Kütahya çinilerini tanıtacak

Kütahya çinilerini tanıtacak
Ünlü TV yapımcısı, spiker, gurme ve kitap yazarı ABD'li Martha Stewart, ülkesinde yayımlanan programı ''Martha Stewart Show'' için Kütahya çinilerini de konu aldı.

Ünlü TV yapımcısı, spiker, gurme ve kitap yazarı ABD'li Martha Stewart, ülkesinde yayımlanan programı ''Martha Stewart Show'' için Kütahya çinilerini de konu aldı.
Stewart'ın İstanbul Kapalıçarşı'daki galerisinde çekim yaptığı Kütahyalı çini ustası İsmail Yiğit, Kültür ve Turizm Bakanlığının girişimleriyle 19 Haziranda Türkiye'ye gelen Stewart ve ekibinin, geçen ay sonuna kadar İstanbul, Ege Bölgesi ve Kapadokya'da tarihi, turistik mekanları gezdiğini, program için çekimler yaptığını bildirdi.
Stewart'ın ABD'de Türkiye için bir saatlik özel program yapacağını belirten Yiğit, programda Kütahya çinilerine de yer verileceğini söyledi.
Yiğit, Stewart'ın, programında Anadolu Selçukluları döneminden günümüze kadar gelen Kütahya çiniciliğinin evrelerini işleyeceğini ifade ederek, şöyle konuştu:
''Avrupa ve ABD'de çiniciliğe ilgi özellikle son yıllarda arttı. Dayanıklılığı ve dekoratifliğiyle çininin kullanımı yaygınlaşıyor. Martha Stewart, bu ilgiyi izleyicilerine aktarabilmek için Türkiye'yi tanıtacağı özel programına Kütahya çinilerini de dahil etti. Kapalıçarşı'daki çini galerimize geldi ve kendisiyle görüştük. Çininin Selçuklu döneminden bugüne tarihçesini anlatıp yapımını uygulamalı olarak gösterdim. Stewart için yaptığım Selçuklu, Osmanlı ve günümüzün desenlerini yansıtan çini tabağı imzalayarak kendisine hediye ettim.''
Stewart için yaptığı çini tabakta kırmızı kil kullandığını, bunun alt yapı olarak Selçuklu dönemini temsil ettiğini dile getiren Yiğit, ön yüzüne Lale Devrinden esinlenerek iki lale figürü işlediğini anlattı.
Yiğit, çinide İslam, Türk ve Osmanlı sanatı anlayışlarını yansıtmaya çalıştığını bildirerek, ''Bu çinide daha çok Selçuklu ve Osmanlı dönemlerindeki İslam sanatıyla günümüzdeki lale figürleri ön plana çıktı. Lale, Selçuklu dönemindeki en önemli motifimizdir. Stewart, kendi fotoğraf makinesiyle çininin fotoğraflarını çekti. Burada bizim çinimizi ve eserlerimizi tanıdı, gördü. Röportajda ise kültürümüzü güzel bir şekilde aktarmaya çalıştım'' dedi.
-MARTHA STEWART VE ŞOV PROGRAMI-
''Yaşam stili kraliçesi'' olarak dünya çapında tanınan Martha Stewart'ın şov programı, NBC stüdyolarında çekiliyor ve ABD'de farklı televizyon kanallarında yayınlanıyor.
Türkiye dahil olmak üzere Avustralya, Kanada, Japonya, Singapur, Dubai, Belçika, Yeni Zelanda gibi pek çok ülkede de gösterilen şovuyla 33 milyonluk izleyici kitlesine sahip Stewart'ın, ''Martha Stewart Living Omnimedia'' adlı basın-yayın, dağıtım ve pazarlama ağı da bulunuyor.
Şovun Türkiye'de çekilmesi için yoğun bir halkla ilişkiler faaliyeti yürüten Kültür ve Turizm Bakanlığı, programın başta ABD olmak üzere, yayınlandığı ülkelerde Türkiye'nin tanıtımına katkı sağlamasını amaçlıyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com