Kütahya Halkı Uluç ve Yılmaz'dan "Özür" Bekliyor!..

Kütahya Halkı Uluç ve Yılmaz'dan "Özür" Bekliyor!..
"Kütahya'yı artık hiç sevmiyorum!.." başlıklı yazısında Kütahya halkına karşı haksız eleştiriler yönelten Sabah Gazetesi Yazarı Hıncal Uluç ile "hemşehrilerinin Sıtkı Usta'ya zulüm yaptığını" iddia eden Milliyet Yazarı Serpil Yılmaz'a Kütahya halkı

'Kütahya'yı artık hiç sevmiyorum!..' başlıklı yazısında Kütahya halkına karşı haksız eleştiriler yönelten Sabah Gazetesi Yazarı Hıncal Uluç ile 'hemşehrilerinin Sıtkı Usta'ya zulüm yaptığını' iddia eden Milliyet Yazarı Serpil Yılmaz'a Kütahya halkından tepkiler büyüyor. Kütahya Fikir Platformu üyeleri arasında da tartışılan haksız eleştiriler konusunda Kütahya halkı, Uluç ve Yılmaz'dan 'özür' bekliyor!..
'Kütahya'yı artık hiç sevmiyorum!..' başlıklı yazısında Kütahya halkına karşı haksız eleştiriler yönelten Sabah Gazetesi Yazarı Hıncal Uluç ile hemşehrilerinin Sıtkı Usta'ya zulüm yaptığını iddia eden Milliyet Yazarı Serpil Yılmaz'a Kütahya halkından tepkiler büyüyor. Çini sanatçısı Sıtkı Olçar için düzenlenen sempozyum için Kütahya'ya gelen Uluç'un, Kütahya'da edindiği 'kulaktan dolma' bilgilerle, olayın gerçeğini araştırmadan Kütahya halkını, 'sanatçısına sahip çıkmayan', 'vefasız' olarak nitelendirmesi halkın, işadamlarının ve STK temsilcilerinin tepkisine neden oldu.
Ruhsatsız yapıldığı için Karayolları tarafından yıkılma kararı alınan binanın yıkılmaması için Sıtkı Olçar'a farklı uygulama yapılmadığı gerekçesiyle; yerel yönetim temsilcilerini, Kütahyalı işadamlarını Hıncal Uluç'un 'suçlu' gibi göstermesi Kütahya halkını üzdü.
Ruhsatsız olduğu ifade edilen binanın yıkılmamasını talep eden Uluç, 'Sıtkı Usta'nın Kütahya'nın 30 kilometre dışında, Eskişehir yolu üzerinde, Frig Vadisi'ne ve baraj gölüne bakan bir dükkânı var. Sıtkı Olçar imzalı çiniler satıyor.. Yanında iki masa, dört sandalye.. Güneş tam arkasından batıyor, ay ordan doğuyor.. Yarım saat dur, dinlen ve o müthiş seramik ve çinilerden al, sevdiklerine hediye diye.. Bu dükkân Karayolları'na batmış.. Niye batmış bilmem.. Yıkım kararı vermişler.. Niye vermişler, bilmem.. Ve de işin acısı.. Kimse, ama hiç kimse sahip çıkmamış ustaya.. Kimse destek olmamış. Adeta zil takıp oynamışlar.. ' ifadelerini kullandı.
Sabah Gazetesi'ndeki köşesinde, Güral Ailesini de haksız yere eleştiren Uluç'un, 'Belediye bakmadı. Vilayet bakmadı.. Üniversite bakmadı. Başta beni götürüp 'İşte Kütahya'nın en hayırlı evlatları' diye tanıştırdığı Güral Porselenciler dahil yerli işadamlarının hiçbiri sahiplenmedi, hiçbiri desteklemedi. Bunca vefasızlığa tahammülüm mümkün değil. Boykot ettim Kütahya'yı..' şeklinde araştırma yapmaksızın, tek taraflı köşesinden yargılama yaptı.

GÜRAL AİLESİNDEN CEVAP
Hıncal Uluç'a ve Serpil Yılmaz'a konuyla ilgili yazılı cevap veren Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı (KUTSO) Nafi Güral, Güral Ailesi olarak Sıtkı Usta'nın hep yanında olduklarını, Türkiye genelindeki tüm sergilerine gittiklerini, Frig vadisi etkinliklerinin tamamında fabrika imkanlarını seferber ettiklerini vurgulayarak; tek taraflı yargılama yapıldığının altını çizdiği yazısında, gerekli düzeltmelerin yapılmasını da yazarlardan talep etti.

KÜTAHYA FİKİR PLATFORMU'NDA TEPKİLER DİLE GETİRİLDİ
Sabah Gazetesi Yazarı Hıncal Uluç'un ile Milliyet Gazetesi Yazarı Serpil Yılmaz'ın yazdıkları, Kütahya Fikir Platformu üyeleri arasında da tepkilere neden oldu.
Kütahyalılar'ı rencide edecek ifadelerin yer aldığı Uluç ve Yılmaz'ın köşe yazılarından dolayı 'özür' bekleyen Kütahya halkı, Kütahya'nın tanıtımı için Kütahyalı Çini Sanatçısı Sıtkı Olçar adına organize edilen sempozyumun gölgede bırakılarak, kentin tanıtımının olumsuz yöne çevrildiğinin de altını çiziyor.
Kütahya Fikir Platformu Kurucusu ve Akis Gazetesi Sahibi Alaaddin Akkaşoğlu da platformda yaptığı değerlendirmede, 'Sayın Sıtkı Usta (Olçar) da, Sayın Nafi Güral da ilimizi ülke ve dünya düzeyinde en iyi şekilde temsil eden; biri sanat ve kültür alanındaki sergi ve organizasyonlarıyla, diğeri ise sanayi alanında gerek TOBB düzeyinde ve gerekse dünyaya açılan yatırımları ile Kütahya'nın tanıtılmasına en iyi şekilde katkısı olan değerlerimizdir. Bu kişiler üzerinden Kütahya halkını haksızca eleştiren, tek taraflı yargılamalar içeren gerek Uluç'un, gerek Yılmaz'ın yazıları karşısında Kütahya kamuoyu 'özür' beklemektedir' dedi.

TUNÇOĞLU: 'TEPKİMİZİ DİLE GETİRECEĞİZ'
Kütahya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı İhsan Tunçoğlu da, Kütahya Fikir Platformu'nda yaptığı açıklamada, KGC Yönetim Kurulu olarak tepkilerini dile getireceklerini vurguladı. Tunçoğlu açıklamasında, 'Yönetim kurulumuzca bir görüş bildireceğiz. Ancak Başkan olarak benim kişisel görüşüm: Gazete Yazarlarının köşelerinde yazdıkları yazılarındaki eksik ve yanlış bölümleri uygar bir anlayış içinde ifade ederek gerçeklerin yazılmasını talep etmek, bence en makul yöntemdir. Nitekim  Ülkemizin gurur kaynağı Kütahya Porselenin Yönetim Kurulu Başkanı ve yine Türkiye'nin en büyük sivil toplum kuruluşlarından olan TOBB Konsey Başkanlığna seçilmek gibi üstün başarı gösteren Sayın Nafi Güral; Sayın Yazarlara gönderdiği  ve gayet medeni bir üslupla kaleme aldığı açıklamalarında köşe yazılarındaki eksik bilgileri ifade etmiş, gerçekleri dile getirmiştir' ifadelerine yer verdi.

YAYLIOĞLU: 'BU YAZILAR SITKI USTA'YI DA ÜZMÜŞTÜR'
Yeni Kütahya Gazetesi Sahibi Mehmet Yaylıoğlu da, kendi köşesinde bu yazıların Sıtkı Usta'nın kendisini de üzdüğünü belirtti. Yaylıoğlu, '...Hem siz yazdığınız köşe yazısı ile 'Sıtkı Usta'nın Ustası: KÜTAHYA'yı (bu tabir Sıtkı Olçar tarafından kullanılmıştır) yermiş oldunuz. Kütahya Sıtkı Usta'ya ihanet etmemiştir. Bahsettiğiniz KÜSAV'ın hazırladığı etkinliklere sizin sitem ettiğiniz bir çok kişi davet edilmemiştir. Hem siz, yazdığınız köşe yazısı ile Sıtkı Usta'yı sevindirmemiş aksine üzmüş oldunuz' şeklinde tepkisini dile getirdi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com