Kütahya Dördüncü Sırada

Kütahya Dördüncü Sırada
Hemen sevinmeyin Kütahya başarılarıyla değil, ne yazıkki işsizlik riskiyle dördüncü sırada Ocak 2008-Ocak 2009 dönemi İşkur ve Sosyal Güvenlik Kurumu verilerinin esas alındığı araştırmaya göre, Bartın en yüksek riskli il olarak belirlenirken; Bartın'ı,

Hemen sevinmeyin Kütahya başarılarıyla değil, ne yazıkki işsizlik riskiyle dördüncü sırada Ocak 2008-Ocak 2009 dönemi İşkur ve Sosyal Güvenlik Kurumu verilerinin esas alındığı araştırmaya göre, Bartın en yüksek riskli il olarak belirlenirken; Bartın'ı, Kastamonu, Muş, Kütahya, Çankırı, Sivas, Artvin ve Şanlıurfa'nın takip ettiği açıklandı.

Türkiye'de işsizlik riski en yüksek iller Bartın, Kastamonu ve Muş olarak belirlenirken, işsizlik riskinin en düşük kaldığı illerin başında ise İstanbul, Bilecik, Edirne ve Antalya'nın geldiği açıklandı. Güneydoğu'daki iller ise sıralamanın ortalarında yer aldığı açıklanırken araştırmayı yürüten uzmanlar bu duruma ilişkin ''Buralarda iş bulma umudu olmadığından, mesela Siirt'teki bir işsiz, iş aramak için Siirt'teki İşkur şubesine gitmiyor, Ankara, İstanbul, İzmir'deki İşkur bürolarına başvuruyor ya da hiç başvurmuyor'' dedi.
Ocak 2008-Ocak 2009 dönemi İşkur ve Sosyal Güvenlik Kurumu verilerinin esas alındığı araştırmaya göre, Bartın en yüksek riskli il olarak belirlendiği, Bartın'ı, Kastamonu, Muş, Kütahya, Çankırı, Sivas, Artvin, Şanlıurfa izlediği iade edildi.
Uzmanlar en az riskli illerin başında ise İstanbul'un geldiğini, sırasıyla Bilecik, Edirne, Antalya, İzmir, Iğdır, Denizli ve Ankara'nın ise en düşük işsizlik riskine sahip iller olduğunu açıkladılar.
Uzmanlar, genel olarak tabloyu yorumlarken de Bartın, Kastamonu, Muş gibi illerde imalat yapan küçük işletmelerin yoğun yer aldığını, krizin en fazla bu kesimi etkilediğini söylerek, orta ve büyük ölçekli işletmelerin, işletme sermayeleri sayesinde ayakta kalabildiğini, ancak küçük işletmelerin kriz sürecine fazla dayanamadığını ifade ettiler.
Riskin düşük hesaplandığı İstanbul, Bilecik, Edirne ve Antalya'da da imalat sanayinin yanında hizmet ve tarım sektörlerinin de canlı olduğunu ifade ederek, imalat sanayinin krizden etkilendiğini, diğer iki sektörün bu noktada önem taşıdığını kaydettiler.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com