Kütahya-Gediz-Uşak Karayolunun yapımı hızlandırılacak

Kütahya-Gediz-Uşak Karayolunun yapımı hızlandırılacak
Kütahya-Çavdarhisar-Gediz-Uşak Karayolunun yapımının hızlandırılması için çalışma başlatıldı.

Kütahya-Çavdarhisar-Gediz-Uşak Karayolunun yapımının hızlandırılması için çalışma başlatıldı.
Ak Parti Kütahya Milletvekilleri Dr. Soner Aksoy, Kütahya-Çavdarhisar-Gediz-Uşak Karayolunun çift yola dönüştürülmesi için yürütülen çalışmaların hızlandırılması amacıyla bir heyet oluşturularak Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ı makamında ziyaret ettiklerini söyledi.
Ak Parti Kütahya Milletvekili Prof Dr. Vural Kavuncu, Gediz Belediye Başkanı Dr. Mehmed Ali Saraoğlu, AK Parti Gediz İlçe Başkanı Av. Eflatun Çoşar, AK Parti Hisarcık İlçe Başkanı Fatih Çalışkan, Pazarlar Belediye Başkanı Ahmet Torun, Şaphane Belediye Başkanı Ramazan Yeşildeniz, Emet Belediye Başkanı Mustafa Koca, Aslanapa Belediye Başkanı Asaf Akar, Çavdarhisar Belediye Başkanı Halil Başer'den oluşan heyetle birlikte Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ile Kütahya-Çavdarhisar-Gediz-Uşak Karayolunun ivedi olarak yapılması için girişimlerde bulunduklarını belirten Ak Parti Kütahya Milletvekilleri Dr. Soner Aksoy, Kütahya'nın Aslanapa, Emet, Çavdarhisar, Hisarcık, Gediz, Şaphane, Pazarlar ve Simav gibi 8 önemli ilçesine direk ulaşım sağlayan, Eskişehir ve Kütahya İllerini de İzmir Limanına bağlayan en kısa yolun Kütahya-Uşak Karayolu olduğunun vurgulandığını ifade etti.
Bakan Yıldırım'a, bu önemli yolun bir an evvel tamamlanması gerektiğini anlattıklarını kaydeden Milletvekili Aksoy, 'İlimiz ekonomisinin kalkınması ve gelişmiş iller arasındaki yerini alması bakımından Kütahya-Uşak Karayolunun çift yola dönüştürülmesi hayati önem taşımaktadır. Kütahya'nın merkez ilçesiyle birlikte 13 ilçesinin Dokuz'unun kullandığı, Kütahya'nın 571.804 toplam nüfusunun 426.071'inin, 50 beldesinin ve 247 köyünün kullandığı bu yol çok önemli bir konumda olduğunu göstermektedir. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca Turizm Teşvikli alan ilan edilen 1450 rakımlı, Porsuk çayının ve Gediz nehrinin doğduğu, yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı Murat dağı, içerisinde bölgenin en büyük Aquapark'ı olma özelliğini taşıyan, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca Turizm Teşvikli Termal Turizm merkezi ilan edilen Gediz'deki Ilıca Kaplıcaları, Simav İlçemizde bulunan Otel ve Motelleriyle 1500 yatak kapasitesine sahip, açık yüzme havuzu ve Auaparkıyla Eynal Kaplıcaları, Beş yıldızlı Termal Resort&Spa oteliyle hizmet veren Emet Kaplıcaları ve Tarihi geçmişini günümüze yansıtan Esire-Hisarcık Kaplıcaları ile Çavdarhisar ilçesindeki Aizonai Antik kenti ( Dünya'nın ilk Ticaret Borsası ) yine bu yol üzerindedir. Keresteciliğin ve Termal Seracılığın merkezi konumundaki Simav, Gediz Kömürü, Emet ve Hisarcık ilçelerimizde bulunan ülkemiz ekonomisine çok büyük katkıları olan BOR madenleri de bu yol kullanılarak iç ve dış pazarlara sunulmaktadır. 1.110 dönümlük alanda 2005 yılında faaliyete geçen Gediz Organize Sanayi Bölgesi, yüzde 95 doluluk oranına ulaşmıştır. 2 bin dönümlük ek planlama çalışmaları devam etmektedir. Gediz Organize Sanayi Bölgesi ve Kütahya Organize sanayi Bölgeleri bu yol sayesinde ticaretlerini yaşatmakta ve büyük iş gücü istihdamı sağlamaktadırlar. İlçelerimizde bulunan Fakülte ve Meslek Yüksek Okullarında yurdumuzun çeşitli il ve ilçelerinden gelerek öğrenim hayatlarını sürdüren yaklaşık 7 bin öğrencimizde yolu sıklıkla kullanmaktadırlar. Kütahya ve ilçeleri için bu denli öneme sahip olan bu yol, Kütahya halkının beklentisidir. Sayın Bakanımıza bu önem bildirilmiş ve bu yolun biran önce yapılması noktasında girişimde bulunulmuştur' dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com