“Kütahya bir muz cumhuriyeti değildir”

“Kütahya bir muz cumhuriyeti değildir”
Tüketiciler Birliği Kütahya Şube Başkanı A.İhsan Nazlı, Kütahya Belediye Başkanı Mustafa İça'nın halka yanlış bilgiler aktardığını iddia etti. Nazlı, Kütahya Belediyesi tarafından yapılan birçok hizmetin Mustafa İça tarafından farklı şekilde halka la

Tüketiciler Birliği Kütahya Şube Başkanı A.İhsan Nazlı, Kütahya Belediye Başkanı Mustafa İça'nın halka yanlış bilgiler aktardığını iddia etti. Nazlı, Kütahya Belediyesi tarafından yapılan birçok hizmetin Mustafa İça tarafından farklı şekilde halka lanse edildiğini savundu. Nazlı:'' Katı Atık Bertaraf Tesisleri, KART43 uygulamsı ve su faturaları ile ilgili halk yanlış yönlendiriliyor ve kandırılıyor'' dedi.

Katı Atık Bertaraf Tesilerinin Geleceği Halka Anlatılmalı...
İhsan Nazlı, Katı atıkla ilgili bilgilerin Kütahya Belediyesi tarafından doğruyu yansıtmadığını, katı atık bertaraf sistemini hayata geçirmek üzere olan belediyenin kendi öz kaynaklarıyla bu projeyi başlattıklarını ve aynı biçimde bitireceklerini söylemelerine halkın inanmadığını iddia etti.
Nazlı, belediyenin halka farklı Bürokrtalara ve Bakan'lara farklı bilgiler aktardığını belirterek:'' Devlet Bakanlarımız Kütahya'ya geldikleri zaman katı atık bertaraf tesislerini AB'den aldığımız krediyle yaptığınızı söylememiş miydiniz. Kütahya ili yerel yönetimler katı atık bertaraf tesisi yapma ve işletme birliği kurulmasına karşı olmadığımızı, çünkü orada çalışacak olan en az 1 kişi dahi olsa, o iş yerinden ekmek yemesinden ve ailesini geçindireceğinden dolayı yapılan hizmete karşı olmadığımızı, ancak kurulan tesis henüz faaliyete geçmediği halde, tesisin borcunu halkın üstüne yıkarak, borcu kütahya halkına kapattıracak, daha sonra orayı temizlik şirketine, belkide biter bitmez devredeceksiniz ''dedi.
Nazlı, katı atık bertaraf adı altında vatandaştan ömür boyu bu paranın alınabileceğine dikkat çekerek, bu paranın ömür boyu alınması durumunda vatandaşında bu tesislere ortak olması gerektiğini savundu. Aylık 500.000 TL toplayacak böyle bir tesise herkesin severek ortak olacağını da sözlerine ekledi.
Katı atık bertaraf tesilerinin geleceğinin meçhul olduğunu belirten Nazlı, bu işletmenin belediye eliyele mi yoksa bir özel şirket aracılığı ile mi yönetileceğinin Belediye Başkanı tarafından cevaplaması gerektiğini özellikle belirtti. Nazlı,''Katı atık bertaraf tesisini özelleştirecek misiniz? Özelleştirmeyecek misiniz? Lütfen açıklayın. Biz bu konuyla ilgili başbakanlık ve bakanlık bilgi işlem merkezine bildirdiğimizi, oradan cevabın Mahalli idareler Müdürlüğüne bildirildiğini, tarafımıza gelecek cevaba istinaden çalışmalarımıza devam edeceğimizide belirtmek isterim'' dedi.

Kütahya Diğer illere Oranla Suyu Çok Pahalı Kullanıyor...
Su faturalarında adaletsizlik olduğunu savunan Nazlı, Türkeyi'nin birçok ili ile karşılaştırıldığında Kütahya'nın suyu çok daha pahalıya kullandığını iddia etti. Nazlı:''Su fiyatlarının diğer illere göre 50 krş ila 200 krş oranında pahalı olduğuna dair yapmış olduğumuz basın açıklamasını Kasım 2009 tarihinde yapmıştım, ve o zamanki söylemiş olduğum sözlerimin sonuna kadar arkasında olduğumu söylüyor ve başkanımıza bir kez daha soruyorum? Biz basın açıklamasını Kasım.2009 tarihinde yaptığımız halde neden yaklaşık 4 ay gibi bir süre bekleyip 31.12.2009 tarihinde diğer illerin zam yapmasınımı beklediniz ve şubat ayında açıklama yaptınız. Eğer o su fiyatları basın açıklaması yaptığım tarihteki fiyatların aynısı olduğunu ispatlayın ben tüketiciler derneği başkanlığımdan istifa edeceğim''şeklinde konuştu.

KART43 İle İlgili Halk Doğru Bilgilendirilmiyor
KART43 ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulunan Nazlı, Mustafa İça'nın KART43'ü iptal edemeyeceği belirtip halkın yanlış yönlendirildiğini savundu. Nazlı:'' Bu sadece aba altından sopa göstermekten ileri gitmiyecektir. Çünkü mahkeme kararı çıkalı kaç ay olduğu halde, bu karara dahi uymamanıza anlam veremiyoruz doğrusu. Ayrıca yeni kart ve kontör satışları yasaklanmıştır dediniz ama; maalesef o da asılsız çıktı ve satışlara hala devam ediliyor. Bunun açıklamasını kim yapacak.''dedi.
Nazlı, dernek olarak kartlı sistem uygulanmasına karşı olmadıklarını belirterek, ancak halkın ve sivil toplum kuruluşlarının görüşü ve bilgisini alınmadan oldu bittiye getirilmesi sonucunda yapılan yanlış uygulamaların geri tepmesi ile vatandaşların mağdur duruma düşürüldüğünü savundu.
İkili sistem, tekli sistem, KART43 gibi olaylarda halkın bu güne kadar sıkıntıya sokulmasına bir son verilmesi gerektiğini savunan Nazlı:'' Ben istersem olur deyip halkı ve tüketicileri zora sokmayın; çünkü Kütahya bir muz cumhuriyeti değildir.'' (M.AKSU)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com