“Kütahya tarihte önemini hiç kaybetmemiş”

“Kütahya tarihte önemini hiç kaybetmemiş”
Kütahya İlinden Yetişenler Derneği (KİYD) İstanbul Şubesinin her ay düzenlediği ''Kültür Sohbetleri'' kapsamında Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Türk Din Musikisi Bölümü öğretim üyesi ve neyzen Yrd. Doç. Dr. Mehmet Nuri Uygun, ''Kütahya folk

Kütahya İlinden Yetişenler Derneği (KİYD) İstanbul Şubesinin her ay düzenlediği ''Kültür Sohbetleri'' kapsamında Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Türk Din Musikisi Bölümü öğretim üyesi ve neyzen Yrd. Doç. Dr. Mehmet Nuri Uygun, ''Kütahya folkloru, tasavvuf musikisi ve Mevlevilik'' konusunda sunum yaptı.

KİYD İstanbul Şubesinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Yrd. Doç. Dr. Uygun, Fatih'teki dernek binasında düzenlenen sohbette, babasının Karagöz Paşa Camisinde imamlık yapıp Mevlevihaneden emekli olduğunu, kendisinin ise ressam Ahmet Yakupoğlu ve Gültekin Oransay'dan dersler aldığını bildirdi.
Kütahya'nın Selçuklular döneminde Hazer Dinari tarafından fethedildiğini ve fetihten hemen sonra kaleye, Kale-i Bala Camisi ve tam karşısına Hıdırlık Mescidinin yapıldığını anımsatan Uygun, günümüzde bu caminin bakıma muhtaç olduğunu ifade etti.
Uygun, Osmanlı'daki vergi sisteminin, Kütahya'nın başkenti olduğu Germiyanoğlu Beyliği'nin vergi sistemi örnek alınıp oluştuğunu belirterek, şunları kaydetti:
''Osmanlı'da saray yokken Germiyan'da saray var. Bu da gösteriyor ki, tarih boyu Kütahya hiç önemini kaybetmemiş. Kütahyamız ile ne kadar övünsek azdır. Devletlere yön vermiş bir beyliktir. Kütahya insanı dost canlısı, misafirperver, şefkatli, merhametlidir. Bazı çalkantılı dönemlerde Kütahya'da üzücü hadiseler olmamıştır. Kütahya huzurlu bir şehirdir. Selçuklular döneminde ana Mevlevihane Konya'da, buradan sonra Afyonkarahisar, Kütahya ve Manisa'ya da Mevlevihane kurulmuştur. Kütahya'daki Dönenler Camisi ifadesi yanlış olarak kullanılmaktadır. Burası bir Mevlevihanedir. Yenikapı Mevlevihanesinin şeyhi Ebubekir Dede Kütahyalı olup, Kütahya'dan buraya Mevlevihane şeyhi olarak tayin edilmiştir.''
Sultan Veled'e ait, ''Kütahya'da bir ay kalana ne mutlu. İki ay kalacak olursanız daha fazla müstefit ve münfeyiz olursunuz. Kütahya kusursuz bir güzeldir. Böyle kusursuz güzele zeval olur mu? Ya Rab, bu memlekete kaza- bela verme. Cennet, Kütahya'nın ya altındadır ya üstünde. Feda olsun Lahor, Keşmir, Tebriz; Kütahya'ya'' sözünü hatırlatan Uygun, ney dinletisi sunarak programını tamamladı.
Kültür Sohbetleri etkinliğinin mart ayı programının, 19 Martta Boğaziçi Üniversitesi Tarih Bölümü öğrencisi Ergun Bakar ve Kadir Has Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencisi Bünyamin Uzuncan tarafından ''Çanakkale Savaşları, 18 Mart Çanakkale Zaferi ve İstiklal Marşımız'' konulu sunumla gerçekleştirileceği duyuruldu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com