Kütahya İl Özel İdaresi'nde sezon açılışı!

Kütahya İl Özel İdaresi'nde sezon açılışı!
Kütahya İl Özel İdaresi 2011 yılı iş sezon açılışını Kütahya Valisi Kenan Çiftçi'nin katılımı ile İl Özel İdaresi Sosyal Tesislerinde gerçekleştirdi.

Kütahya İl Özel İdaresi 2011 yılı iş sezon açılışını Kütahya Valisi Kenan Çiftçi'nin katılımı ile İl Özel İdaresi Sosyal Tesislerinde gerçekleştirdi.
İl Özel İdaresi olarak sezonu hiç kapatmadıkları halen de ekiplerin arazide çalışmakta olduğunu ancak iş sezonu açılışı hava şartlarının uygun hale gelmesinden dolayı temponun arttığını ifade eden İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Dr. Müh. Salih Akkaya;
“Aslında, biz İl Özel İdaresi olarak, sezonu hiç kapatmıyoruz. Halen de ekiplerimiz arazide çalışmaktadır. Ancak iş sezonu açılışı, hava şartlarının daha uygun hale gelmesinden dolayı, tempomuzun arttığını ifade ediyor. 2008 yılından beri, iş sezonu açılışımızla birlikte
ağaçlandırma çalışmaları yapılmaktadır. Bu kapsamda; 2008 yılında Afyon yolunda Özel idare ormanına 5.000 adet, 2009 yılında Eskişehir yolundaki Özel idare ormanına 5.000 adet, 2010 yılında da, 17 adet köy yolumuza 45 km'lik bölüme 8175 adet fidan dikilmiştir.Bu yıl da, toplum yararına destek projesi bünyesinde 7 köyün 38 km.lik köy yolu ağaçlandırma çalışması yapılacaktır. Bu proje için yine 7.000 adet 5 yaşlı çam fidanı satın alınarak dikime başlanmıştır. Bugün siz değerli misafirlerimizle birlikte Merkez Karacaören - Kızılcaören köy yolunda dikim gerçekleştireceğiz. Ayrıca, 1 Köyümüzde 15-20 dekarlık bademlik tesisi yapılacak ve köy tüzel kişiliğine devredilecektir.”
Kütahya'da köylerin % 92'sinde kanalizasyon şebekesi tamamlandığını belirten Akkaya; “Köylere Hizmet Götürme Birliklerimizle beraber kilitli taş döşemesi yapılarak köylerimizin kent görüntüsüne kavuşturulmasına devam edilmiştir. Bununla birlikte yine Köylere Hizmet Götürme Birliklerimizle birlikte 100 köyümüzde çocuk oyun parkları yapılmıştır. 2011 yılında da, 322 km. asfalt yapılması, 98 yerleşim biriminde içme suyu çalışması, 12.000 dekar tarım alanının sulamaya açılması planlanmıştır. Bunlara ilave olarak, sulama kooperatifleri adına, faizsiz ve 15 yılda geri ödenmek üzere, DSİ'ye 7.700.000-TL borçlanılarak, 16 yağmurlama sulama projesi ile 38.660 dekar sahanın sulanması hedeflenmiştir” dedi.
Kütahya İl Özel İdaresi Başkanı Seyit Ömer Durmuş, İl Özel İdarelerinin, Belediye sınırları dışında kalan yerleşim yerleri olan köylerde yaşayan vatandaşların, hayat standartlarını yükseltmek, mutlu, huzurlu bir yaşama kavuşmasını sağlamak İçin 5302 sayılı kanunla yeni bir statüye kavuşturulduğunu belirterek, her türlü hizmeti merkezden yönlendirme yerine yerinden yönetimin öne çıkarıldığını söyledi.
İl Genel Meclisinin kendi bütçesini yapan, yıllık programlarını kendisi hazırlayan ve uygulamaya koyan Yerel Parlamento şekline getirip karar organı statüsüne kavuşturulduğunu ifade eden Durmuş, konuşmasını şöyle sürdürdü:
“İl Özel İdareleri kanun gereği bütçesinin % 20'sini Eğitime ayırarak İlköğretim çağındaki çocuklarımıza modern okullar,eğitim yuvalan kazandırmakta mevcutların ise tamir ve bakımım yapmaktadır. Ayrıca bütçesinden İl Tarım, sağlık, Gençlik spor, çevre orman, Sosyal hizmetler Müdürlüğü gibi hizmet veren kurumlarımıza bütçe imkanları nisbetinde katkıda bulunmakta ve onları desteklemektedir. Köylerde yaşayan vatandaşlarımızın yaşadıkları köylerini modern bir yapıya kavuşturmak için köy yerleşim planları, imar uygulaması, alt yapı,kanalizasyon,kilit taşı, ortak kullandığı köy konağı, ibadethane, imam evi,düğün salonu,çocuk parkı yapmakta,her evde klorlu içme ve kullanma suyu temin etmektedir.”
İl Genel Meclisinin İl Özel İdaresi yasasının yeni düzenlemesiyle daha fonksiyonel daha aktif bir hale geldiğini ve Köye yönelik hizmetlerde İl Özel İdaresinin karar organı olarak geceli gündüzlü alan çalışmaları yaparak kendilerine destek olduklarını da açıklayan Vali Çiftçi; “O nedenle de İl Genel Meclis Başkan ve üyelerine de ayrıca bize verdikleri destek nedeniyle teşekkürlerimi sunuyorum. Bu sene İl Özel İdaremizin Köye Yönelik Hizmetler alanında özellikle Köy yolları, içme suları ve diğer çalışmalarda geçen yıla göre daha fazla ödenekle başlıyoruz. Bu ödeneklerin temininde özellikle Milletvekillerimizin Ankara'da gösterdikleri gayreti burada ifade etmek istiyorum ve kendilerine Kütahyalılar adına ve il Valisi olarak şahsım adına şükranlarımı sunuyorum' dedi.
Törene Kütahya Valisi Kenan Çiftçi, Cumhuriyet Başsavcısı Rıza Can, Belediye Başkan Yardımcısı Halil Toklu, Adli Yargı Adalet Komisyon Başkanı Nuh Kalka, İl Jandarma Komutanı Albay Ömer Lütfi Mor, İl Emniyet Müdürü Sezai Kalyoncu, İl Genel Meclis Başkanı Seyit Ömer Durmuş, Kaymakamlar, daire amirleri, çalışan personel ve davetliler katıldı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com