''Kütahya Türkülerinin Babası''na hemşehrilerinden vefa

''Kütahya Türkülerinin Babası''na hemşehrilerinden vefa
''Kütahya'nın Pınarları'', ''Elif Dedim Be Dedim'' gibi Ege yöresinin sevilen türkülerini derleyerek Türk Halk Müziğine kazandıran ve 26 yıl önce vefat eden Hisarlı Ahmet'in heykeli, Kütahya kent merkezinde bir kavşağa dikildi.

''Kütahya'nın Pınarları'', ''Elif Dedim Be Dedim'' gibi Ege yöresinin sevilen türkülerini derleyerek Türk Halk Müziğine kazandıran ve 26 yıl önce vefat eden Hisarlı Ahmet'in heykeli, Kütahya kent merkezinde bir kavşağa dikildi.

KÜTAHYA - Kütahya Valiliği'nin, Hisarlı Ahmet'in anısını yaşatmak amacıyla heykeltıraş Mustafa Kemal Altınsoy'a yaptırdığı heykel, Zafer Meydanı'ndaki Azerbaycan Parkı yanında bulunan kavşakta yapılan kaideye monte edildi.
Hisarlı Ahmet'in saz sanatçısı oğlu Mustafa Hisarlı, bu jestinden dolayı Kütahya Valisi Şükrü Kocatepe'yi makamında ziyaret etti.
Kocatepe, kabulünde yaptığı konuşmada, Hisarlı Ahmet'in sevilen Ege türkülerini Kütahya bölgesinden derleyerek Türk Halk Müziğine önemli katkılar sağladığını söyledi.
Bu katkıların gelecek nesillere aktarılması ve Hisarlı Ahmet'in bölge için öneminin nişanesi olarak yaptırılan heykelin kent merkezinde bulunan kavşağa dikildiğini anlatan Kocatepe, Hisarlı ailesine Türk müziğine desteklerinden dolayı teşekkür etti.
Mustafa Hisarlı da babasının heykelinin kavşağa konulmasından duyduğu sevinci ifade ederek, babası için Kütahya'da yapılan her türlü faaliyette duygulandığını ve mutlu olduğunu bildirdi.
-HİSARLI AHMET-
Kütahya'nın Kale-i Bala denilen Yukarı Hisar semtinde 1908 yılında doğan, çocukluğunda sesinin gürlüğü ve güzelliğiyle dikkati çeken Hisarlı Ahmet, babasının engellemelerine karşı türkülere olan tutkusundan hiçbir zaman vazgeçmedi.
Delikanlılığında gençlerin evlerde toplanarak eğlendikleri ve sohbet ettikleri gezeklerde üç telli bağlama çalmaya başlayan Hisarlı Ahmet, müzikle uğraşmanın gençleri haylazlığa iteceği düşünülen o yıllarda babasından gizli satın aldığı bağlamayı çalmayı öğrendi.
Askerlik çağına geldiğinde birliğine bağlamasıyla teslim olan Hisarlı Ahmet, burada klarnet çalmayı ve okuma yazmayı da öğrendi. Askerlik dönüşü babasının vefatıyla ailesinin geçimini üstlenen Hisarlı Ahmet, Kütahya'da açtığı kahvehanesinde üç telli bağlamasıyla çaldığı türkülerle tanındı.
Kahvehanesi, Aşık Veysel, Aşık Davut Sulari gibi gezginci ozanlar ve radyo sanatçılarının uğrak yeri oldu. Hevesli gençlere ücretsiz ders verip halk evleri kurulduğunda çalışmalarını burada da sürdürdü.
Muzaffer Sarısözen'in daveti üzerine 1942'de ekibiyle TRT Ankara Radyosuna giden Hisarlı Ahmet, derlemelerine bir süre burada devam etti.
Oğlu Mustafa Hisarlı'nın yüksek öğrenim için İstanbul'da bulunması ve halk müziği camiasında çalışması da Hisarlı Ahmet'in derlediği Ege yöresi türkülerinin TRT repertuarına kazandırılmasına katkı sağladı.
Halk destanlarını ezbere bildiği belirtilen Hisarlı Ahmet'in, türkülerinin kaybolması ve yozlaşması endişesiyle bunları bir kitapta toplama arzusu sağlığında yerine getirilemedi. Bu arzusu oğlu ve torunu tarafından 1995'te ''Hisarlı Ahmet Yorumu ile Kütahya Türküleri'' adlı kitabın yayımlanmasıyla gerçekleşti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com