Kütahya bypas ediliyor!

Kütahya bypas ediliyor!
Yerel seçimlerde iktidar partisine gösterdiği teveccühe rağmen bakanlık beklentilerine cevap verilmeyen Kütahya, ötelenmeye ve baypas edilmeye devam ediliyor.Kütahya Milletvekili Alim Işık ilimiz içinönem arz eden Kütahya'nın çevre illerle olan bağlant

Yerel seçimlerde iktidar partisine gösterdiği teveccühe rağmen bakanlık beklentilerine cevap verilmeyen Kütahya, ötelenmeye ve baypas edilmeye devam ediliyor.

Kütahya Milletvekili Alim Işık ilimiz içinönem arz eden Kütahya'nın çevre illerle olan bağlantısını sağlayan yolların durumunu meclise taşırken, İstanbul-Antalya Hızlı Tren Projesinde Kütahya'nın baypas edildiğini söyledi.


Özellikle Antalya-İstanbul hızlı tren hattı için en uygun güzergâhın Kütahya olduğunu ifade eden Işık, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde bütçe görüşmelerindeki sunumlardan da anlaşıldığı üzere Kütahya'nın bu konuda da baypas edildiğini belirtti. Bu konunun tekrar değerlendirilip Kütahya'nın bu güzergâha alınmasında büyük yarar olduğunu ifade eden Işık, karayolları bağlantısı olarak da Kütahya'nın ihmal edildiğini ifade etti.

Kütahya Milletvekili Işık, Kütahyanın komşuları olan Balıkesir ve Manisa illerine doğrudan karayolu bağlantısı olmayan bir il olduğunu ifade eden Işık, Tavşanlı-Harmancık-Dursunbey-Balıkesir karayolu çalışmaları ne aşamada olduğunu, Kütahya-Manisa bağlantısını sağlayacak olan Kütahya-Gediz-Simav-Selendi-Kula, Simav-Sındırgı, Simav-Demirci yollarının hangi aşamada olduğunu ve ne zaman tamamlanacağını sordu.


Ayrıca Işık, Kütahya'nın il merkeziyle ilçe merkezlerinin ve ilçelerin birbirleriyle olan karayolu bağlantılarının çoğunlukla yetersiz olduğu bir il olduğunu ifade ederken, il içi yol bağlantılarının yetersizliği, ilçelerden bazılarının ekonomik ilişkilerinin diğer illere kaymasına ve ilçeler arasında kopukluklara yol açtığını ifade ederek, Kütahya-Altıntaş-Dumlupınar-İzmir yolunu, Tavşanlı-Emet-Hisarcık-Gediz yolunu,Hisarcık-Simav bağlantısını sağlayacak karayolunu, Şaphane-Hisarcık bağlantısını sağlayacak karayolununun ne zaman biteceğini Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'a sordu.


Tavşanlı ilçesi ile Domaniç ilçesini birbirine bağlayan yaklaşık 33 km'lik Tavşanlı-Tunçbilek-Domaniç karayolunun, yaklaşık 8 km'lik bölümünü oluşturan Tavşanlı-Tunçbilek karayolu, her yıl GLİ tarafından üretilen milyonlarca ton kömürün Anadolu'nun diğer illerine sevkinin yapıldığı çok yoğun trafiğe sahip bir bölümü olduğunu ifadeeden AlimIşık, “ Bu yolun genişletilmesi çalışmalarına 2003 yıllarında başlanmış, ancak izleyen yıllarda herhangi bir çalışma yapılmamıştır. Diğer yandan Tunçbilek-Domaniç bağlantısı da oldukça virajlı, dar ve zemini bozuk durumdadır ” dedi.

Alim Işık, Bursa-Antalya bağlantısı için büyükönem taşıyan Bursa- Orhaneli- Harmancık- Simav karayolunu sorarak , Karayolları Genel Müdürlüğü kapsamından çıkartılarak İl Özel İdaresi sorumluluğuna verilen yolların bakımının zorlaştığını ve yoğun kullanımdan kaynaklanan yol bozukluğunun giderilmesi gerektiğini ifade etti.


Alim Işık'ın soru önergesini cevaplayan Ulaştırma Bakanı, “Kara yolları ağına alınması istenen Balıköy-Tavşanlı-Emet ayrım yolu sadece köylerin birbirine ve ilçe merkezine bağlantısını sağlamakta, güzergâh üzerinde herhangi bir il, ilçe, bucak merkezi bulunmamaktadır. Balıköy beldesinin civar ilçelere bağlantısı kara yolları ağındaki mevcut devlet ve il yollarıyla, Pazarlar ilçesinin Simav ilçesiyle bağlantısı ise standardı yüksek devlet ve il yoluyla sağlanmaktadır. Aynı yöne hizmet verecek ikinci bir bağlantının kara yoluna alınması mevcut trafik değerleri göz önüne alındığında fizibl bulunmamaktadır. Pazarlar-Kuşu yolu da aynı nedenlerle kara yolu ağından çıkarılmıştır” dedi.

Yıldırım devamında şunları söyledi:

“Kütahya'nın güneye açılan Afyon yolu, batıya açılan Tavşanlı yolu ve kuzeye açılan Eskişehir yolunun 22 kilometresi tamamlanmış, 14 kilometrelik kesimi ise bu yıl içerisinde tamamlanacaktır. Kütahya ilinde daha önceki yıllardan başlayıp 2002 yılı sonuna kadar 19 kilometre bölünmüş yol yapılmışken bu dönemde 122 kilometre bölünmüş yol yapılarak hizmete sunulmuştur. Ayrıca 46 kilometre yol iyileştirmesi, 9 adet kaza kara nokta iyileştirilmesi, 1.362 kilometre asfalt onarımı, 7 adet köprü yapımı gerçekleştirilmiştir.

Bursa-Simav-Selendi kesiminde yer alan Bursa-Orhaneli kara yolu toplam 50 kilometre uzunluğundadır. Bugüne kadar 22 kilometrelik kesim trafiğe açılmıştır, 28 kilometrelik bölümde çalışmalar hâlen sürmektedir.

Diğer yandan, Orhaneli-Selendi güzergâhında yer alan Orhaneli-Harmancık-Dağardı-Simav-Selendi kesimi ise önümüzdeki yıllarda yatırım programına bütçe imkânları dikkate alınarak dâhil edilecek ve çalışmalara başlanacaktır.

Kütahya-Afyon yolu Karayolları 14'üncü Bölge Müdürlüğü sorumluluk alanı içerisinde yer alan, uzunluğu 35 kilometre olan yolun tamamı bitirilerek hizmete açılmıştır.

Altıntaş-Dumlupınar yolu 38 kilometre bölünmüş yol standardındadır. Yol, yapım programında olup, işin bitini 2011 olarak öngörülmektedir.

Tavşanlı-Emet-Simav yolu Hisarcık-Eskigediz yolu ileriki yıllarda yeterli ödenek temin edilmesi hâlinde yatırım programına alınarak yapım çalışmalarına başlanacaktır.

Şaphane-Hisarcık yolu, söz konusu yol il özel idaresi yol ağında yer almakta, il özel idaresinin marifetiyle yapımı planlanmaktadır.

Balıkesir-Dursunbey-Harmancık-Tavşanlı yolu: Bu yol önemli bir yoldur. Toplam 187 kilometre uzunluktaki yoldaki çalışmalar dört kısım hâlinde hâlen devam etmektedir. Bugüne kadar, 6 kilometresi bölünmüş yol, 34 kilometresi tek yol, 16 kilometresi sıcak asfalt kaplamalı bölünmüş yol olarak tamamlanarak trafiğe açılmıştır. Projenin bitim tarihi 2011'dir.

Kütahya-Simav-Demirci ayrımı: Toplam 156 kilometre uzunluğundaki 1A standardındaki yolda çalışmalar iki kısım hâlinde devam etmektedir. Bugüne kadar 55 kilometresi tamamlanarak trafiğe açılmıştır. Yolun bitim tarihi 2010 yılı olarak öngörülmektedir.

Diğer yandan, 12 kilometre uzunluğundaki Simav-Sındırgı ayrımı-Demirci yolu ile 81 kilometrelik Simav-Sındırgı-Bigadiç yolunun önümüzdeki yıllarda yatırım programına alınması planlanmaktadır.

Tavşanlı-Domaniç 35 kilometre uzunluğunda olup projesi vardır. Söz konusu yol henüz yatırım programında değildir, önümüzdeki yıllarda yatırım programına bütçe imkânları dâhilinde alınacaktır.”


Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com