Kütahya katı atık tesisleri 1 Ocak'ta faaliyete geçiyor

Kütahya katı atık tesisleri 1 Ocak'ta faaliyete geçiyor
Kütahya Belediye Başkanı Mustafa İça, il merkezi ve 12 ilçe belediyelerinin üye olduğu birliğin 1 Ocak'tan itibaren 12 tonluk araçlarla tonu 17 liradan katı atıkları toplamaya başlayacağını bildirdi.

Kütahya Belediye Başkanı Mustafa İça, il merkezi ve 12 ilçe belediyelerinin üye olduğu birliğin 1 Ocak'tan itibaren 12 tonluk araçlarla tonu 17 liradan katı atıkları toplamaya başlayacağını bildirdi.
Kütahya Belediye Başkanı ve Katı Atık Bertaraf Tesisleri Yapma ve İşletme Birliği (KÜKAB) Başkanı Mustafa İça, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından geçtiğimiz ay ülke genelinde gerçekleşen toplu törenler esnasında resmi açılışı yapılan ve emsalleri arasında örnek gösterilen 15.7 milyonluk tesisin, 1 Ocak 2012 tarihinden itibaren üyelerine hizmet vermeye başlayacağını bildirdi.
Kütahya merkez ve aralarında Tavşanlı, Simav, Gediz, Emet, Pazarlar, Şaphane, Domaniç, Altıntaş gibi ilçe ve bazı belde belediye başkanlarının da üyesi bulunduğu birliğin Aralık ayı olağan meclis toplantısı için geldiği Simav'da, 15.7 milyon TL'ye mal olan tesisin çalışmaları ve daha sonra yapacakları işler hakkında önemli açıklamalarda bulunan Başkan İça, tesise 1 Ocak 2012 tarihinden itibaren 17 tonluk araçlarla kilosu 17 liradan katı atıkları toplamaya başlayacakları, katı atık transfer istasyonu sayısını da Şaphane ve ve Gediz bölgesine kuracakları 2 yeni istasyon ile 5'e çıkarmayı planladıklarını kaydetti.
Birlik ve Kütahya Belediye Başkanı Mustafa İça'nın başkanlığında Simav Belediyesinin ev sahipliğinde Eynal Kaplıcaları Gazinosunda başlayan ve tatlı sert tartışmalara sahne olan toplantı tam 3 saat sürdü.
Toplantıda birliğe üye Tavşanlı, Simav, Emet, Altıntaş, Domaniç, Pazarlar, Gediz ilçe belediye başkanlarının yanı sıra Kütahya'nın Çukurca, Günlüce, Gediz ilçesine bağlı Eski Gediz ile Tavşanlı ilçesine bağlı Tunçbilek belde belediye başkanları ve İl Özel İdare temsilcisi de hazır bulundu.
Birliğin Ocak–2012 meclis toplantısının Gediz ilçesinde yapılacağını ifade eden İça, 'Yeni üyelerimiz Simav, Gediz, Şaphane ve Pazarlar Birliğimize güç katmışlardır. Birliğimiz 1 Ocak 2012 tarihinden itibaren 12 tonluk araçlarla tonu 17 liradan katı atıkları toplanmaya başlayacaktır. 3 katı atık transfer istasyonumuzun sayısı Şaphane ve Gediz bölgelerine kurulacak 2 yeni istasyonla 5'e çıkacaktır. Katı atık transfer istasyonları Birliğimiz tarafından inşa edilecektir. Kurulacak Entegre Katı Atık Yönetim Sistemi imtiyaz devri usulü ile 29 yıllığına özel bir şirkete kiraya verilecektir. Bununla ilgili birliğimizin hazırlamış olduğu ihale teknik şartnamesini sizlere takdim ediyorum. Birlik üyesi belediye başkanlarımız teknik şartnameyi incelesin, görüş ve önerilerini de Ocak-2012'de Gediz'de yapacağımız toplantıda bize yazılı olarak takdim etsin' dedi.
Kütahya ve ilçelerinin belediye başkanları olarak bir araya gelerek özlenen bir tablonun gerçekleştiğine vurgu yapan İça, 'Kütahya ve ilçelerimiz ile belde ve köylerimizde çevre bilincinin gelişimine katkı sağlayacak bu projemizi çok önemsiyorum. Bu işin sonunda katı atıklardan elektrik enerjisi üretmeyi planlıyoruz' dedi.
Toplantının ardından Simav Belediye Başkanı Kasım Karahan'ın Eynal Kaplıcaları Restoranda onurlarına verilen akşam yemeğine katılan birlik üyesi belediye başkanları ile Kütahya İl Özel İdare temsilcisi Simav'dan ayrıldı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com