"Kütahya ithal ete alışmalı!"

"Kütahya ithal ete alışmalı!"
Yurt dışından yapılan et ithalatının Türkiye genelinde olduğu gibi Kütahya'da da et fiyatlarının düşmesini sağladığı ve bu düşüşün vatandaşları sevindirdiği belirtildi.

Yurt dışından yapılan et ithalatının Türkiye genelinde olduğu gibi Kütahya'da da et fiyatlarının düşmesini sağladığı ve bu düşüşün vatandaşları sevindirdiği belirtildi.
Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı'nın izni ile serbest bırakılan karkas et ithalatı tüm Türkiye'de olduğu gibi Kütahya'da da et fiyatlarının düşmesine sebep oldu. 2010 yılınının Haziran-Temmuz aylarında Türkiye ithal edilmeye başlayan ithal etler kısa bir süre içinde Kütahya'da tüketiciyle buluştu. Et Balık Kurumu vasıtasıyla temin edilen ithal karkas etlerin kesiminin İslami usüllere göre yapıldığı ve Kütahya'daki kasapların bu etleri bağlı bulundukları odalarına yaptıkları başvurular neticesinde alabildikleri öğrenildi.
'İTHAL ETE İHTİYAÇ VAR MIYDI?'
Kütahya'da et sektöründe faaliyet gösteren firma ve kasaplar, ithal etin Kütahya piyasasına girmesinin zorunlu olduğunu söylediler. İlgili sektör temsilcileri konu hakkında: 'Et fiyatlarının sınırları zorlaması haliyle vatandaş kadar bizleri de zor durumda bırakıyordu. Fiyatlara bakıldığında kuşbaşının 30 TL'den ve kıymanın 24 TL'den satıldığına hepimiz şahit olduk. Fiyatların yükseğe tırmanmasına sebep olarak yeterli sayıda kesimlik hayvanın bulunamamasıdır. Zaten bunun için Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı ülkemize dışarıdan et ithalatına izin verdi. Bildiğimiz kadarıyla bunun illerdeki tespitini de Tarım İl Müdürlükleri yaptı.” şeklinde konuştular.
'SAKATAT NEDEN PAHALI?'
Et fiyatlarında düşüş vatandaşları sevindirirken, sakatat fiyatlarının artması can sıkıyor. Sektör temsilcileri sakatat fiyatlarının artmasını ise yurt dışından sadece et ithalinin gerçekleşmesine bağladı. Sektörde yer alan firma ve kasaplar: 'Yurt dışından ülkemize ve ilimize giren ithal etler, et fiyatların aşağıya çekilmesine sebep oldu. Ancak yurt dışından sadece et ithal ediliyor. Sakatat da ithal edilse böyle bir sıkıntı olmazdı. Yerel imkânlarda kesilen hayvan sayısı da az olduğu için haliyle sakatat fiyatları yukarıya tırmanıyor.”dediler.
Sektör temsilcileri Kütahya mezbahasında eskiden günlük 40–50 ayrı kesimin yapıldığını ancak şimdilerde yapılan kesim sayısının 3–4 gibi çok düşük sayıda olduğunu belirterek: 'Mezbahada eskiden günlük 30'un üzerinde kesim yapılıyordu. Ama şimdilerde kesim sayısının 3–4 gibi küçük rakamlarda yapıldığını, hatta çalışanların bile yerine göre ücretsiz izne çıktıklarını duyuyoruz. Kesim az olunca piyasaya sürülecek sakatat sayısı da haliyle az oluyor. Sakatat ithal edilmeyince örneğin 6 TL olan işkembe 14 TL'den satılmaya başladı.”dedi.

'ALIŞMAMIZ GEREKİYOR'
Yurt dışından gelen etleri çok beğendiklerini ve gördüklerinde hayran kaldıklarını söyleyen sektör temsilcileri; 'İthal edilen etlerin kalitesi çok üst düzeyde ve yurt dışında Türk kasaplar tarafından kesiliyorlar. Şu anda Türkiye'de % 90 gibi bir oranda ithal et tüketiliyor.”dediler.
Et ve sakatat satışlarında fiyatların 2011 yılının ikinci yarısında tam anlamıyla oturmaya başlayacağını söyleyen sektör temsilcileri 'İlimizde bahar ayları ile birlikte yerli kesimin artmasını bekliyoruz. Yurt dışından ekonomik olarak ithal edilen canlı ithal buzağılar besihanelerimize girdi. Şu anda besihanelerde besleniyorlar. 250 kg ağırlığındaki buzağılar kesime hazır hale gelince sıkıntılar birer birer ortadan kalkacak.”dediler.
Et fiyatlarının yükseldiği dönemlerde büyük ilgi gören tavuk eti ve tavuk sucuğunun eskisi gibi rağbet görmeyeceğini belirten sektör temsilcileri; ”İthal ete alışmak zorundayız. Bugün Türkiye'deki bütün büyük marketlerde sadece ithal etler satılıyor. Aynı durum Kütahya'daki marketlerde de söz konusu.”şeklinde konuşular.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com