Kütahya Emet'te tehlikeli gerginlik

Kütahya Emet'te tehlikeli gerginlik
Kütahya'nın Emet ilçesinde akşam saatlerinde gerginlik yaşandı. Bölgeye çok sayıda polis ve jandarma sevkedildi.

Kütahya'nın Emet ilçesinde doğu kökenli işçilerle ilçede oturan bir genç arasında iddiaya göre sokaktaki omuz atma tartışması gerginliğe neden oldu. Dövüldüklerini öne süren gençlerin arkadaşları ve ilçe halkından yüzlerce kişi işçilerin kaldığı bina önünde toplandı. Yaşanan gerginlik üzerine ilçeye Kütahya'dan çevik kuvvet polisleri sevk edildi. Güvenlik güçleri öfkeli kalabalığı sakinleştirmeye çalışıyor.

Emet'teki Anadolu Öğretmen Lisesi inşaatında çalışan 2 işçi, saat 17.30 sıralarında sokakta yürürken karşılarından gelen bir gençle iddiaya göre birbirlerine omuz atma meselesi nedeniyle tartıştı. 2 işçi ve genç arasındaki tartışma kısa sürede kavgaya dönüştü. İlçede oturan genç, olayın ardından arkadaşlarını toplayıp işçilerin çadırlarının bulunduğu özel idare binasının önüne gitti. Yaklaşık 30 kadar inşaat işçisi ile gençler arasında gerginlik yaşandı.

İşçilerin bölücü terör örgütünü temsil eden bayrağı açtıkları söylentileri üzerine ilçe halkıda işçilerin bulunduğu şantiyeye gitti. Bina önündeki kalabalığın sayısı giderek arttı. 500'ün üzerinde kişi binaya girmek istedi. Takviye gelen jandarma ve polisler inşaatın önünde set oluşturdu. Kütahya'dan da takviye çevik kuvvet polisi olay yerine sevk edildi. Güvenlik güçleri kalabalığı sakinleştirmeye çalışıyor.

JANDARMA VE POLİS KALABALIĞI BİNADAN UZAKLAŞTIRDI
Kütahya Valisi Kenan Çiftçi
, Emniyet Müdürü Kadir Akbıyık ve Jandarma Alay Komutanı Albay Bektaş Arslan akşam saatlerinde gerginliğin yaşandığı Emet ilçisine gitti.

Vali Çiftçi polis aracındaki megafondan konuşma yaparak sayıları bini aşan kalabalığı sakinleştirmeye çalıştı. Kalabalık, işçilerin kaldığı binaya taş atıp, işçilere ait çadırları yaktı. Polis, işçilerin bulunduğu özel idare binasına Türk Bayrakları asarak vatandaşları sakinleştirmeye çalıştı. Kalabalığın attığı taşların isabet ettiği 3 jandarma erinin ise hafif şekilde yaralandığı bildirildi.

Atılan taşlardan bazıları da Vali Kenan Çiftçi'nin içinde bulununduğu aracın yanına düştü. Güvenlik güçleri, kalabalığa zaman zaman biber gazı sıktı. Özel idare binasında 15 inşaat işçisinin olduğu belirtilirken, polis ve jandarma ekiplerinin ikazı üzerine kalabalık bina yakınından yaklaşık 200 metre uzaklaştı. Kalabalık toplu halde İstiklal Marşı'nı okuyup, bölücü terör örgütü aleyhinde sloganlar attı.

İŞÇİLER, POLİS KIYAFETİ GİYDİRİLİP, MİNİBÜSLE İLÇE DIŞINA ÇIKARILDI
Emet ilçesinde güvenlik güçleri, kalabalığı ikaz ederek dağılmalarını sağladı. Kalabalık uzaklaşırken polis ve jandarma ekipleri özel idare binasında bulunan inşaat işçilerine polis kıyafeti giydirip Emniyet Müdürlüğü’ne ait 2 minibüse bindirdi. İşçiler, geniş güvenlik önlemleri altında ilçe dışına çıkarıldı. Yetkililer, inşaat işçilerin Kütahya il sınırından dışarı çıktığını, ilçedeki gergin bekleyişin sona erdiğini bildirdiler. Olayla ilgili soruşturmanın sürdürüldüğü kaydedildi.

4 ASKER YARALANDI
Kütahya Valisi Kenan Çiftçi, Emet ilçesinde yaşanan gerginlik sırasında kalabalığın attığı taşlardan 4 jandarma erinin hafif şekilde yaralandığını söyledi. Gerginliğin sona erdiğini, 16 inşaat işçisinin ilçeden çıkartılarak güvenli yere götürüldüğünü ifade eden Kenan Çiftçi, gerginliğe işçilerin bölücü terör örgütünün temsili bayrağını açtıkları yolundaki söylentilerin neden olduğunu belirtti. Çiftçi, yaptıkları araştırma böyle bir olayın gerçekleşmediğini, herhangi bir suç unsuru bulunmadığını kaydetti. Vali Çiftçi açıklamasında şunları söyledi:

"Öncelikle hepimize geçmiş olsun diyorum. Bir okul inşaatında taşeron firmanın çalıştırmış olduğu işçiler Emet'in pazarında alışveriş yaparken gençlerin birbirlerine omuz çarpışması neticesinde olay farklı boyutlara gelmeye çalıştı. Ama geldi diyemeyiz. 500 kadar Emetli genç toplanarak bu kişilerin PKK bayrağı açtığı iddiasıyla böyle bir infial ilçemizde uyandı. Böyle bir şey olmadığını biz halka anlattık. Emniyet ve jandarma güçleri ilk tespitlere göre böyle bir şeyin olmadığını belirledi. Böyle bir şeyin olmadığı gençlere anlatılmasında, buradaki kalabalığa bunu söylenmesinde özellikle Emet belediye başkanımız, Emet ve Hisarcık kaymakamımız, sivil toplum örgütü liderleri ve özellikle sağduyulu Emetli gençler bunları anlatarak vatandaşlarımız teskin oldu. Ve vatandaşlar dağıldılar. Şu an itibariyle herhangi bir olay kalmamıştır. Bu olayın sakinleşmesinde katkısı olan herkese canı gönülden teşekkür ediyorum. Biz hem Güneydoğu, Akdeniz, Karadeniz hem Ege bütün bölgelerimizin kardeş olduğuna inanıyoruz. Hepimiz bu bilincin içerisindeyiz Emetliler ve Kütahyalılarda öyle ve bu kardeşlik sonsuza dek devam edecektir. Bazı vatandaşlar arkadan taş attılar. O taşlardan dolayı askerlerimizden 4 er hafif şekilde yaralanarak tedavi altına alındılar. Bazı basın yayın organları valinin içinde bulunduğu aracın taşlandığı konusunda yazılarda yazıldı ama bizim bindiğimiz arabaya ta arkadan atılan taşın nereye geldiğini bilemeyiz. Öyle bir şey olmadı. Sonra oradan çıktık Emetli gençlerle kahveye gittik oturduk sohbet ettik. Öyle bir şey yok ama taş isabet etmiştir arabaya ama bilinçli değildir Emet insanı burada yaşayan çalışan güzel insandır. BDP'li vekillerin belediye başkanı aramaları konusu ben internet sitelerini takip etmedim ama söylediğiniz şekilde arayan kimse olmadı. İlk etapta bu olay 5-10 kişiyle başladığı için basit bir olay olarak görülmüş olay asıl akşam 19.00'dan sonra başlamış. İlk etapta arkadaşlar haber vermeyi bile gerek görmemişler ama bu toplumsal olaylar seri bir şekilde ilerleyerek gidebiliyor. Böyle bir olay yaşadık ama şu an itibariyle öyle bir şey yok. Gözaltına alınan hiç kimse yok, adli yönden soruşturma başlatıldı. Toplamda bina içinde bulunan 16 işçi emniyetli şekilde ilçeden çıkarıldı."(SNK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com