Kütahya Barosu'ndan Avukatlara yapılan müdahalelere kınama

Kütahya Barosu'ndan Avukatlara yapılan müdahalelere kınama
Kütahya Barosu'na bağlı avukatlar İstanbul'da avukatlara müdahale edilmesi ve meslektaşlarının gözaltına alınmasını basın açıklaması yaparak kınadı.

Kütahya Barosu'na bağlı avukatlar İstanbul'da avukatlara müdahale edilmesi ve meslektaşlarının gözaltına alınmasını basın açıklaması yaparak kınadı.

Çağlayan Adalet Sarayı'nda Gezi Parkı protestosu yapan avukatların, polis tarafından yaka paça gözaltına alınması, Kütahya'da da meslektaşları tarafından protesto edildi. Kütahya Barosu'na bağlı avukatlar basın açıklaması yaptı. Avukatlar adına açıklamayı Kütahya Baro Başkanı Av. Sabit Özdoğlar yaptı. Özdoğlar, İstanbul Çağlayan Adliyesinin içerisinde basın açıklaması yapmak isteyen avukatlara çevik kuvvet eliyle müdahale edildiği ve 51 avukatın gözaltına alındıklarını daha sonra ise serbest bırakıldıklarını söyledi.

Özdoğlar, “Meslektaşlarımızın gözaltına alınırken kuvvet kullanılması , zorla itilip kakılarak yaşam ve meslek alanlarımız olan adliyeden çıkarılması ne akıl ile ne de vicdan ile uyuşmamaktadır.”dedi.

Sivil toplum kuruluşları modern demokrasilerin vazgeçilmezi , toplumun aynası , kaygıları, istekleri ve sevinçleri olduğunu belirten Özdoğlar şöyle devam etti.

“Halkın nabzını tutan en etkili meslek ve sivil toplum kuruluşu olan baroların ve dolayısıyla avukatların , bu sıkıntılı süreçte bertaraf edilmesi düşünülemez.

Demokrasinin değişilmez unsuru düşünce özgürlüğüdür. Düşünce özgürlüğü anayasal teminat altındadır. Anayasal teminat altında olan özgürlüğün , halkın adalete ulaşma aracı olan avukatlar tarafından dahi kullanılamaması kabul edilebilir değildir.

Yürütme Erkinin Devlet Hatunun Osman Gazi ye öğütü olan “boyundan soyundan olsun olmasın insanlara adil davran . Adaletten ayrılma ki insanların birlik ve dirlik kazansın” öğütlerini aklından çıkarmaması gerekmektedir.

Unutulmamalıdır ki yargının kurucu unsuru olan avukatların bulunmadığı bir adalet sistemi olmadığı gibi , avukatın olmadığı sistemlerde kimsenin hak ve özgürlükleri garanti altında değildir.” dedi.

Özdoğlar, Çağlayan adliyesinde gerçekleşen gözaltıları kınadıklarını ve sürecin takipçisi olduklarını sözlerine ekledi.(SBK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com