"Kütahya kaynaklarının farkına varmalı"

"Kütahya kaynaklarının farkına varmalı"
Kütahya'da “Kamu Tüzel ve Sağlık Turizminde Kütahya Tek Yürek Çalıştayı” dün başladı. Kütahya Belediyesi Sosyal Tesislerinde gerçekleştirilen çalıştıyda konuşan Afyon Kocatepe Üniversitesi Öğretim Görevlisi Fizik Tedavi ve Rehabilitasy

Kütahya'da “Kamu Tüzel ve Sağlık Turizminde Kütahya Tek Yürek Çalıştayı” dün başladı. Kütahya Belediyesi Sosyal Tesislerinde gerçekleştirilen çalıştıyda konuşan Afyon Kocatepe Üniversitesi Öğretim Görevlisi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Prof. Dr. Vural Kavuncu, Kütahya'nın sıcak su kaynakları bakımından zengin olduğunu; ancak bu sıcak su kaynaklarının değerlendirilemdiğini belirterek;'Kütahya'da sıcak su hazinesi var bu hazinenin farkına varılması gerekiyor'dedi.
'KÜTAHYA TERMAL TURİZM AÇISINDAN HAK ETTİĞİ YERDE DEĞİL'
Dün Kütahya Belediyesi Sosyal Tesislerinde başlayan çalıştay saat 09.30'da açılış, saygı duruşu, İstiklal Marşı ve protokol konuşmaları ile başladı.
Açılış konuşmasını gerçekleştiren Kütahya İl Sağlık Müdürü Dr. Kamil Türken, Kütahya'nın tarihi, kültürel ve doğal kaynaklarının tanıtımı, yeni yatırımların yapılması ve mevcut yatırımlardaki kapsitenin artırılması için sıcak su ve sağlık turizminin gelişmesi için gereken çalışmların başlamsı gerektiğine inandığını söyledi.
'KÜTAHYA'NIN YÜZDE 57'Sİ ORMANLARLA KAPLI'
Kütahya'nın yüzde 57'sinin ormanlarala kaplı olduğunu vurgulayan Türken, konuşmasını şöyle sürdürdü:
'Yüzde 57'si orman olan ilimizde Enne, Gölcük, Domaniç ve birçok gezinti yerleri gibi doğal alanlar mevcuttur. Ayrıca, Aizonai antik kenti, Başkomutan Tarihi Milli Parkı, Dumlupınar Zafertepe Şehitlikleri, Frig Vadisi, Germiyan sokağı ve çok sayıda tarihi-kültürel değeri barındırmasına neredeyse bütün ilçelerinde termal kaynağın bulunması karşın hak ettiği yatırımları alamamaktadır.' şeklinde Kütahya'nın sağlık turizmi açısından greken değeri alamadığını söyledi.
'3'ÜNCÜ ULUSLAR ARASI SAĞLIK TURİZMİ KONGERİSİ'NDE KÜTAHYA ANLATILACAK'
Çalıştaydaki en büyük amaçlarının Kütahya'nın marka şehir olması yolunda gereken ön hazırlıkları yapmaları ve 3-6 Aralık 2010 tarihinde İstanbul Grand Cevahir Otel'de gerçekleştirilecek 3'üncü Uluslar arası Sağlık Turizmi Kongerisi'nde Kütahya'daki çalıştayda edindikleri bilgileri orada paylaşmak olduğunu vurgulayan Türken, 3'üncü Uluslar arası Sağlık Turizmi Kongerisi'ne katılacak yerli ve yabancı katılmcılara Kütahya'nın sıcak su potansiyelini anlatcaklarını kaydetti.
'KÜTAHYA SICAK SU KAYNAKLARININ FARKINA VARMALI VE KENDİNİ BU KONUDA GELİŞTİRMELİ'
“Kamu Tüzel ve Sağlık Turizminde Kütahya Tek Yürek Çalıştayı”na konuşmacı olarak katılan Afyon Kocatepe Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Vural Kavuncu, dünya üzerindeki birçok devlertin sıcak su, SPA ve wellness alanında sıcak su kaynakları bakımından yeteri derecede zengin olmamalarına rağmen Türkiye'ye oranla çok çok geliştiklerini vurgulayarak, Türkiye'nin ve sıcak su bakımından zengin kaynaklara sahip olan Kütahya'nın gelişmesi için sıcak su turizminin geliştirilmesi gerektiğini ifade etti.
'SICAK SU TURİZMİNİN GELİŞMESİ İÇİN KÜTAHYA ÜSTÜNE DÜŞENİ YAPMALI'
Kavuncu, sağlık ve termal turizmin sıcak su kaynaklarının fazla olamasına rağmen Kütahya'da yeteri kadar gelişmediğine dikkat çekti. Kütahya'da sıcak su kaynaklarının yoğun olduğu yerlerin çokluğuna dikat çeken Kavuncu;' Bu yerlerin mutlaka değerlendirilmesi grekiyor. Sıcak su ömürü uzatmaz ancak insanın yaşamı boyunca sağlıklı ve mutlu olmasını sağlar. Dünya toplumlarıda bu sıcak suyunun faydalarının farkına vardıkarı için sıcak su, SPA ve wellness turizmini geliştirme yönünde önemli atılımlar gerçekleştirirken Kütahya'nın bu konuda kendini tam olarak gerçekleştiremediğini düşünüyorum'dedi.
'SICAK SU VE TERMAL TESİSLER, KÜTAHYA TURİZMİNİ CANLANDIRIR'
Kavuncu, Kütahya'nın termal suyu bakımından zengin bir yer olduğuna dikkat çekerek, var olan kaplıca tesislerinin düzenlenerek sağlık ve termal turizmi haline getirilmesi gerektiğini belirtti. Kaplıcaların sağlık ve termal turizmi haline gelmesi ile birlikte Kütahya'ya yerli ve yabancı turistlerin de geleceğini vurgulayan Kavuncu, turizm gelirleri sayesinde Kütahya'nın kalkınacağını böylece ifade etti.
Afyon Kocatepe Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Vural Kavuncu, konuşmasını şöyle sürdürdrü. Kütahya ve çevre illerinin kaplıca bakımından çok zengin iller olduğuna dikkat çekrek, kaplıca sistemin sağlık ve termal turizm sistemine dönüştürülerek Kütahya'nın ve çevre illerinin turizm açısından kalkınacağını vurguladı. Sıcak su kaynaklarının yurt dışında çok az olmasına rağmen Türkiye'ye oranla daha çok geliştirilerek termal ve sağlık turizmi açısından cazip hale getirildiğine dikkat çekti.
'İŞADAMLARI KÜTAHYA'NIN BU ZENGİNLİĞİNİN FARKINA VARMALI'
Kavuncu, Kütahya'da kaplıcaların sağlık ve termal turizmi haline getirilmesi için işadamlarının ve siyasilerinin bu amaç için gereken çalışmaları yapmaları gerektiğini belirterek konuşmasına şöyle devam etti:'' Özellikle Avrupa ülkerinede sıcak su kürleri ve banyoları bulunmaktadır. Yabancı ülkelerde SPA terimi çok sık kullanılıyor. Bu terim sudan gelen sağlık anlamına gelmektedir. Avrupa ülkeleri SPA merkezlerine çok önem vererek hastalarını cerahi müdahaleler dışında sıcak su kürleri ile de tedavi etmektedirler. Avrupa bu SPA sistemini sıcak su kaynaklarının yoğun olduğu yerlede kurarak hem sağlıklı olmayı hemde turist çekmeyi hedefliyor.
Türkiye'nin elinde daha çok sıcak su kaynakları olmasına rağmen maalesef biz bu kaynakları sağlığımız için değerlendiremiyoruz.''
Prof. Kavuncu, çalıştayda özellikle dünya devletlerinde sıcak su ve SPA turizminde ilerlemiş ülkelerden örnekler vererek, Kütahya'nın da bu bölgeleri kendine örnek alarak sıcak su açısından kakınabileceğini ifade etti.
'KÜTAHYA SICAK SU TURİZMİNDE GELİŞMEK İSTİYORSA ŞUNLAR YAPMALI'
Kütahya'nın sıcak su turizminde gelişmesi için belli başlı şartları yerine getirmesi gerektiğini belirten Kavuncu, öncelikle Kütahya'nın; güvenlik, ulaşım, alt yapı, çevre, yetişmiş personel, özürlülüler için düzenlemeler, sosyal ve kültürel etkinlikler ve son olarak Kütahya tanıtımının çok iyi bir şekilde yapılaması gerektiğini belirtti.
'ÇALIŞTAY BUGÜN SONA ERİYOR'
Kamu Tüzel ve Sağlık Turizminde Kütahya Tek Yürek Çalıştayı'nda bugün 9.00 -13.00 saatleri arasında 2'inci Oturum grup çalışması yapılacağı ve 14.00 -17.00 saatlerinde ise bir basın açıklamasıyla “Kamu Tüzel ve Sağlık Turizminde Kütahya Tek Yürek Çalıştayı” sona erecek.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com