Kütahya, 'Bill Gates'ini Arıyor

Kütahya, 'Bill Gates'ini Arıyor
Sanayi Bakanı, eğitimli nitelikli gençlerin teknoloji ve yenilik odaklı projelerini hayata geçirmelerine devlet olarak destek olduklarını vurgularken, ''Bu ülkenin gençlerinden bir Bill Gates neden çıkmasın?"dedi.

Sanayi Bakanı, eğitimli nitelikli gençlerin teknoloji ve yenilik odaklı projelerini hayata geçirmelerine devlet olarak destek olduklarını vurgularken, ''Bu ülkenin gençlerinden bir Bill Gates neden çıkmasın?'dedi. Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, 180 firmanın aralarında Kütahya, Samsun, Konya, Malatya,Gaziantep ve Trabzon gibi illerin bulunduğunu da açıklayarak, oluşturulan projelere destek vereceklerini açıkladı.
Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün'ün, Teknogirişim Sermayesi Desteği tanıtım Toplantısında yaptığı açıklamalara göre, Proje kapsamında her yıl 100 genç girişimciye karşılıksız ve kefilsiz, 100 bin lira verildiğini ayrıca teknoparklarda kendileri için yer tahsisi yapıldığını da açıklıyor. 2009 yılında başlatılan projede, geçen yıl yapılan 159 başvurudan 78'ini desteklendiğini Bu yıl, gençler projeye çok daha yoğun ilgi gösterirken, yapılan başvuru sayısının 724'e ulaştığı belirtildi.
Bakan Ergün, projenin bir başka öneminin ise, desteklenen iş fikirlerini Türkiye'nin birçok değişik şehrinde bululan 29 farklı üniversitede gelmiş olması olduğuna dikkat çekerek destekledikleri gençlerden 8 tanesinin de yurtdışındaki üniversitelerden eğitim gördüğünü bildirdi
'Bu program ülkemizde beyin göçünü tersine çevirmeye başlayan bir özelliğe sahip olduğu için de ayrı bir öneme sahiptir'' diyen Ergün,180 firmanın aralarında Kütahya, Samsun, Konya, Malatya,Gaziantep ve Trabzon gibi illerin de bulunduğu 13 farklı ilde kurulduğunu anlattı.
Ergün,''Dolayısıyla üretim ve teknolojinin Anadolu'ya yayılmasında,bu yine firlarımız önemli bir rol oynayacaklardır.' dedi.
Bu firmalar başarılı oldukça, kuruldukları şehrin ekonomik ve sosyal hayatında da katıkı sağlayacaklardır. Mesela Malatya'da üretim yapan firmamız meyve ve çekirdeklerini kırıp içi ile kabuğunu ayıracak yeni yöntemler üzerinde çaılşacak Malatya'da kayısının ne kadar olduğunu düşünürsek bu firmanın geliştereceği yeni model, tüm şehir için kritik olacaktır. Yeni üniversiteler geliştikçe teknoloji tabanlı üretim yapan işletmler, 81 ilimize de yayılacaktır.'dedi.
Bakana göre, programa olan ilgi her geçen yıl daha da artacak ve oluşan rekabet sayesinde, çok daha yaratıcı fikirler ortaya çıkacak. 180 genç girişimcinin proje ve iletişim bilgilerini bir kitapta topladıklarını belirten bakan, özellikle iş adamlarından, gençlerin projelerini dikkatli şekilde incelemeleri, onlara yakın ilgi göstermeleri ve destek olmalarını çağrısında bulundu. Bakanın projeye ilişkin verdiği bilgilere göre, biyoteknoloji'den makineye, elektromekanikten genetiğe, yenilenebilir enerjiden yazılım sektörüne kadar birçok kritik alanda toplam 180 firma, Teknogirişim Sermayesi Desteğinden yararlandığı da vurgulandı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com