Kütahya Türkçe Olimpiyatlarına hazırlanıyor

Kütahya Türkçe Olimpiyatlarına  hazırlanıyor
Bu yıl 10’ncusu gerçekleştirilen Uluslararası Türkçe Olimpiyatları’na Kütahya ilk kez ev sahipliği yapmanın heyecanını yaşıyor. Olimpiyat şenlikleri kapsamında 24 ülkeden 70 öğrenci,2 Haziran Cumartesi akşamı Dumlupınar Stadı’nda on binlerce kişiye coşku
Türkçe’nin çocuklarını ilk kez şehirlerinde ağırlamaya hazırlanan Kütahyalılar il merkezinin yanı sıra, Altıntaş’tan Şaphane’ye kadar olimpiyat heyecanını canlı yaşamaya hazırlanıyor.
Kütahya’da icra edilecek büyük gün için Kütahya Eğitim Gönüllüleri Derneği KEGDER tarafından oluşturulan olimpiyat tertip komitesi çalışmalarını tamamlandı. Tertip Komitesi Başkanın Mustafa Öner, Kütahya’da ilki gerçekleştirilecek olan Türkçe Olimpiyatları etkinliğine 24 ülkeden 70 öğrencinin katılacağını söyleyerek şöyle konuştu:
"Anadolu’nun güzelliklerini ve Türk milletinin taşıdığı güzel özellikleri dünyaya açmak tabiki Türkçemizin dünyada daha fazla konuşulmasıyla mümkün olacaktır. Bu çerçevede dünyanın dört bir yanında Türkçeyi öğretmek ve milletimizin özelliklerini anlatmak için giden öğretmenlerimiz yıllardır gurur duyacağımız önemli işler yapmaktadırlar. Bu yıl 135 ülkeden bin 500'e yakın öğrenci Türkçe Olimpiyatlarında yer alacak. Olimpiyatlarımızın Kütahya ayağının ilimizin tanıtımına da önemli katkı sağlayacağını düşünüyorum."
Kütahya’nın birçok medeniyete ev sahipliği yaptığını, bugün ise samimi Anadolu insanı ve Türkçenin evlatlarının ‘İnsanlı ele ele’ mesajı ile buluşmasına ev sahipliği yaptığını belirterek şunları kaydetti: "Ümit ediyoruz ki etkinlik bayram havasında geçecek ve birlik beraberlik ruhunu yaşatacaktır.Tüm halkımızı bu coşkuyu paylaşmaya davet ediyoruz."
Öte yandan, Türkiye’nin tamamını saran heyecan Kütahya’da da olanca güzelliğiyle yaşanmaya başlandı. Yaşlısıyla genciyle 7’den 70’e bu güzel günü bekleyen Kütahyalılar organizasyonu değerlendirdi.
 
"KÜTAHYALILAR KARLI ÇIKACAK"
24 Ülkeden 70 öğrencinin katılacağı Türkçe Olimpiyatları Kütahya İl Etkinlikerinin Kütahya'nın tanıtımı adına büyük bir katkı sağlayacağına dikkat çeken Kütahya Valisi Kenan Çiftçi; "Olimpiyatların bir ayağının Kütahya'da olmasından çok mutlu olduğu belirtmek istiyorum.Bu organizasyondan Kütahya karlı çıkacaktır. İlimiz 135 ülkeden gelen öğrencilere kucağını açacak ve Kütahya’yı tanıtacaktır. Biz dünya insanına kardeşlerimiz olarak bakıyoruz. Kardeşlerimizin de Kütahya'ya gelmesinden büyük haz duyuyoruz. ‘Hoş gelir sefa gelirler’. Herkesin hissiyatı, hissettikleri, düşüncelerle ve kelimelerle ifade edilemez diye düşünüyorum. Ben emeği geçen bütün öğretmenlerimize, bu işin mimarlarına en baştakinden en sondakine canı gönülden teşekkür ediyorum. Yolunuz ve bahtınız açık olsun" dedi.
 
"KENDİMİZİ EVİMİZDE HİSSEDİYORUZ"
10 yıldır aralıksız devam eden Türkçe Olimpiyatlarının yurt içi ve yurt dışındaki prestijini hatırlatan Belediye Başkanı Mustafa İça, özellikle yurt dışı ziyaretlerine kendisini adeta evinde hissediğini vurgulayarak şöyle konuştu:
"Geçen yıl Afyonkarahisar'da düzenlenen etkinlikler olumsuz hava şartlarına rağmen insanların bir araya gelip oluşturduğu sıcaklıkla icra edildi. Afyonkarahisar’da zamanın nasıl geçtiğini anlayamadık. Kütahya'da da böyle bir etkinliğe ev sahipliği yapılmasından mutluluk duyuyorum. Biz de misafirlerimizi en güzel duygularla ağırlamak isteriz. Türkçemiz dünya dili olması anlamında 130 ülkede konuşulur hale geldi. Kültürümüz oralarda biliniyor. 1960'lı, 1970'li yıllarda ikinci sınıf vatandaş gibi Avrupa ülkelerinde bunun ezikliğini çekiyorduk. Ülkemizin kazandığı ekonomik gelişme, ivme ve Türkçenin dünya dili olarak 130 ülkede kabul edilmesiyle yurt dışında daha güçlü ve daha onurluyuz. Yurt dışına gittiğimizde kendimizi evimizde hissediyoruz."
 
"BAŞARININ DİLİNİ KONUŞMAK GÜZEL"
Kütahya Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Sadık Ölçen, Türk Tarihi; her geçen yıl biraz daha büyüyen ve artık kendini de aşan bir organizasyon haline geldiğini belirterek şunları kaydetti: "Türk Tarihi; her geçen yıl biraz daha büyüyen ve artık kendini de aşan, Türkçe Olimpiyatları’nın önemine mutlaka özel bir vurgu yapacaktır. Sosyal, kültürel meselelerde farklı düşünceye sahip olunsa da, bu ‘gönüllülük hareketi’ üzerine Türk Milleti ittifak etmiş, müşterek bir noktada buluşmuştur. Barışın dilini konuşmak ne güzel. Kütahya’nın hissedar olması ne anlamlıdır."
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com