Kütahya Emniyet Müdürlüğü'nden uyarı...

Kütahya Emniyet Müdürlüğü'nden uyarı...
“Evinizde kimse yokken, değerli eşyalarınızı evde bırakmamaya özen gösterin”

“Evinizde kimse yokken, değerli eşyalarınızı evde bırakmamaya özen gösterin”
Kütahya Emniyet Müdürlüğü, ''evde kimse yokken değerli eşyaların, ziynet eşyalarının evde bırakılmaması ve hırsızlar özellikle yatak odalarını karıştırdıklarından, yatak odalarının değerli eşyaların saklandığı bir yer olarak kullanılmaması gerektiğini'' bildirdi.
KÜTAHYA - Kütahya Emniyet Müdürlüğü, ''evde kimse yokken değerli eşyaların, ziynet eşyalarının evde bırakılmaması ve hırsızlar özellikle yatak odalarını karıştırdıklarından, yatak odalarının değerli eşyaların saklandığı bir yer olarak kullanılmaması gerektiğini'' bildirdi.
Müdürlüğün internet sitesinde yer verilen açıklamada, hırsızların pazarlamacı ya da bohçacı kılığında evlere gelip çok ucuz fiyata eşya satmaya çalışabilecekleri, daha sonra evin boş olduğu bir zamanla hırsızlık amacıyla yeniden eve gelebilecekleri belirtildi.
Apartman sakini, yönetici ve kapıcıların, binaya girip çıkan yabancılara karşı duyarlı olmaları gerektiğine işaret edilen açıklamada, daire giriş kapısında çift kilit sistemi kullanılması önerildi.
Gece yatmadan önce kapı arkasındaki emniyet zincirinin takılı olması uyarısında bulunulan açıklamada, şöyle denildi:
''Evinizde kimse yokken değerli eşyalarınızı, ziynet eşyalarınızı evde bırakmamaya özen gösterin. Hırsızlar özellikle yatak odalarını karıştırdıklarından, yatak odanızı değerli eşyalarınızı sakladığınız bir yer olarak kullanmayın. Evinize her ne maksatla olursa olsun rıza göstermediğiniz halde girmeye çalışan insanları mutlaka polise bildirin. Kendisini polis olarak tanıtan insanlardan mutlaka kimliklerini beyan etmelerini isteyin. Eviniz binanın birinci veya ikinci katında ise balkon kapısı ve pencerelerinizin sağlam ve demir parmaklıklı olmasına dikkat edin. Geceleri evinizi kısa süreli terk edecekseniz bir lambayı açık bırakmanızda fayda vardır. Apartmanın giriş kapıları mutlaka dışarından aydınlatılmalıdır. Aracınızı park yerine ya da aydınlatılmış bir yere park edin. Aracı park ederken anahtarını üzerinde bırakmayın ve kapılarını kilitleyin. Varsa alarmını açın, araç içerisinde teyp ve değerli eşya bırakmayın. Kalabalık yerlerde yüksek miktarda nakit paranız olduğunu göstermeyin, aksi halde yağmacı ve gaspçıların hedefi olursunuz.''
Küçük çocukların, evin dışında değerli madenden yapılmış bilezik, küpe ve kolye ile dolaşmasının sakıncalı olduğu belirtilen açıklamada, kalabalık ortamlarda başkaları tarafından itildiklerinde kişilerin cep ve çantalarını kontrol etmeleri istendi.
Açıklamada, cüzdanda fazla para bulundurulmaması gerektiği kaydedilerek, para ve cüzdanın çekilmesi için en uygun yerin pantolonun arka ve yan cepleri olduğunu konusunda uyarı yapıldı.
Eve girerken içeride hırsız olduğu sezilirse sakin olunması ve telaşlanılmaması gerektiğine işaret edilen açıklamada, ''Can güvenliğiniz için hırsızla karşı karşıya gelmekten sakının. Hırsızın cezasını vermeye yeltenmeyin ve vakit geçirmeden polisi arayın'' denildi.

-İŞ YERİ SAHİPLERİ VE ÇALIŞANLARINA UYARILAR-
Müdürlük, iş yeri sahipleri ve çalışanlarına da olası hırsızlıklara karşı tedbirli olmaları yönünde uyarılarda bulundu.
İş yeri kapısının dayanıklı malzemeden yapılmış olmasına dikkat edilmesi ve çift kilit kullanılması istenilen açıklamada, işverenlere, işe alacakları kişiler hakkında ön bilgi sahibi olmak için öz geçmişlerini araştırmaları ve anahtar kullanan işçi işten ayrıldıysa kilidi değiştirmeleri önerilerek, şunlar kaydedildi:
''Mümkünse dış yüzeyde kullanılacak camları kırılmayacak cinsten seçin. Kapı camı ve diğer camlara iş yerini görmeyi engelleyecek poster, afiş ve benzeri şeyler asmayın. Anahtarlığınıza isim, adres ve telefon numaranızı kesinlikle yazmayın. Araba, iş yeri ve ev anahtarınızı ayrı ayrı anahtarlıklara takın. Bu önlem anahtarlığınız çalındığında ya da kaybolduğunda ev, araba ve iş yeriniz için telaşlanmanızı engelleyecektir. Cam dışarıdan kırıldığında dahi içeriye girişi veya mal alınmasını engelleyecek demir çubuk veya tellerle uygun önlem alın. Çok miktarda nakit para ve değerli eşyayı kasanızda bulundurmayın. Büyük iş merkezlerinde veya hanlarda iş yeriniz varsa, hırsızların gündüzden içeride kalıp gece hırsızlık yapabileceklerini unutmayın. Hırsızların saklanabileceği yerleri özel güvenlik görevlilerine kapatmadan önce kontrol ettirin.''
Hırsızların karanlık ve loş ışıklı yerlerde gizlenebileceklerine işaret edilen açıklamada, ev ve iş yerlerinin giriş ve çıkışı, sokak, bahçe ve merdivenlerin ışıklandırılmış olmasını sağlamaları uyarısında bulunuldu.
Açıklamada, vatandaşlara tanımadıkları, şüphelendikleri ve 18 yaşından küçük kişilerden altın almamaları tavsiye edilerek, şüphelenilen kişilerin vakit geçirmeden 155 Polis İmdat Hattına bilgi verilmesi istendi.
Hırsızlık olaylarına karşı tedbir amacıyla iş yerine güvenlik sistemi ve alarm kurdurulması öğütlenen açıklamada, ''İş yerinizde hırsızlık olayı olmuşsa paniğe kapılmayın. Soğukkanlı olmaya çalışarak hiçbir eşyaya dokunmayın. En yakın telefondan 155 Polis İmdat Hattını arayın'' denildi.
Açıklamada, çalınan çek ve kredi kartlarına ilişkin hemen bankaya bilgi verilmesi gerektiği duyuruldu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com