"Kütahya Turizm İçin Cazibe Merkezi Haline Gelebilir"

"Kütahya Turizm İçin Cazibe Merkezi Haline Gelebilir"
Kütahya İl Kültür ve Turizm Müdürü Zülkarni Yeldemez Turizm Haftası ile ilgili yaptığı açıklamada Kütahya'da turizm bilincini geliştirmek, canlandırmak ve Kütahya halkının turizm hareketlerine katlımını sağlamk amacıyla Türkiye genelinde 15-22 Nisan tar

Kütahya İl Kültür ve Turizm Müdürü Zülkarni Yeldemez Turizm Haftası ile ilgili yaptığı açıklamada Kütahya'da turizm bilincini geliştirmek, canlandırmak ve Kütahya halkının turizm hareketlerine katlımını sağlamk amacıyla Türkiye genelinde 15-22 Nisan tarihlari arasında Turizm Haftası olarak kutladıklarını belirterek, Kütahyalıları Turizm Haftasına destek vermeleri gerektiğini ifade etti.
Kütahya İl Kültür ve Turizm Müdürü Zülkarni Yeldemez Turizm Haftası ile ilgili yaptığı açıklamada Kütahya'da turizm bilincini geliştirmek, canlandırmak ve Kütahya halkının turizm hareketlerine katlımını sağlamk amacıyla Türkiye genelinde 15-22 Nisan tarihlari arasında Turizm Haftası olarak kutladıklarını belirterek, Kütahyalıları Turizm Haftasına destek vermeleri gerektiğini ifade etti. Dünyadaki en hızlı gelişen sektörlerden biri olan turizm sektörünün ekonominin can simidi olduğunu belirten Yeldemez, turizmin daha az sürede daha çok istihdam sağladığını vurguladı.
Turizm sektörünün günümüz koşullarında ülke kalkınmasının vazgeçilmez unsurlarından biri haline geldiğini söyleyen Yeldemez, Türkiye'nin ithalata bağımlılığı en az olan ve yakaladığı denge politikası ile turizm sektöründe güvenilir bir ülke konumuna oturduğunu vurguladı.
Türk insanın sıcakkanlı oluşlarının türistler üzerinde olumlu bir etki bıraktığını belirten Yeldemez konuşmasını şöyle sürdürdü:
'Türkiyemiz ve Kütahyamız tarihi değerleriyle, kültürel zenginlikleriyle, doğal güzelleikleriyle ve yabancıların gözünde en önemlisi olan misafirperverlikleri ile turizm dünyasının parlayn yıldızı haline gelen bir ülekedir. Bu nedenle ülkemiz gerek turist sayısı gerekse turizm gelirleri açısından dünyadaki ilk on ülke arasında yer almaktadır. 2009 yılında yaşan ekonomik krize rağmen bile Türkiye'de türist sayısı artmıştır.'
Kütahya ilinin tarihi, doğal güzellikleri, yer altı ve yer üstü kaynaklları, termal turizm merkezleri, geleneksel el sanatları ve kültürel değerleri ile turizm açısından çok önemli bir konuma sahip olduğunu ifade eden Yeldemez, bu değerlerle Kütahya'nın cazine merkezi haline gelebileceğine vugu yaptı.
Kütahya'nın birçok medeniyete ev sahipliği yaptığını ifade eden Yeldemez konuşmasına şöyle devam etti:
'Kütahya 7000 yıllık tarihi ve geçmişi ile birçok medeniye ev sahipliği yapmış tarih, kültür, sanat, termal ve doğa kentidir. Frigya vadileri, aizanoi antik kenti, kalesi, tarihi konakları, Selçuklu, Germiyan ve Osmanlı dönemindeki eserleri ile bair açık hava müzesi niteliğindedir. Çini ve porselenin başkenti olan Kütahya aynı zamanda ünllü seyyahlarıda konu eden bir kenttir.'
Kütahya'nın yedi termal turizm merkezi ile Türkiye'de en fazla termal kaynaklara sahip tek il olduğunu belirten Yeldemez, aynız zamanda Kütahya'da turizm işletme belgeli otel sayısının 4'ten 7'ye yükseldiğine dikkat çektti.
Kütahya'da tursit sayısının giderek arttığına vurgu yapan Yeldemez, 2008 yılında turizm işletmeli belgeli otellerde 64,014 olduğunu bu sayının 2009 yılında ise 92.713 bin kişiye ulaştığına vurgu yaptı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com