"Kütahya model il olacak"

"Kütahya model il olacak"
Kütahya Valisi Kenan Çiftçi, KÜTSO Başkanı Nafi Güral'ında katıldığı toplantıda yaptığı konuşmada Kütahya'nın Merkez ve ilçeleri ile birlikte birçok konuda Türkiye genelinde model bir il olması için çalışmalar yaptıklarını belirterek, Benchmarking (kıy

Kütahya Valisi Kenan Çiftçi, KÜTSO Başkanı Nafi Güral'ında katıldığı toplantıda yaptığı konuşmada Kütahya'nın Merkez ve ilçeleri ile birlikte birçok konuda Türkiye genelinde model bir il olması için çalışmalar yaptıklarını belirterek, Benchmarking (kıyaslama) konusunda şu bilgileri verdi; 'Benchmarking, bir eğitim kurumunun başarısını yükseltmek için, başarılı performansa sahip başka eğitim kurumlarından, başarı tekniklerinin incelemesi, kendi teknikleri ile kıyaslaması ve bu kıyaslamadan elde ettiği bilgileri kendi eğitim kurumunda uygulaması” şeklinde konuştu.
'KÜTAHYA'NIN KALKINMASI İÇİN GEREKEN ÇALIŞMALARA BAŞLADIK'
Zafer Kalkınma Ajansı (ZEKA)Yönetim Kurulu toplantısı için Emet ilçesine giden Kütahya Valisi Kenan Çiftçi, Emet ve Hisarcık ilçelerinde görev yapan öğretmenler ve idarecilerle bir araya gelerek Kütahya ilçeleri ile birlikte eğitim açısından genel durumunun tespit edildiği, Türkiye genelinde ve iller arasında başarısını belirgin hale getirerek model bir il olmasını sağlamak amacıyla yapılacak çalışmaların yürütüldüğü Benchmarking çalışmaları hakkında çeşitli bilgiler verek Kütahya'nın bu konuda gelişmesi için Benchmarking konusunda gereken çalışmalara başlayacaklarını söyledi.

'BENCHMARKİNG (KIYASLAMA) İLE KALKINACAĞIZ'
Kütahya Valisi Kenan Çiftçi, Emet ve Hisarcık ilçelerinde görev yapan öğretmen ve idarecilerle bir araya gelerek il genelinde yürütülen Benchmarking çalışmaları hakkında bilgiler vererek, Kütahya'nın model bir il olması için önemli adımların başında Benchmarking modelinin geldiğini belirterek, bu konudaki çalışmalara ara vermeden başlayacaklarını ve bu çalışmlarla birlikte Kütahya'nın bu konuda gelişeceğine inandığını söyledi.

BENCHMARKİNG (KIYASLAMA) NEDİR?
Henüz dilimizde karşılığı tam olarak benimsenmemiş olsa da, benchmarking; örnek edinme, örnek alma ve en çok da 'kıyaslama' olarak Türkçeleştiriliyor. Örnek alınacak “referans noktası”nın belirlemesi anlamına gelen benchmarking, 'bir işletmenin rekabet gücünü yükseltmek için, başarılı performansa sahip başka işletmelerin, iş yapma tekniklerini incelemesi, kendi teknikleri ile kıyaslaması ve bu kıyaslamadan elde ettiği bilgileri kendi işletmesinde uygulaması' anlamına geliyor.
Benchmarking'i bir örnek ile vermek gerekirse; 'Neden kıyaslama? Çünkü standardın ne olduğunu bilmezseniz, kendinizi ölçemezsiniz. Müşteriniz 'Ortalama servis süreniz ne kadar?' diye sorduğu zaman '6 saat' diyebilirsiniz. Ama yalnızca kendi zamanlamanızı bilmeniz yeterli değildir. Bu ortalamanın piyasaya göre nerede olduğu hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Müşteri neden sizi tercih eder? Rakiplerinizden daha üstün ya da farklı olduğunuz için… Peki, ölçemediğiniz bir şeyin üstünlüğünü ya da farkını nasıl gösterebilirsiniz? Sektör genelinde ortalama servis süresi 5-7 saat arasındaysa siz ortalama sürede hizmet veren bir işletme sıfatında yer aldığınız anlamına gelir. Ama ya rakipleriniz 4 saatte servis veriyorsa, müşteri kimi tercih eder?' şeklinde kıyaslama teniğine dayanmaktadır.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com