''Kütahya ekonomisinde patatesin önemi ve yeri''

''Kütahya ekonomisinde patatesin önemi ve yeri''
Kütahya Belediye Başkanı Mustafa İça, Kütahya'nın patates ve patates tohumu üretiminde keşfedilmemiş bir il olduğunu belirterek, bu fırsatı üreticilerin iyi değerlendirmesi gerektiğini bildirdi.

Kütahya Belediye Başkanı Mustafa İça, Kütahya'nın patates ve patates tohumu üretiminde keşfedilmemiş bir il olduğunu belirterek, bu fırsatı üreticilerin iyi değerlendirmesi gerektiğini bildirdi.
İça, İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünce İl Özel İdaresindeki ''Kütahya Ekonomisinde Patatesin Önemi ve Yeri'' başlıklı toplantıda yaptığı konuşmada, köy statüsünde iken mahalleye dönüştürülen 19 yerleşim biriminde yaşayanların istihdamını artırmak için çeşitli projeler geliştirdiklerini söyledi.
Çiftçilik ve hayvancılığa önem verdiklerini, bunun için de sulama kanallarını devraldıklarını anlatan İça, şöyle devam etti:
''O mahallemizde yaşayan vatandaşımız günü birlik işçi olarak şehre gelmesin diye kendi imkanlarını kullanarak ve kendi mesleğini yaparak para kazanması için tüm imkanları seferber ederek üzerimize düşen görevi yaptık. Şimdi de üreticilerimizin hiçbir elektrik masrafı yapmadan soğuk hava depoları yapıyoruz. 3 bin ton patatesi aynı anda saklayabilecek kapasitede yaptığımız bu depolar çok yakında hizmete girecektir. Kütahya, patates ve patates tohumu üretiminde keşfedilmemiş bir ildir ve bu fırsatı üreticilerimiz iyi değerlendirmelidir.''
İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdür Vekili Seyfettin Baydar ise Kütahya'nın, patates yetiştiriciliği için verimli topraklara sahip olduğunu dile getirdi.
Patatesin, buğdaya göre en az iki kat daha fazla kazanç sağladığına işaret eden Baydar, şunları kaydetti:
''Çoğunluğu merkez ilçe, Aslanapa ve Çavdarhisar ilçelerinde olmak üzere yaklaşık 10 bin 850 dekar alanda yemeklik patates yetiştirilmektedir. İlimizde tohumluk patates üretimi olmamasına rağmen karantinaya tabi hastalıklar yönünden temiz olması, rakımının yüksek olması, iklim ve toprak özelliklerinin tohumluk patates yetiştiriciliği için uygun olması, 4 yıllık münavebe gerekliliğine cevap verebilecek geniş alanların bulunması nedeniyle büyük bir potansiyel taşımaktadır. İlimizin en büyük avantajı, topraklarımızda ilk defa patates ekiliyor olması nedeniyle patatesin yoğun olarak ekildiği alanlarda meydana gelen toprak yorgunluğunun oluşmamasıdır. Bu nedenle aşırı gübre vermeden daha yüksek ve kaliteli ürün alınabilmektedir. Komşu ilimiz Afyonkarahisar'da dekardan ortalama 3 ton patates alınmakta iken, ilimizde verim dekardan 4 tona kadar çıkabilmektedir.''
Toplantıya, İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdür Yardımcıları, ilçe belediye başkanları, muhtarlar, patates yetiştiricileri ve satıcıları ile Ziraat Odalarının başkanları katıldı.


Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com