"Kütahya, ressamlara nesiller boyu ilham verecek bir şehir"

"Kütahya, ressamlara nesiller boyu ilham verecek bir şehir"
(DPÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölüm Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen Resim Çalıştayı, yapılan açılış konuşmaları ve sponsorlara plaket verme töreniyle başladı.

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölüm Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen Resim Çalıştayı, yapılan açılış konuşmaları ve sponsorlara plaket verme töreniyle başladı.
Resim Çalıştayı açılışında konuşan Resim Bölüm Başkanı Doç.Dr.Lale Altınkurt, “30 Nisan - 04 Mayıs 2012 tarihleri arasında gerçekleşecek olan Dumlupınar Üniversitesi Resim Çalıştayı ile akademik ve sanatsal deneyimleri paylaşmak, fakülteler arası işbirliği yapmak, öğrencilerin sanatsal deneyimlerine katkıda bulunmak ve gelecek üniversitemizde oluşturulacak olan müzemize eserler kazandırmak” olduğunu söyledi ve çalıştayın başarılı geçmişi temennisinde bulundu.
Katılımcılar adına konuşan Prof.Dr. Ramiz Aydın da çalıştayın çok önemli olduğunu belirterek, şunları söyledi: “Şu açıdan önemli bilgi okuyarak öğrenilebiliyor ama yetenek gerektiren çalışmalar muhakkak yaşanmalı, görülmeli, duyulmalı.”
Dekan Yardımcısı Yrd.Doç.Dr. Mahmut Ayhan ise şunları söyledi:” Bugün ulusal bir etkinlik olarak resim bölümünün hazırladığı çalıştayı başlatıyoruz. Daha öncede diğer bölümlerimizin etkinliklerini hep birlikte izledik. Bunlar ulusal çapta etkinlerdi. Nerden nereye geldik diye baktığımız zaman Kütahya bozkırlarında bir kır çiçeği gibi açılan Güzel Sanatlar Fakültesi büyüdü, gelişti artık önümüzdeki yıllarda uluslararası etkinlikleri yapacak güce ulaştı”
Çalıştayın başarılı geçmesi temennisinde bulunan Rektör Yardımcısı Prof.Dr.Kaan Erarslan, ressamların, akılımızdan geçenleri, zihnimizden geçenleri ve duygularımızı tuvale aktarmak için becerilerini kullanan ve bu yönüyle de zor bir görevi de ifa eden insanlar olarak niteleyerek, şunları söyledi:”Biliyoruz ki çalıştaylar hem öğrenci olan hem öğretici olanlar için bilgilerin, becerilerin, deneyimlerin paylaşıldığı ortamlardır. Bu manada bu beş günlük çalışmanın çok verimli olmasını diliyoruz” dedi ve “Güzel ve kalıcı izler bırakan bir organizasyon” olur temennisiyle sözlerini tamamladı.
Açılışta bir konuşma yapan Vali Kenan Çiftçi, “Ressamlık, resmedebilmek, resmi, günü anlatabilmek ve günü geleceğe taşıyabilmek hepsi hakikaten muhteşem içten gelen ruh yansımalarının sizin fırçanıza inmesi oradan da resme yansıması” dedi.

"DPÜ ULUSLARARASI BİR ÜNİVERSİTE"
Vali Kenan Çiftçi, “Artık üniversitemiz geçenlerde bir anlaşmasına da şahit oldum uluslararası bir üniversite. Artık bütün yapacağı iş ve işlemlerde dünyaya açılan ve dünyada ben de varım diyen bir üniversite. Çok şanslı bir üniversite.Sizler de çok şanslı eğitmenler ve öğrencilersiniz. Kütahya tabii güzellikleri bakımından, tarihsel özellikleri bakımından, tarihi yapıları bakımından ressamların bir ömür boyu değil nesiller boyu kendilerine ilham verecekleri eserlerin var olduğu bir il o yüzden sizler de çok şanslısınız” şeklinde konuştu.
Açılış töreni sonrası Rektör Prof.Dr. Ahmet Karaaslan, çalıştaya sponsorlarıne plaketlerini takdim etti. Kütahya Valisi Kenan Çiftçi, Rektör Prof.Dr.Ahmet Karaaslan, çalıştaya katılan misafir akademisyen ve sanatçılar ile çalıştayı gerçekleştiren akademisyenler birlikte anı fotoğrafı çektirdi. Çalıştay 4 Mayıs’a kadar değişik etkinliklerle devam edecek.
Dumlupınar Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Çalıştayı’na Anadolu Üniversitesi, Ankara Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, Işık Üniversitesi, Marmara Üniversitesi, Mersin Üniversitesi, Selçuk Üniversitesi, Yeni Yüzyıl Üniversitesi ve Okan Üniversitesi gibi çeşitli üniversitelerde görev yapan sanatçı ve akademisyenler katıldığı belirtildi.(ERK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com