Kütahya Seyitömer Termik Santrali'ndeki olaylar

Kütahya Seyitömer Termik Santralindeki olaylar
Kütahya Valisi Yılmaz: "Firmanın bize verdiği ve İŞKUR'a ilettiği kadarıyla şu an itibariyle işten çıkarma yok. İşten çıkarma varsa bile bunun yolu kavga, anarşi ve terör değildir. Bunun çözüm yolu hukuk yollarıdır"

KÜTAHYA (AA) - Kütahya Valisi Şerif Yılmaz, Seyitömer Termik Santrali'nden işçi çıkarıldığı gerekçesiyle meydana gelen olaylara ilişkin, "Firmanın bize verdiği ve İŞKUR'a ilettiği kadarıyla şu an itibariyle işten çıkarma yok. İşten çıkarma varsa bile bunun yolu kavga, anarşi ve terör değildir. Bunun çözüm yolu hukuk yollarıdır" dedi.

Yılmaz, Valilik Toplantı Salonu'nda yaptığı açıklamada, yapılanların kabul edilebilir bir şey olmadığını, olayları çıkaranların kanun önünde hesap vereceğini söyledi.

Santralin 2013 yılında özelleştiğini anlatan Yılmaz, şöyle konuştu:

"17 Nisan itibariyle bir takım nahoş olaylar meydana gelmiştir ancak bugün itibariyle gerek işveren, gerek sendika temsilcilerimiz gerekse belde temsilcilerimiz, belde belediye başkanımız, il belediye başkanımız, ticaret odasından başkan vekilimiz ve o bölgedeki muhtarlarımızla yapılan görüşme neticesinde bugün itibariyle çok şükür bir şeyimiz kalmadı. Bu işin tasvip edilen hiçbir tarafı yoktur. Çalışma şartları ile ilgili ve eğer varsa işten çıkarma ile ilgili ki şu an itibariyle yok. Firmanın bize verdiği ve İŞKUR'a ilettiği kadarıyla şu an itibariyle işten çıkarma yok. İşten çıkarma varsa bile bunun yolu kavga, anarşi ve terör değildir. Bunun çözüm yolu hukuk yollarıdır. Hukuk yollarına müracaat edilip bunun çözülmesi gerekir."

"Yanlış yapanlar varsa hukuk önünde herkes hesap verir" diyen Vali Yılmaz, şöyle devam etti:

"Türkiye Cumhuriyeti devleti başta Anayasa olmak üzere kanunlarla ve yönetmeliklerle yönetilen ve buna herkesin uyması gereken, gerek kamu olarak bizim, gerek özel sektörün gerekse çalışanın her türlü hak ve hukukunu koruyacak olan devlet mekanizmaları vardır. Bu mekanizmalara müracaat edilmesi gerekir. Bunun dışında yapılan her türlü hareket kim tarafından yapılırsa yapılsın yanlıştır. Bu yanlışın da muhakkak ki bir hukuk devletinde hesabı herkes verir. Kim yanlış yapmışsa bunun hesabını vermek zorundadır."

 

-"Dedikodulara itibar etmeyin"

 

Yılmaz, vatandaşların kasıtlı olarak çıkarılan dedikodulara itibar etmemesini gerektiğini vurguladı.

Vatandaşların dedikodular üzerine hareket etmemesi gerektiğine değinen Yılmaz, şunları bildirdi:

"Duydukları bir şeyi yetkili ve resmi ağızların dışında itibar etmemelerini özellikle rica ediyorum. Çünkü bu süre içerisinde gördük ki bazı kişilerin ve provokatörler de dahil olmak üzere bunlara itibar etmemesi lazım. Onlarla ilgili yasal işlem yapılmıştır. Vatandaşlarımız bu konuda müsterih olsun. Özellikle Kütahya gibi huzurun ve sükunun devamlı önde olduğu bir ilde bu şekildeki nahoş olayların olması hiçbir şekilde Kütahya’ya fayda getirmez. Zarardan başka hiçbir faydası olmaz."

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com