Kütahya Halkı Oyalanıyor mu?

Kütahya Halkı Oyalanıyor mu?
28 Haziran 2010'da ihaleye çıkarılması planlan Zafer Havaalanı İhalesi bu sefer de 28 Temmuz'a ertelendiği açıklandı. Konu ile ilgili AKP Kütahya teşkilatı açıklama yapmaktan kaçınırken, Kütahya halkının sürekli kandırıldığını vurgulayan MHP Kütahya Mi

28 Haziran 2010'da ihaleye çıkarılması planlan Zafer Havaalanı İhalesi bu sefer de 28 Temmuz'a ertelendiği açıklandı. Konu ile ilgili AKP Kütahya teşkilatı açıklama yapmaktan kaçınırken, Kütahya halkının sürekli kandırıldığını vurgulayan MHP Kütahya Milletvekili Alim Işık;' Kütahya halkı Hükümetin kapısına dayanıp kardeşim sen Bitils'te Hakkari'de Bingöl'de havaalanlarının alt yapı ve üst yapı çalışmalarını ayrı ayrı ihaleye çıkartıyorsun da Kütahya'da niye böyle yapmıyorsun demedikleri müddettçe bu havaalanı Kütahya için hayalden öteye geçemez' dedi.
28 TEMMUZ'A ERTELENDİ
Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü, Zafer (Kütahya-Afyonkarahisar-Uşak) Bölgesel Havaalanı inşaatı için teklif alma tarihini 28 Temmuz'a ertelediğini açıkladı. DHMİ'nin süre uzatımına ilişkin duyurusu, Resmi Gazetenin dünkü sayısında yayımlandı. Duyuruya göre Zafer Havaalanı'nın yap-işlet-devret modeli ile ihalesine ilişkin teklif alma tarihi, 28 Temmuz 2010 tarihinde saat 9.30'a ertelendiği bildirildi. İhale aynı gün saat 10.00'da, ihale ilanında belirtilen yerde kapalı teklif alma usulü ile gerçekleştirileceği de vurgulandı.AKP TEŞKİLATI AÇIKLAMA YAPMAKTAN KAÇINDI
01 Nisan 2010'da ihaleye çıkarılan ancak ihaleye teklif verilmediği için 28 Haziran 2010 tarihine ertelenen Zafer Havaalanı ihalesi bu sefer 28 Haziran'daki ihale gerçekleşmeden 28 Temmuz 2010 tarihine ihalenin ertelendiği açıklandı. Kütahya AKP Teşkilatları konu ile ilgili bir açıklama yapmaktan kaçınırken Akis Gazetesi Muhabiri'nin AKP Teşkilatı yetkililerine Zafer Havaalanı ihalesi neden iptal edildi sorusu üzerini AKP'li yetkili;' Bizim şuan bir bilgimiz yok, biz de partiye yeni geldik, biz de şimdi internetten yeni öğrenmeye çalışyoruz' şeklinde kaçamak cevaplar vermeleri ise AKP'li yetkililerin konu ile ilgili açıklama yapmaktan kaçındıkları anlamına geldiği tahmin ediliyor.
ALİM IŞIK; KÜTAHYA HALKI AKP TARAFINDAN OYALANIYOR
Kütahya Milletvekili Alim Işık Zafer Havalimanı'nın alt ve üst yapı çalışmalarıyla birlikte ihaleye çıkarıldığından dolayı firmaların teklif vermediğini söyledi. Siirt, Bingöl ve Hakkari'de benzer havalimanı projelerinin alt yapı çalışmalarının devlet tarafından karşılandığını ancak Kütahya'da böyle olmadığını vurgulayan Işık, 'Buradan da anlaşılıyor ki devlet Kütahya'da yok. Eğer devlet Kütahya'da olmuş olsaydı 6 yıldan beridir kendilerine %65 oy veren bu halkı yalan yanlış haberlerle oyalamazlardı' dedi.
Kütahya Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Milletvekili Alim Işık Kütahya, Afyonkarahisar ve Uşak illerine hitap eden Zafer Havalimanının alt ve üst yapı çalışmalarıyla birlikte ihaleye çıkarılmadığı müddettçe her zaman ihalenin erteleneceğini ve Kütahya halkının kandırılcağını ifade etti.
KÜTAHYA İLE DİĞER İLLER ARASINDA ÇİFTE STANDART UYGULANIYOR
Akis Gazetesi'ne havalimanı ihalesinin yine ertelenmesiyle ilgili özel açıklamalarda bulunan Işık, havalimanı ihaleleriye ile ilgili TBMM'ne verdiği soru önergelerinde AKP'nin diğer illerde Zafer Havalimanına benzer havalimanı ihalelerinin farklı pozizyonlarda yaptığını belirtti. Bu tür havalimanı ihalelerinin alt yapı hizmetlerinin devlet tarafından üst yapı hizmetlerinin ise ihaleyi kazanan firma tarafından yapıldığını vurgulayan Işık, Zafer Havalimanı için ise hem alt yapının hem de üst yapının ihaleyi kazanan firmaya yüklenilmek istendiğini belirtti. Hem alt yapı hizmetlerinin hem de üst yapı hizmetlerinin ihaleyi alacak firma tarafından yapılmasının çok zor olduğunu vurgulayan Işık, bu tür ihalelerinin her zaman negatif sonuçlarla bittiğini ifade ederek, 28 Haziran'da ihaleye çıkarılması planlan Zafer Havaalanı'nın bu seferki ihalenin ise 28 Temmuz olduğunu hatırlatarak, 28 Temmuz'da da ihalenin gerçekleşmeyeceğini savundu.
Türkiye'nin birçok ilinde Kütahya Zafer havalimanına benzer ihalelerin 2009 yılında yapıldığını ve bu projelerden birçoğunun %13'ünün bittiğini belirten Işık, bu projelerinin bitmesinin sebebinin havalimanı alt yapı çalışmalarının devlet tarafından yapılması olduğuna dikkat çekti.
Alim Işık devletin kendi illerine çifte standart uyguladığını belirterek konuşmasına şöyle devam etti:
'Siirt, Bingöl ve Hakkari'de Zafer havalimanına benzer projelerin alt yapı çalışmalarını devlet yapıyor ancak Kütahya'daki havalimanı alt yapı çalışmalarını devlet yapmadan ihaleye çıkarıyor. Dolayısıyla ihaleyi alacak firma alt ve üst yapı çalışmalarını yapamayacağını bildiği için ihaleye teklif vermemişlerdir. Buradan da anlaşılıyorki devlet Kütahya'da yok. Eğer devlet Kütahya'da olmuş olsaydı 6 yıldan beridir kendilerine %65 oy veren bu halkı yalan yanlış haberlerle oyalamazlardı.'
DOĞUYA FARKLI UYGULAMA BATIYA FARKLI UYGULAMA
Devletin Doğu ve Güneydoğu'da olduğunu ancak Kütahya'da olmadığını savunan Işık, Zafer Havalimanı ile Kütahya halkının kandırıldığını iddia etti. Aynı zamanda Kütahya, Afyonkarahisar ve Uşak illerinin Türkiye'ye yeterince tanıtılmadığını vurgulayan Işık, tanıtımının tam olarak yapılamadığı bu illere kimsenin büyük yatırımlar yapmacağını da belirtti.
Hükümet tarafından Kütahya'ya yatırımın yapılmadığını belirten Işık, ayrıca son 6 yılda Kütahya'nın çok yoğun bir biçimde göç verdiğini de vurgularak göç veren bir ile yatırım yapacak müteşebbisin bulunmasının zor olduğunu sözlerine ekledi.
Kütahya Zafer Havalimanı ile ilgili modelin değiştirilmeden ihaleye çıkarılmasının yanlış olacağını ve yine hüsranla sonuçlanacağını vurgulyan Işık, yeni bir ihale aşamasına kadar hükümetin bütün siyasi parti gruplarıyla görüşüp mutabakata varması gerektiğine dikkat çekti. Hükümetin mutabakata gitmemesi durumunda önerilerini sıralayan Işık:' Devlet öncelikle Zafer Havalimanın alt yapısını kendisi yapacak, üst yapısını yap-işlet-devret modeliyle ihaleye çıkarmalıdır. Başka biçimde bu havalimanı ihalesi olumlu sonuçlanamaz' dedi.
Alim Işık son olarak, önümüzdeki seçim dönemlerinde de Zafer havaalanının AKP tarafından tekrar seçim malzemesi olarak kullanılacağına dikkat çekti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com