Kütahya çiftcisine 204 düve

Kütahya çiftcisine 204 düve
Kütahya'nın Domaniç ilçesine bağlı Çukurcabeldesinde, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı tarafından uygulamaya konulan Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi projesi kapsamında 204 adet Montofon cinsi gebe düve dağıtımı yapıldı.

Kütahya'nın Domaniç ilçesine bağlı Çukurcabeldesinde, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı tarafından uygulamaya konulan Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi projesi kapsamında 204 adet Montofon cinsi gebe düve dağıtımı yapıldı.
Süt Sığırcılığı Projesi çerçevesinde Domaniç ilçesi Çukurca köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi üyesi 51 çiftçiye 204 adet montofon ırkı gebe düve, Kütahya Milletvekili Hasan Fehmi Kinay, Domaniç Kaymakamı Bekir Deveci, İl Genel Meclisi başkanı Seyit Ömer Durmuş, Tarım İl Müdürü Dr. M.Altuğ Atalay, Domaniç Belediye Başkanı Yakup Yardımcı, Zıraat odası başkanları, sivil toplum örgütleri, çeşitli kurum ve kuruluşlarımızın temsilcileri, çiftçilerimizin katılımıyla düzenlenen törenle sahiplerine dağıtıldı.
Törende bir konuşma yapan Kütahya Milletvekili Hasan Fehmi Kinay, “Bugün gerçekten önemli bir günü yaşıyoruz. Çukurcaya önemli bir yatırımı gerçekleştiriyoruz. Bu proje tarım sektörü içinde önemli bir adım olmuştur. Bütçeden tarım sektörüne 6 trilyon ayrıldı. Bu projeler bu kaynağın aktarımıdır. Bölgemize çiftçimize hayırlı olsun” diyerek, 2023 yılı itibariyle artık Türkiyenin tarım sektöründe dünyada ilk 10 ülke arasında yer almasını hedeflendiğini söyledi.
Çukurca köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi başkanı Resul Özoğul'un açılış konuşmasını yaptığı törende İl Tarım Müdürü Altuğ Atalay, burada bulunmaktan büyük gurur ve mutluluk duyduğunu belirterek, “2004 yılında ilk olarak Hisarcıkta başlayan kooperatif uygulamaları kapsamında bugüne kadar 2024 adet düve girdisi sağlanmış, bu hayvanların bu güne kadar 8730 adet olan yavruları da göz önüne alındığında toplamda yaklaşık 10 bin adet birinci sınıf damızlık hayvan girişi sağlanmıştır. Proje kapsamında 3 adet yeni modern ahır yapılmış, 37 adet ahır tamir edilmiştir. Havyaların temini için harcanan para 1 milyon 575 TL olup projenin toplam maliyeti 3 milyon TL dir. Bunun yanında kredi bedeli ilk iki yıl ödemesiz 8 yıl vadeli ve sıfır faizli olarak uygulanacaktır. Ayrıca çiftçilerimize verilen hayvanların getirisine bakıldığında sadece süt katkısı 5 yılda 2 milyon 525 bin TL dir. Beldemize Domaniç'e ve Kütahya'mıza hayırlı ve uğurlu olsun” dedi.
Törenlerin ardından 51 çiftçiye dağıtılmak üzere kamyonlarla getirilen 204 adet Montofon (Brown Swiss) esmer gebe düveler pasaportları verilerek sahiplerine teslim edildi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com