Kütahya Pilot İl!..

Kütahya Pilot İl!..
Tarım ve Köyişleri Bakanlığının aralarında Kütahya'nında bulunduğu 16 pilot ilde başlattığı “Entegre ve Kontrollü Üretim Yönetimi” (EKÜY) Projesi kapsamında, ilaç kalıntısının önüne geçerek tarladan sofraya kadar güvenli ürünlerin teminin yap

Tarım ve Köyişleri Bakanlığının aralarında Kütahya'nında bulunduğu 16 pilot ilde başlattığı “Entegre ve Kontrollü Üretim Yönetimi” (EKÜY) Projesi kapsamında, ilaç kalıntısının önüne geçerek tarladan sofraya kadar güvenli ürünlerin teminin yapılabileceğini bildirildi.
Yaşanan ilaç kalıntısı sorununa son vermek ve güvenilir gıda üretimini yaygınlaştırmak amacıyla bakanlığın pilot olarak seçilen Kütahya, Adana, Afyonkarahisar, Mersin, Aydın, İzmir, Isparta, Manisa, Bursa, Balıkesir, Çanakkale, Denizli, Konya, Muğla, Antalya ve Hatay illerinde proje başlattığı ifade edildi.
Konu hakkında detaylı bilgi veren yetkililer; 'EKÜY kapsamında öncelikle narenciye çiftçisine üretici kayıt defteri verdik. Üreticiler bu deftere, hangi ağaca, ne zaman, ne kadar dozda ve hangi ilaç ve gübreyi kullandığını yazacak. Daha sonra ekiplerimiz, belli zamanlarda bahçelerden örnek alarak ürünlerde ilaç kalıntısı bulunup bulunmadığını analiz edecek. Analizler sonucunda, temiz çıkan bahçelere mavi bayrak dağıtacağız. Ayrıca mavi bayraklı bahçelerin ürünlerini barkodlayarak sertifikalandıracağız. Bu şekilde tarladan sofraya kadar gıda güvenliğini temin edeceğiz. Projeyle, Hatay'daki narenciye daha da değerlenerek marka haline gelecek.' şeklinde açıklamalarda bulundular.
Analizler sonucunda ilaç kalıntısı tespit edilen ürünlerin piyasaya sürülmesine izin verilmeyeceğini vurgulayan uzmanlar, vatandaşlara güvenli gıda temin etmeyi hedeflediklerini kaydettiler.
Proje kapsamında mavi bayraklı bahçelerle ilgili ihracatçı firmalara da bilgi verileceğinin altını çizen yetkililer, bu sayede pilot illerden daha fazla ürünün ihraç edilerek, ekonomiye katkı sağlanacağını savundular.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com