Kütahya Porselen, 2 Alman şirketine talip

Kütahya Porselen, 2 Alman şirketine talip
Kütahya Porselen A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Nafi Güral, şirket satın almaları konusunda Almanya'da 2 firmayla görüştüklerini belirterek, ''Görüştüğümüz firmalar bizim zamanında hayranlıkla izlediğimiz firmalar'' dedi.

Kütahya Porselen A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Nafi Güral, şirket satın almaları konusunda Almanya'da 2 firmayla görüştüklerini belirterek, ''Görüştüğümüz firmalar bizim zamanında hayranlıkla izlediğimiz firmalar'' dedi.
Kütahya Porselen kuruluşunun 40. yılı nedeniyle Kütahya'daki tesislerine düzenlenen basın turunda gazetecilerle bir araya gelen Nafi Güral, geçmişte ihtilaller ve ekonomik sıkıntıların meydana geldiğini dile getirerek, bu dönemlerde Türkiye'de devletleştirme de yaşadıklarını söyledi.
Güral, kendilerinin geçmişte yaşanan devletleştirme döneminde dahi yatırım yaptıklarını ifade ederek, ''Bizim şirketimize de geldiler. Bir taraftan devletleştirme yapılırken bir taraftan yatırım yapıyorduk. İhtilaller yaşadık, krizler yaşadık. 285 marklık bir yedek parçanın bulunamaması nedeniyle fabrika 23 gün çalışamadı. Biz bütün bu sıkıntılardan bugünlere geldiğimiz için bugünlerden hiç şikayet etmiyoruz'' dedi.
Kütahya Porselen'in sektöründe bütün dünyada ilgi odağı haline geldiğini vurgulayan Güral, özellikle gelişmekte olan ülkelerin firmalarının kendi firmalarını canlandırmak için Kütahya Porselen ile işbirliği yapmak istediğini dile getirdi.
Üretim dışında bir gelirlerinin ve beklentilerinin olmadığını anlatan Güral, ''Ticaret hayatımız boyunca arsadan bir lira dahi arsa rantımız olmadı. Tek bir lira faiz gelirimiz olmadı. Tek bir lira kira gelirimiz de olmadı. Çocuklarıma bırakacağım böyle gelirlerim yok. Bizim varımız yoğumuz her şeyimiz sanayi ve bu sanayi kuruluşları hem bünyemizi güçlendiriyor hem de bölgemize bir değer katıyor. Bugün çalışanlarımızın sayısı 3 bin civarında. Bu Kütahya için çok önemli bir istihdamdır'' diye konuştu.
Güral, şirketlerinin porselen üretimi alanında dünyanın sayılı kurumları arasında olduğunu ifade ederek, ''Komşularımızla iyi ilişkiler içinde olmamızın Türkiye'ye çok büyük faydası var. Bu nedenle, bu özellikleri yaratanlara teşekkür etmek istiyorum. Bugün Suriyeli rahatlıkla Türkiye'ye geliyor. Komşularımızla iyi olmamız onlarla ticaretimizi artıracaktır. Orada bize yeni iş fırsatları açılmış olacaktır'' dedi.
-''KALİTEMİZ İLE REKABETTE BAŞARILI OLMAYA ÇALIŞIYORUZ''-
Güral, kaliteleri ile rekabette başarılı olmaya çalıştıklarını vurgulayarak, tüketicinin kalite konusunda bilinçlenmesi gerektiğini kaydetti.
Türkiye'de standartların çok önemsenmediğini anlatan Güral, şunları ifade etti:
''Porselen ithalatı yapan firmalar var. Sanki sattıklarını kendileri üretiyormuş mesajı veriyorlar. Bu doğru değil. Ama bunun bir müeyyidesi yok. Müeyyidesi olmadığı için insanlar onun öyle olduğunu zannediyor. Ekonomi basınının çok önemli görevi olduğunu düşünüyorum. Bunlardan biri tüketiciyi bilinçlendirmek. Tüketiciye şunu söylemek lazım; 'Kalitesine güvenmediğin, garantisi olmayan ürünü alma', satıcılara ve üreticilere verilecek mesaj da şu olmalıdır; 'Eğer ayakta kalmak istiyorsanız satacağınız malın kalitesine güvenin. Evinizde çocuğunuza yedirmeyeceğiniz bir ürünü müşterinize yedirmeyin, evinizde kullanmayacağınız bir malı müşterinize satmayın'. Biz Laleli'de çok büyük bir darbe yedik. Ne kadar kötü ürün varsa bunları bavul ticareti için gelenlere sattık. Şimdi o pazarlar yok. Halbuki biz onlara doğru düzgün ürünler vermiş olsaydık o pazar artarak devam edecekti. İnsanlarımızın bu konuda çok hassas olması lazım. Hem üreticinin hem tüketicinin hem de satanın bu konularda hassas olması lazım.''
-ŞİRKET SATIN ALMALARI-
Yönettiği şirketlerin Türkiye'nin porselen ihracatının yaklaşık yüzde 35'ini gerçekleştirdiğini vurgulayan Güral, kazandıkları global tecrübe sayesinde birçok firmanın kendilerine satın alma ve işbirliği teklifi ile geldiğini anlattı.
Güral, zor durumdaki şirketleri satın almayı yanlış anlaşılmamak için tercih etmediklerini dile getirerek, ''Almanya'dan 2 firma ile görüşüyoruz. Ancak bilgi vermemiz mümkün değil. Aramızda gizlilik anlaşması yaptık. Ancak şunu söyleyebilirim görüştüğümüz firmalar bizim zamanında hayranlıkla izlediğimiz firmalar'' şeklinde konuştu.
-TURİZME 100 MİLYON DOLARLIK YATIRIM-
Uzun zamandır turizm sektöründe de yatırımları bulunduğunu ve bu yatırımlara devam edeceklerini dile getiren Güral, 2010 yılı içinde 100 milyon dolar tutarında bir yatırım yapacaklarını söyledi.
Güral, Afyon'da bir termal otel inşaatına başladıklarını ve Samsun'da da otel ve kongre merkezi projesini başlatmaya hazırlandıklarını dile getirerek, ''Afyon'daki tesisimiz termal bir tesis. Onu da yurt dışına yönelik olarak yaptık. Biliyorsunuz en önemli husus ulaşım. Kütahya-Afyon-Uşak ekseninin merkezine bir havaalanı yapılacak. Dolayısıyla Afyon'a yurt dışından direkt bağlantı olabilecek. Burası da çok önemli bir destinasyon olacak. Biz de orada güzel bir tesis, Avrupalı'nın mutlu olabileceği bir tesis hazırlamaya çalışıyoruz. Havaalanıyla birlikte bizim tesisimiz de biter diye düşünüyorum. Tesisi 2011 yılının Ramazan Bayramına yetiştirmek istiyoruz. Çünkü bayramlarda olağanüstü bir hareketlilik olur. Biz de otelimizi hem personel hem de fiziki yapı anlamında tespit etmiş oluruz diye düşünüyorum'' diye konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com