundular.
Anqing Belediye Halk Hükümeti Kıdemli Danışmanı Zhu Duwen, Belediye Halk Hükümeti Dış İlişkiler Dairesi yöneticisi Zi Zhongping, Anhui Shuguang Kimya Grubunun Yönetim Kurulu Başkanı Yu Yongfa, otomotiv şirketi Goetze Segment Yönetim Kurulu Başkanı Pan Yixin ve tercüman Yang Xiaojian heyet içerinde yer aldılar.
Duwen ve beraberindekiler, Belediye Başkanı Mustafa İça'yı ziyaret ederek, İça'dan gerekli bilgileri aldılar. İça, 6 milyon nüfuslu Anhui eyaletine bağlı Anqing'de yaklaşık 900 bin kişinin yaşadığını anımsattı. Belediye meclisinin 7 Ocak 2005'te aldığı kararla kardeş şehir ilişkisine başlanan Anqing kentini 16-24 Ağustos 2005'te Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) yetkilileri, sanayici ve iş adamlarıyla ziyaret ettiklerini hatırlatan İça, konuşmasına şöyle devam etti:''2005'te başlayan kardeş şehir ilişkilerimiz, çok sıcak ve sürekliliği olan bir ilişki haline gelmiştir. Aradan geçen 5 yılda DPÜ ile Anqing'deki üniversite arasında önemli dostluk ve iş birliği imkanları geliştirildi. Ekonomik, sosyal, kültürel, sanayi, şehircilik anlamındaki iş birliğimiz, eğitim, sağlık, spor, insan kaynakları ve üniversiteler arası dayanışmayla gelişecektir. Kentler arasındaki iş birliği, ülkeler arasında dostluk anlamını taşımaktadır.''
Duwen, Çin'in dünyadan yatırım çekmede lider durumda olduğunu ifade ederek, diplomatik ilişkilerinin artırılmasının yanı sıra Çinli yatırımcıların dünyaya açılmasını istediklerini ve bu yönde stratejiler geliştirdiklerini belirtti.
İça, kendisine Anqingli bir ressamın çizdiği bez panoyu hediye eden Shengrong'a büyük çini vazo hediye etti.
Daha sonra Kütahya Valisi Şükrü Kocatepe'yi makamında ziyaret eden heyeti karşılayan Vali ziyaretten memnuniyet duyduğunu belirterek, 'Kütahya- Anqing kardeşliği iki kente de fayda sağlayacak' dedi. Vali Kocatepe, Kütahya'ya son ziyaretlerini 2008 yılında yapan Anqing heyetini yeniden kentte görmekten mutlu olduğunu ifade etti.
Türkiye ve Çin arasındaki kardeşlik, dostluk ilişkilerinin artarak devam etmesini dilediğini belirten Kocatepe, Çin'in kuzeybatısındaki Qinghay eyaletinde meydana gelen depremden büyük üzüntü duyduğunu bildirdi.
Duwen de bu hassasiyetinden dolayı Kocatepe'ye teşekkür ederek, depremin yaralarının en kısa sürede sarılacağına inandığını anlattı.
Anqing ve Kütahya arasındaki ilişkileri devam ettirmek, karşılıklı iş birliği imkanlarını geliştirmek amacıyla bu ziyareti gerçekleştirdiklerine işaret eden Duwen, ''Kütahya Belediyesi ile 5 yıl önce kardeşlik anlaşmasını imzalamıştık. 'İyi arkadaşlık, iyi akrabalık çok ziyaretle pekişir' diye bir atasözümüz var. Bunu ispatlamak amacıyla ziyarete geldik'' dedi.
Kocatepe, Duwen'e Dumlupınar Şehitliği Anıtı maketini, Duwen de Kocatepe'ye ülkesinden ünlü bir ressamın tablosunu hediye etti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com