Kütahya Sınıfta Kaldı!..

Kütahya Sınıfta Kaldı!..
Türkiye'nin en yaşanılır ve en güvenilir kentleri belli oldu. Aylık iş ve ekonomi dergisi CNBC-e Business'in, Türkiye'nin en yaşanabilir kentleri araştırmasında Ankara birinci olurken, Eskişehir ikinci oldu. Kütahya ise Türkiye'nin en yaşanılır ve

Türkiye'nin en yaşanılır ve en güvenilir kentleri belli oldu. Aylık iş ve ekonomi dergisi CNBC-e Business'in, Türkiye'nin en yaşanabilir kentleri araştırmasında Ankara birinci olurken, Eskişehir ikinci oldu. Kütahya ise Türkiye'nin en yaşanılır ve en güvenilir kentleri arasında ancak 30'uncu sırada yer alabildi.
'KÜTAHYA; EKONOMİ, GÜVENLİK VE SANATTA GERİLİYOR'
Türkiye'nin en yaşanılır kentleri araştırmasında genel sıralamada 30'uncu olan Kütahya, 6 ana kategori içerisinde bulunan eğitimde 36'ncı, ekonomide 39'uncu sırada yer alırken, sağlıkta 31'inci, sanatda 34'uncu, güvenlikde (zemin güvenliği ve suç istatistikleri itibariyle) 55'inci ve kent hayatında ise 9'uncu sırada olduğu açıklandı.
Kütahya'nın sürekli geliştiği, yaşanılır ve güvenilir bir kent olduğu siyasi gruplar tartafından dile getiriliyordu ancak; aylık iş ve ekonomi dergisi CNBC-e Business, Türkiye'nin en yaşanabilir kentleri araştırmasında Kütahya 30'uncu sırada yer alırken, Isparta büyük bir başarı sergileyerek 3'üncü sırada yer almayı başardı.
Listenin ilk sırasında yer alan Ankara, yetişkin başına düşen otomobil sayısı ve yetişkin nüfus içindeki üniversite mezunu oranında da yine ilk sırayı alırken, kişi başına düşen konut sayısında ve kişi başına düşen banka mevzuatında ise ikinci, ilköğretimdeki öğretmen yeterliliğinde ise 68'inci sırada yer aldığı belirtildi.
'ESKİŞEHİR YİNE 2. SIRADA'
“Türkiye'nin En Yaşanılır Kentleri” genel sıralamasında ikinci olan Eskişehir ise 6 ana sektör içerisindeki eğitim, sağlık ve sanat'da 4'üncü, ekonomide 9'uncu, güvenlikde 18'inci ve kent hayatında ise 24'üncü sırada yer aldı.
Türkiye'nin üniversite ve sanat kenti durumunda da olan Eskişehir, alt sektörlerde yer alan tiyatro seyircisinin ve sinema koltuk kapasitesinin nüfusa oranında da ilk sırada, üniversite mezunu oranında ikinci, okur yazar oranında ise üçüncü oldu. Ayrıca kişi başına düşen doktor ve hastane yatağı sayısında ve kişi başına düşen mevduat miktarında beşinci olan Eskişehir'in anaokullarında ise öğretmen sıkıntısı mevcut.
3. SIRADAKİ ISPARTA'NIN DURUMU
2008 yılındaki aynı araştırmada, genel sıralamada 7'inci sırada bulunan Isparta, geçen yıla ait sıralamada 3'üncü sıraya yerleşti. Gül diyarı Isparta'nın en büyük refah göstergesi sağlık alanındaki kıskandıran performansı. Ana sektör olarak sağlıkda birinci sırada yer alan Isparta, alt sektörlerde yer alan kişi başına düşen doktor ve hastane yatağı sayısında ikinci sıraya yerleşti. Yine Isparta, ana sektörlerden eğitimde 3'üncü, sanat da 9'uncu, ekonomide 20'inci, kent hayatında 23'üncü ve güvenlikde de 68'inci sırada yer aldı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com