Kütahya Lisesi

Kütahya Lisesi
İlimiz merkezinde faaliyet gösteren Kütahya Lisesi, önümüzdeki eğitim öğretim yılından itibaren "Anadolu Lisesi" olarak eğitim vermeye başlayacak.

İlimiz merkezinde faaliyet gösteren Kütahya Lisesi, önümüzdeki eğitim öğretim yılından itibaren 'Anadolu Lisesi' olarak eğitim vermeye başlayacak.

2009-2010 Eğitim Öğretim Yılı'nda sınavla 240 öğrenci alacak okul, 8 şubeden oluşacak. İlköğretimden ortaöğretime geçiş için yapılan Seviye Belirleme Sınavı (SBS) ile öğrenci alacak okul, bu yılki Ortaöğrenim Kurumları Öğrenci Yerleştirme Kılavuzunda da yer alacak.
Bu yıl 240 öğrenci alacak Kütahya Anadolu Lisesi'ni öğrencilerin tercih etmesi bekleniyor. Başarılı geçmişiyle bilinen lisenin, Anadolu Liseleri arasında da başarısıyla öne çıkacağı tahmin ediliyor.
Kılıçarslan Anadolu Lisesi, Ali Güral Anadolu Lisesi ve Fatih Anadolu Lisesi(TOKİ) ile birlikte Kütahya Anadolu Lisesi'nin de katılmasıyla il merkezinde anadolu lisesi olarak  hizmet veren okul sayısı dörte çıkmış oldu.

KÜTAHYA'NIN İLK LİSESİ
1884 yılında Mutasarrıf Tevfik Paşa zamanında yapımına başlanan okul, Kütahya'nın ilk lisesi. 1886 yılında Hacı Yusuf Bey başkanlığında kurulan bir komisyonla yapımına başlanan okul, üç yıl sonra Mutasarrıf Haşim Paşa'nın gayretiyle “Taş Mektep” olarak tamamlanıyor. 12 Ocak 1890 yılında Liva İdadisi olarak hizmete açılan okul, 1916 -1917 yıllarında Ziraat İdadisi adıyla, son sınıfı ziraat ve umumi şeklinde iki şube halinde Orta Mektep olarak hizmet vermiştir. Daha sonra yatılı teşkilatına kavuşmuştur. Savaş yıllarında öğrenime ara veren okul, I.Dünya Savaşı sırasında yapı olarak yararlanılmış, İstiklal Savaşı'nda Alay Komutanlığı ve Askeri Hastane olarak Türk Milletine hizmet vermiştir.
1922 – 1923 Öğretim Yılı'nda tekrar Sultani ( lise ) olarak açılmış, eğitim-öğretim hizmeti vermeye devam etmiştir. Cumhuriyetimizin ilanından sonra, Mustafa Kemal Atatürk, Kütahya'ya üçüncü kez geliş tarihi olan 24 Mart 1923'te Türk Eğitim Tarihi açısından önemli bir yeri olan “Öğretmenlere Hitabı”nı burada söylemiştir. 1923 – 1924 Öğretim Yılı'nda İptidai ( İlkokul ) kısmı kaldırılarak üç sınıflı hale getirilen okul, 1933 yılında liseye dönüşmüş ve üç ay sonra 4 Aralık 1933 de bir yangın felaketine uğrayıp ahşap kısmı tamamen yanmış ve bu yangında hiçbir evrak kurtarılamamıştır . 1937–1938 öğretim yılına kadar eğitim ve öğretime, Özel İdare Pansiyonu'nda ve Gazi Kemal İlkokulu'nda devam edilmiştir.
İmkansızlıklar yüzünden ancak beş yılda tamir edilen okulda 1937-1938 öğretim yılında eğitime yeniden başlanmıştır. 1960 yılında Belediye Binası'nın bodrum katında öğrenim görmüştür . Bunun üzerine Kütahya Eğitim Kurumları Yaptırma Derneği'nin gayretleri ve Kütahya Valisi Ertuğrul Süer'in çalışmaları sonucunda tamamlanan “Yeni Bina” , “ Taş Mektep”e bağlanmış, 16 Mart 1964'de Öğretmen Okulları'nın kuruluş yıldönümünde eğitim ve öğretime açılmıştır .

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com