Kütahya Rahvan Atlı Spor Merkezi açıldı

Kütahya Rahvan Atlı Spor Merkezi açıldı
Rahvan at ve atlı cirit yarışları ile gösterilerinin yapılması amacıyla Kütahya'da belediye tarafından inşa edilen ve Geleneksel Spor Dalları Federasyonuna devredilen Rahvan Atlı Spor Merkezi'nin açıldı.

Rahvan at ve atlı cirit yarışları ile gösterilerinin yapılması amacıyla Kütahya'da belediye tarafından inşa edilen ve Geleneksel Spor Dalları Federasyonuna devredilen Rahvan Atlı Spor Merkezi'nin açıldı.
Kütahya-Tavşanlı kara yolunun 5. kilometresinde, Parmakören Mahallesi yakınında yaptırılan Rahvan Atlı Spor Merkezi'ndeki tören, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okurmasıyla başladı.
Atlı Cirit Milli Takımı'nın gösteri amaçlı yaptığı müsabakayla sona eren törene, Gençlik ve Spor Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Kocatepe, Geleneksel Spor Dalları Federasyonu Başkanı Fatih İstanbulluoğlu, Kütahya Belediye Başkanı Mustafa İça, daire müdürleri, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle vatandaşlar katıldı.
Osmanlı döneminde ülkenin iki önemli atlı spor merkezinden biri olan Kütahya'da Rahvan Atlı Spor Merkezinin faaliyete geçirilmesiyle Uşak, Bilecik, Afyonkarahisar gibi çevre illerin de ihtiyacının karşılanması hedefleniyor. Otistik çocukların tedavisine yönelik merkezin de bulunduğu 40 bin metre kare araziye kurulan kompleksteki pist, 650 metre uzunluğa sahip. Türkiye'nin en büyük rahvan at tesislerinden biri olduğu bildirilen komplekste, at barınağı, sosyal tesis ve koşu alanları da yer alıyor.
Burada rahvan at, cirit yarışları ve gösterileri düzenlenerek, Türklerin tarihten gelen ata sporlarından biniciliğin canlandırılması planlanıyor.
KÜTAHYA RAHVAN ATLI SPOR MERKEZİ, GELENEKSEL SPOR DALLARI FEDERASYONUNA DEVREDİLDİ
Gençlik ve Spor Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Kocatepe, 2012, 2016 ve 2020 olimpiyatlarında Türkiye'nin ilk 10'a girmesini sağlamak için 33 ilde olimpik sporcu yetiştirileceğini ve 6 bölgede olimpiyat hazırlık merkezleri oluşturulacağını bildirdi.
Kocatepe, Kütahya Belediyesi'nin yaptırdığı Rahvan Atlı Spor Merkezi'nin Geleneksel Spor Dalları Federasyonu'na devri için Belediye Encümen Salonunda düzenlenen törende yaptığı konuşmada, Kütahya'da spora verilen önemi uzun zamandır takip ettiklerini söyledi.
Bazı illerde Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü (GSGM) ile belediyeler arasında sıkıntılar yaşandığına dikkati çeken Kocatepe, Kütahya'da Türk sporunun önünü açacak güzel tesisler inşa edilmesi ve alt yapıya önem verilmesinden memnuniyet duyduklarını belirtti.
Kocatepe, Türkiye adına yarışan sporcuların olimpiyatlarda daha iyi dereceler elde etmesi için önemli projeler hazırladıklarını dile getirerek, şöyle konuştu:
''2012, 2016 ve 2020 olimpiyatlarında Türkiye'nin ilk 10'a girmesini sağlamak için 33 ilde olimpik sporcu yetiştireceğiz ve 6 bölgede olimpiyat hazırlık merkezleri oluşturacağız. 33 ilden her birine birer ikişer branş vereceğiz, antrenörleri seçeceğiz. Buraya gelecek sporculara 500-600 lira aylık vereceğiz. Ancak sporcuların günde asgari 4 saat çalışması zorunlu olacak.
Kütahya Belediyesi, Belediye Sosyal Tesislerinde spora yönelik güzel birimler oluşturmuş. Bunlardan birini olimpik sporcu yetiştirmek amacıyla kullanacağız. Önümüzdeki günlerde gelerek onun açılışını yapacağız.''
Her ay yaklaşık 1000 sporcuya 450'şer lira maaş verdiklerini vurgulayan Kocatepe, amaçlarının sadece olimpiyatlarda altın madalya kazanmak olmadığını, bu çalışmalarla sağlıklı nesiller yetişeceğini kaydetti.
Kocatepe, GSGM'nin tesis yapımı için yerel idarelere aktarabileceği 19 milyon lira kaynağı bulunduğunu bildirerek, ''GSGM, tesisleri tek başına yapacak imkanlara sahip değildir. 3'te birini belediyeler, 3'te birini İl Özel İdareleri versin, 3'te birini biz karşılayalım'' dedi.
-''AT, AVRAT VE SİLAH'' KÜLTÜRÜ-
Türkler'de ''at, avrat ve silah'' kültürünün önemli yer tuttuğunu ifade eden Kocatepe, Osmanlı askerlerine savaş eğitiminin atlı ciritle verildiğini hatırlattı.
Kocatepe, atlı cirit kültürünü sadece Türkiye sınırlarında değil, Osmanlı'nın hakim olduğu topraklarda yaşatmaya çalıştıklarına işaret ederek, ''Osmanlı'nın yaşadığı 3 kıtada atlı cirit sporunu yaygınlaştıracağız. Macaristan, Almanya ve Kazakistan'da çalışmalarımız var. Bu sporun merkezinin Kütahya olduğu bilinciyle hareket ediyoruz'' diye konuştu.
Geleneksel Spor Dalları Federasyonu Başkanı Fatih İstanbulluoğlu da Rahvan Atlı Spor Merkezi'nin devriyle ilk kez federasyona ait bir tesis kazandıklarını anlatarak, Kütahya Belediye Başkanı Mustafa İça'ya teşekkür etti.
Konuşmaların ardından Gençlik ve Spor Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Kocatepe, Belediye Başkanı Mustafa İça ile Geleneksel Spor Dalları Federasyonu Başkanı Fatih İstanbulluoğlu tarafından Kütahya-Tavşanlı karayolunun 5. kilometresindeki Rahvan Atlı Spor Merkezi'nin belediyeden federasyona devri amacıyla protokol imzalandı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com